3 şırıngadan 1’i problemli

AHEF 2. Başkanı Hacı Yusuf Eryazğan, Kovid-19 aşılamasında içinde Bolu’nun da bulunduğu bazı illere gönderilen enjektörlerde sorunlar yaşandığını söyleyerek “Gönderilen Her 100 enjektörden 30’u problemli çıkıyor” dedi.

3 şırıngadan 1’i problemli

Haber: G. Deniz Bakır

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) 2. Başkanı Eryazğan, 15 yıldır süren sistemde, aşı enjektörü ve aşı atık kutusunun aşı ile birlikte il müdürlükleri aracılığıyla aile hekimlerine dağıtıldığını ve bunca yıl bu konuda sıkıntı yaşanmadığını ifade ederken, “Kovid-19 aşısında ise bazı problemlerle karşı karşıyayız. Bazı illerde enjektörlerde sorun var” dedi. Bu illerin Bolu, Manisa, Edirne, Şanlıurfa, Çanakkale, Malatya, Bursa ve Muş olduğunu aktaran Eryazğan, “Bazı illerde enjektör dağıtımında, bazı illerde ise enjektörün kendisinde sorun var. Aşı enjektörünün uç kısımındaki tıkanıklıktan dolayı çalışmadığı, gelen 100 enjektörden 30’nun problemler çıkarttığı bilgisi tarafımıza iletildi” diye konuştu.

Bakanlık ile daha önce yaptıkları görüşmelerde enjektör, aşı atık kutusu gibi lojistik hizmetlerde sıkıntı çekilmemesi için uygulamalar yaptıklarını söyleyen Eryazğan, şunları kaydetti: “Ama şu anki durumda aşı enjektörünün bir kısmının çalışmadığını, bunun da aşı hijyenini etkilediğini düşünüyoruz. Aşı belirli bir hijyen noktasında belirli kurallara göre yapılması gereken bir konu. Enjektörü sürekli değiştirerek aşının çekilmesi çok doğru değil. Bu noktada görüşlerimizi ve geri bildirimlerimizi bakanlığımıza ilettik. Çözümünü bekliyoruz” dedi ve ekledi: “Ayrıca aşı atık kutusu ve aşıyla ilgili çıkan tıbbi atık malzemelerinin, tıbbi atık kutularının dağıtılmasında da tüm ülke genelinde problem var.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124