3’Ü BOLU, 1’İ GEREDEDEN

Bolu şehir merkezi ve Gerede ilçesinden farklı görüntüleri siz okuyucularımızla paylaşmak istedim. Bolu’dan 3 farklı kareyi ve 3 haberlik konunun fotoğraflarının Bolu Olay Gazetesi Yazı İşleri Müdürü olarak ben çektim, diğer 1 kareyi de BBP Bolu İl Başkanı Mahmut Alan çekmiştir. Tabi ki de bunları haberleştirmekte bana düştü.

3’Ü BOLU, 1’İ GEREDEDEN

HABER YORUM: KASIM ŞAHİN

Gerede Belediyesi fazla bilmem amam Bolu Belediyesi son dönemlerde gerçekten güzel çalışmalar içersinde, bende  iyi çalışmaların yanı sıra Bolunun gelişmesi ve güzelleşmesi adına yapılan hizmetlerin daha da güzelleşmesi adına uyarıda bulunmak zorundayım. Amaç, Bolu halkına hizmetse, yapılan işlerin eksikliğinin de eleştirilmesi gerekir.

Birinci fotoğraf gerçekten çok ilginç. Bolu Valiliği ile İl Emniyet Müdürlüğü arasında bir proje geliştirilmiş ve bu projede de “Önce Yaya” sloganıyla bir dizi etkinlikler ve çalışmalar yapılmıştı. Dönemin Valisi Ahmet Zahteroğulları’da bu projeye büyük destek vermişti. Şehrin bir çok yerine uyarıcı levhalar yerleştirilmiş ve özellikle sürücüler uyarılmaya çalışılmıştı. Gel gelelim ki bazı trafik levhalarının düzgün bir şekilde yerlerine konmadığı ortaya çıktı. Atatürk Bulvarı üzerindeki Bahçelievler Polis Merkezinin kavşağında bulunan “Önce Yaya” trafik levhası güzelim çiçeklerin içersine toprak zemine çakılmış. Çakılmış çakılmasına ama bu levhayı ne sürücüler nede vatandaşların görmesi gerçekten çok zor. Levha güzelim çiçeklerin arasında kaybolmuş durumda. Bu levhanın en az 1.80 boyunda olması gerekir. Sürücüler diyecek ki bu seferde trafik lambaları gözükmez. Doğru, doğru olmasına da o levha trafik lambalarının yanına da monte edilebilir.

İkinci fotoğrafda  bir hayli ilgi çekici. Yer yine Atatürk Bulvarı üzeri, Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından gerçekten güzel bir çalışma yapılmış ve orta refüje birbirinden güzel rengarenk çiçekler dikilmiş. Bu da çok güzel ve Bolu’ya yakışır. Ne var ki, yayaların geçişi ve elektrik direklerinin bulunduğu alan ise gerçekten hiç mi hiç yakışmamış. Son günlerde yoğun yağmurlar nedeniyle, yayaların geçişi için açıla yer çamur deryası içersinde. Küçük çocuklar aradan nasıl atlayıp karşıdan karşıya geçecekler. Bu alana bordür taşı veya başka bir konulamaz mı?

Üçüncü resim yinemi diyeceksiniz ama gerçekten de Atatürk Bulvarı üzeri. Buna fazla bir yorum yapmak istemiyorum. Otobüs durağının hemen yanında bir yerlerden sökülmüş olan plastik dubalar buraya atılmış durumda. Bu dubaların yanında ise, “Çevreye verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Bolu Belediyesi” ne kadar anlamlı değimli? Amacım bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek!!!

GERÇEKTEN ANLAMAK ZOR

Gelelim dördüncü ve gerçekten anlamakta baya zorluk çektiğim bir resim var ortada. Bu resim BBP Bolu İl Başkanı Mahmut Alan tarafından şahsıma ulaştırıldı. Gerçi Alan, üzerinde çok tartışılacak fotoğrafı sosyal paylaşım sitesinden paylaşmış fakat, bende birkaç kelime yazmadan kendimi alamadı. Fotoğrafı anlamak zor değil de bu işi yapanları anlamak çok zor daha doğru. Gerede Belediyesi hizmet götürmek adını çalışma yapmış. Görme engelli vatandaşlarımızla ilgilendiklerini ve onlara çok iyi hizmetler yaptıklarını göstermiş göstermesine de tam Karadeniz işi olmuş bu hizmet. Kaldırım üzerine yıllar önce dikilen elektrik direklerini yok sayan taşeron bir firma kaldırıma bir güzel parke taşı döşemiş ardından da görme engelli vatandaşlar için geliştirilen özel sarı renkli yolları da buraya döşemeye başlamışlar. Bakmışlar ortada direk var ne yapsınlar, direğin sol ayağını boş bırakıp yeniden sarı renkli yol döşemesine devam etmişler. Ya adama sorarlar bu nasıl yol diye, hatta şunu da sorarlar. Görme engelli vatandaşlar buraya kadar geldiğinde direğimi toslasın. Yok böyle hizmet gerçekten. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan işler bunlar. Avrupalı vatandaşlar görmesin dalga geçerler bizle. Son diyeceğim, “Ortada direk var yandan geç” Hayırlı işler Gerede Belediyesi…

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2015, 18:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
nuray kılıç
nuray kılıç - 5 yıl Önce

boluda yaşıyosan eve geri gelebildiğine şükredeceksin.arabalar öyle bi geçiyoki şehiriçinde bile gözünü dört açmazsan yandın.yaya geçitleri hakgetire yaya kaldırımlarıda kapalı yayalara.allaha emanetiz.

SIRADAKİ HABER

banner128