4 eski Bakanın Yüce Divan'a gönderilmemesini değerlendirdiler

Yolsuzluk ve rüşvet iddiası ile soruşturma açılan 4 eski Bakanının Yüce Divan'a gönderilmesiyle ilgili önceki gün TBMM'de de oylama yapıldı. Gerçekleştirilen oylamada 4 eski Bakan'ın Yüce Divan'a gönderilmemesi kararı çıktı. TBMM'de gerçekleştirilen oylamayla ilgili Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun ve CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan Bolu Olay Gazetesine özel olarak değerlendirdiler. Ercoşkun; "Meclis iradesine saygı duymamız gerekir" derken Özcan ise; " Eski Bakanlar kıl payı kurtuldu ama hükümet net bir şekilde düştü" dedi.

4 eski Bakanın Yüce Divan'a gönderilmemesini değerlendirdiler

ÖZEL HABER: SEMİH BAYKAL

 
ERCOŞKUN; " MECLİS İRADESİNE SAYGI DUYMAMIZ GEREKİR"

 TBMM'de gerçekleştirilen oylamayla ilgili Ercoşkun şunları söyledi; "Daha önce Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri bu 4 eski bakanla alakalı süreçleri yürüttü ve bu süreçler neticesinde de savcılığın, mahkemelerin vermiş olduğu takipsizlik kararları var. Yani bu takipsizlik kararlarının neden verildiğiyle dair gerekçeli kararlarda yayınlanmıştı. Buna rağmen biz Ak parti grubu olarak meclise vermiş olduğumuz önergeyle 4 eski bakan hakkında soruşturma komisyonu açılmasını istedik. Buradaki en önemli nokta budur. Yani Ak parti olarak soruşturma komisyonunun açılmasını biz istedik. Sonuçta meclis içerisinde de soruşturma komisyonu görev yaptı. Bu soruşturma komisyonunun yapmış olduğu görevde aslında bir bakıma ilk mahkemelerdeki süreçlerin benzerini gerçekleştirdiler. Sonuçta araştırma komisyonu bir rapor yayınladı ve bu raporları da geçtiğimiz günlerde biz Milletvekillerine dağıttı. Bu rapor içerisinde hem süreçle alakalı iddiaları hem de bunun karşısındaki hukuksal delilleri ortaya koyarak meclis araştırma komisyonu bir karar verdi. Bu kararı verdikten sonrada önceki akşam kapalı oylamayla Milletvekillerinin bu konudaki kanaatleri soruldu" diye söyledi.

"276 OYA ULAŞILMADIĞI İÇİN ÖNERGELER REDDEDİLDİ"

 Oylamanın kapalı olarak yapıldığını 4 eski Bakanın Yüce Divan'a gönderilmesi için 276 oya ulaşılması gerektiğini ancak bu oy sayısına ulaşılmadığı için önergelerin reddedildiğini ifade eden Erçoşkun; "Tabi 4 eski Bakanın Yüce Divan'a sevk edilmesi için 276 oya ulaşılması gerekiyordu. Ama bu sayıya ulaşılmadığı için de önergeler reddedildi. Dolayısıyla 4 eski bakanın yüce divana sevk edilmesi söz konusu olmadı. Tabi kapalı bir oylama gerçekleşti. Dolayısıyla kapalı oylama meclis iradesinin tam anlamıyla yansıması noktasında çok önemliydi. Çünkü kamuoyu baskısı müspet veya menfi anlamda zaten en üst seviyede yaşanıyordu. Dolaysıyla kapalı oylama da herkes kendi görüşünü kimsenin baskısı altında kalmadan kullanmış oldu. Sonuçta millet iradesi her iradenin üzerindedir. Meclis iradesine saygı duymamız gerekir" diye ifade etti.   

 

ÖZCAN; "ESKİ BAKANLAR KIL PAYI KURTULDU AMA HÜKÜMET NET BİR ŞEKİLDE DÜŞTÜ"

CHP BOLU Milletvekili Tanju Özcan ise bu oylama sonucunda eski Bakanların kıl payı kurtulduğunu ama hükümetin net bir şekilde düştüğünü belirtti. Özcan; "Bu oyla sonucunda eski Bakanlar kıl payı kurtuldu ama hükümet net bir şekilde düştü. Ama AKP'den 50 tane duyarlı Milletvekilim burada hırsızlığı, yolsuzluğu vicdanlarında aklamadıklarını gösterdi. Bu beni hem şaşırttı hem de memnun etti. Demek ki halen daha AKP içersinde talimatla değil de vicdanlarıyla hareket eden, halen haramı, helali ayırt edebilen 50 tane AKP Milletvekilinin olduğunu görmek beni mutlu etti. Tabi burada durup, düşünmesi gereken biri daha var. Sayın Cumhurbaşkanı durup, bir kere daha düşünecek. 17 Aralık'ı bir darbe teşebbüsü diyordu ama 50 tane AKP Milletvekili dedi ki bu hayır darbe teşebbüsü değil, burada açıkça hırsızlık, yolsuzluk var bu insanlar yargılanmalı diyerekten de Recep Tayyip Erdoğan'a bir mesaj vermiş oldular. Keşke bu 50 rakamı artsaydı da bu eski Bakanlar Yüce Divan'da yargılanıp, adaletin yerini bulmasını sağlasalardı. Bu Türk Milletini daha çok mutlu ederdi. Ama her şeye rağmen AKP içerisinde duyarlı Milletvekillerinin olduğunu görmek, haramla, helal arasındaki farkı biz biliyoruz unutmadık diyen Milletvekillerini görmek beni mutlu etti" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2015, 09:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
seyit ahmet bayram
seyit ahmet bayram - 6 yıl Önce

biri seviniyo adeta biride hükümete yükleniyo doğru kukla bi hükümet var türkiyede ama mecliste bağımsızlar ve partiler var onlar napıyo orda bu durumlara karşı ne farkı var birbirlerinden

SIRADAKİ HABER

banner128