250 milyon çocuk ölümle karşı karşıya

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği İcra Kurulu Üyesi Gözde Özdemir tarafından Bolu Atatürk Lisesin de öğrencilere 'Sigara Öldürür' konulum sunum yapıldı. Özdemir; " Dünya da bugünkü sigara tüketimi aynı hızla devam ederse bugün yaşayan 250 milyon çocuk hayatını kaybedecektir" dedi.

 250 milyon çocuk ölümle karşı karşıya

Haber: Semih BAYKAL

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği İcra Kurulu Üyesi Gözde Özdemir gerçekleştirdiği sunuma ilk önce baş sağlı dileyerek başladı ve şunları anlattı; " Öncelikle Başımız sağolsun dün 320 insan sigaradan kaynaklı hastalıktan öldü. Türkiye 20 milyon içici ile Dünya sıralamasında ilk 10'da yer almaktadır. Eğer bugünkü sigara tüketimi aynı hızla devam ederse bugün yaşayan 250 milyon çocuk hayatını kaybedecektir. Dünyada 6 saniyede bir insan sigaradan yaşamını yitiriyor. Sigara tüketiminde aynı tüketim miktarı devam ederse 4 saniyede bir kişi sigaraya bağlı hastalıklardan yaşamını yitirecek" diye anlattı.

 

"TÜRKİYE'DE İLK SİGARA MEZARLIĞINI BOLU'DA AÇIKTIK"

 

Türkiye'de İlk Sigara Mezarlığını Bolu'da açtıklarını söyleyen Özdemir; " Sigara Mezarlığı ilk olarak Bolu'da açıldı. Daha sonra Boğaz İçi Üniversitesinde tütün mezarlığı ürettik. Tabi bu mezarlık toprak altında bir mezarlık değil. Tamamen temsili bir mezarlıktır. Sigarayı bırakmak isteyenler karar veriyorlar ve 3 haftalık bir sürece giriyorlar. Gerçekten sigarayı bıraktıklarına ikna olursak bize sigara paketlerini getiriyorlar ve isimleri, soy isimlerini yazıyoruz, son içtikleri tarihi yazıyoruz ve onları takip etmeye devam ediyoruz. Bu konu da geri dönüşler de güzel oluyor. Artık yokuş çıkabiliyoruz, spor yapabiliyoruz, maçta gol yemiyorum gibi bizi sevindiren geri dönüşler oluyor" diye  söyledi.

 

"DÜNYA DA HİÇ BİR CANLI TÜTÜN BİTKİSİ YEMİYOR"

 

Dünya da hiç bir canlının tütün bitkisi yemediğini ifade eden Özdemir; " Dünya da hiç bir canlı tütn bitkisini yemiyor. Ne at, ne eşşek, ne inek yani hiç bir etobur, otobur tütün bitkisini yemiyor. Kendine bu kötülüğü yapan tek canlı biziz maalesef. Biz onlar kadar seçici davranamıyoruz" diye ifade etti.

 

"BİR TANE YABANCI SİGARA BAĞIMLILIK YAPMAK İÇİN YETERLİ"

 

Türkiye'de ilk başta Adıyaman tütünü kullandığımızı bunda 10 taneden sonra bağımlılık yaptığını ama yabancı sigaraların bir tanesinin bağımlık yaptığını belirten Özdemir; " Türkiye'de ilk başta biz Adıyaman tütününü kullanıyormuşuz. Bundan seneler seneler önce çok daha zararsız işte 10 tane içtiğiniz zaman bağımlılık yapan bir tütündür. Daha sonra yavaş yavaş kaçak sigaralar girmeye başlamış. Sonra bunu anlayan yabancılar diyor ki siz de bu vergilerden kurtulun, bizde kurtulalım. Biz bunu sizin ülkeniz de satalım siz de bir şekilde hem daha ucuza alırsınız, zaten vatandaşlarınız da bu sigarayı içmek istiyor ve böyle yapalım diyorlar. Sonra Türkiye düşündükten sonra bunu kabul ediyor. Ama aslında bilmedikleri bir gerçek var. Yabancıların Türkiye'ye sattıkları sigaraların içinde bağımlılık yapan sigara içeriklerinde yer almayan bazı maddeler var. Ayrıca bir tane yabancı sigara bağımlılık yapmak için yeterlidir ve Türkiye bu gerçeği göz arda ediyor" diye belirtti. Daha sonra Özdemir, sunum sırasında 5 gönüllü öğrenciyi yanına çağıran Gamze Özdemir, öğrencilere sigara top oyunu isimli bir oyunu oynattı. Topu alan her öğrencinin, sigarayla ilgili 3 cümle sarf etmesini, topu alan bir sonraki kişinin ise bir önceki kişinin söylediği 3 cümleyi söylemesini istedi.

 

"ÜLKEMİZ DE 15 YAŞ ÜZERİ 16 MİLYON İNSAN SİGARA İÇİYOR"

 

Türkiye'de 15 yaş üzerinde sigara kullanan insanlar hakkında yapılan istatistikle ilgili bilgiler veren Özdemir;  Ülkemiz de 15 yaş üzeri 16 Milyon İnsan Sigara İçiyor. Toplumun yüzde 43.6'sı sigara içiyor neredeyse yarsı. Erkekler yüzde 62.8 kadınlar ise yüzde 24.3 'tür. Kadınlar toplumsal algıdan ya da gelenek göreneklerden belki daha az sigara içiyor" diye bilgi verdi. 

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2014, 10:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124