banner120

3 Subay’a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası

Anayasal düzeni ortadan kaldırmak, darbeye teşebbüs etmek suçundan 14 aydır tutuklu yargılanan 3 subaya ağırlaştırılmış hapis cezası, 7 subaya ise beraat kararı verildi.

3 Subay’a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası

Haber: Kasım ŞAHİN

Bolu 2. Komando Tugayı Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer, Yarbay Veli Ceylan, Yüzbaşı Nuri Kıyak, Bolu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ağırlaştırılmış hapis cezasına çarptırıldı. Anayasal düzeni ortadan kaldırmak ve 15 Temmuz akşamı darbeye teşebbüs suçundan ağırlaştırılmış hapis cezasına çarptırılan 3 subayın yakınları mahkeme başkanına beddua ettiler.

Anayasal düzeni bozmak suçundan tutuksuz yargılanan Yarbay Murat Geven, Teğmen Ümit Birinci, üstteğmenler Mustafa Gürlü, İbrahim Arslan, Burak Civelek, Vahit Sergici ve Ahmet Üney ise beraat ettiler.

Son savunmalarını yapan İsmail Güneşer; “14 aydır 3 subayın yapmış olduğu hatalar yüzünden kumpas içerisinde yargılandık. Mezara atıldık ve bu mezardan çıkmak istiyoruz. Üzerimizi kapatmak veya açmak siz mahkeme heyetine bağlı. Vicdanınızla karar vermenizi istiyorum. Herkes hakkını helal etsin” derken, Veli Ceylan’da; “26 yıllık askerim. Bu vatan için çalıştım. 14 aydır suçsuz yere tutukluyum. Suçsuzum ve beraatimi istiyorum. Türk milletine hakkımı helal ediyorum” dedi. Nuri Kıyak’ta son savunmasında; “14 aydır iyi savunma yaptığımı tahmin ediyorum. Mahkeme heyetine sürçü lisan ettiysem af ola. Artık söz sizin, tarafsız ve bağımsız mahkemelerin temsilcileri olarak sizlerin en doğru kararı vereceğine inanıyorum” demesinin ardından mahkeme heyeti 3 subaya hiç beklemedikleri cezayı verdi.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan subayların ilk olarak Ankara Bölge İstinaf Mahkemesine ardından da Yargıtay’a itiraz hakkı bulunuyor. 3 subay ayrıca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan subayların er rütbesine düşürüldüğü ve cezaevinde ise tek kişilik hücrede cezalarının çekeceği öğrenildi. Duruşma sonrası 3 subayın yakınları mahkeme heyetine beddua ederek; “İnşallah sizlerde böyle hapis cezasına çarptırılırsınız” diyerek gözyaşı döktüler.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2017, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124