30 STK’dan ortak tavır

İlimiz önde gelen 30’a yakın sivil toplum kuruluşu, ateşkesi sağlamak üzere İdlib’de bulunan Türk Silahlı Kuvvetlerine destek için bir araya geldi. STK’lerden yapılan açıklamada, “Devletimizin ve kahraman ordumuzun yanındayız” denildi.

30 STK’dan ortak tavır

Haber: N. Halid Altundal

Ateşkesi sağlamak üzere İdlib bölgesinde bulunan Türk Silahlı Kuvvetlerimize yönelik gerçekleştirilen menfur saldırılara ilimizin önde gelen 30’a yakın sivil toplum kuruluşu tepki gösterdi. Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda bir araya gelen STK temsilcileri basın açıklaması yaparak Türk Silahlı Kuvvetlerine destek verdi. STK’lar adına açıklamayı Halit Ergül yaptı.

“SURİYE'DE YAŞANAN ZULÜMLERE DÜNYA SESSİZ KALDI”

Yapılan ortak açıklamada, “Bizler, her kritik dönemde milletimizin ve devletimizin yanında durduk. Üstlendiğimiz sorumluluğun hakkını vererek hareket ettik. Bugün de, İdlib'te gerçekleşen hain saldırıya ilişkin, ortak tepkimizi gösteriyoruz. Öncelikle vatanın huzuru, güvenliği ve mazIumları müdafaa etmek üzere üstlendikleri görevde şehit olan tüm kahraman askerlerimizin ruhları şad olsun. Rabbim şehitlerimizin mekânını cennet, eylesin. Yakınlarına sabır ve metanet, yaralılarımıza acil şifalar nasip eylesin. Milletimizin başı sağ olsun.  Askerlerimiz İdlib'de, hem ülke sınırlarımızı ve hem de mazlumları korumaktaydı. Zira Suriye'de yaşanan zulümlere, yüzbinlerce sivilin zalimce katledilmesine, milyonların evinden, toprağından sürülmesine, dünya sessiz kaldı. Türkiye'nin barış ve huzur odaklı çabalarıysa, ne yazık ki, pek çok ülkede karşılık görmedi” ifadelerine yer verildi.

“BU SALDIRI, ASLA KABUL EDİLEMEZ”

Ergül STK’lar adına yapılan ortak açıklamanın devamında ise şunları söyledi: “Buradan tekrar sesleniyoruz. Karşımızda, insanlıktan nasibini almamış, tüm ahlaki, insani ve dini değerleri hiçe sayan, kendi yurttaşlarını bile topraklarından eden, canlarına kasteden, zihniyete sahip bir rejim bulunuyor. Suriye'yi her geçen gün daha da ağır bir yıkıma sürüklüyor. İşte rejim güçleri son olarak da, yapılan anlaşmalara uymayarak, askerlerimizi kalleşçe pusuya düşürdü. Bu saldırı, asla kabul edilemez. Dolayısıyla, masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan bu rejim unsurlarına karşı sessiz kalmamız beklenemez. Tarihi ve kültürel bağlarımız bulunan, rejimin zulmünden kaçan Suriyeli kardeşlerimizin yaşama hakkını korumak tarihi, insanı ve vicdani sorumluluğumuzdur. Türk Devleti ve Ordusu, bugüne kadar, Fırat Kalkan, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekâtıyla terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermiştir. Elbette bu acımasız saldırının sahipleri bunun bedelini ödeyecektir. ‘Bahar Kalkanı’ harekâtıyla da bu bedeli ödemeye de başlamışlardır.”

“DEVLETİMİZİN VE KAHRAMAN ORDUMUZUN YANINDAYIZ”

Ergül açıklamasının sonunda ise, “Şunu da herkes bilsin ki, biz, her türlü zorluğu aşmasını bilen bir milletiz. Mevzubahis vatan olunca, tüm siyasi ve fikri ayrılıkları bir tarafta bırakırız. İşte şimdi de birlik ve beraberlik içinde hareket ediyor, sabır ve dayanışma gösteriyoruz. Ülkemizin menfaatlerini her şeyin üstünde tutuyoruz. Bugün her zamankinden daha güçlü şekilde biriz, bütünüz ve birlikteyiz. Türkiye'nin tüm kesimlerini temsil eden Mesleki ve Sivil Toplum Örgütleri olarak, bayrağımızın altında kenetlendik. Katil rejime karşı kararlı şekilde mücadele eden devletimizin ve kahraman ordumuzun yanındayız. Alınacak her kararın, atılacak her adımın arkasındayız. Cenabı Hak ülkemizi korusun, milletimizin birliğini ve dirliğini muhafaza etsin, ordumuzu muzaffer kılsın” diye konuştu.

Volkan Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER