40 dönümlük kentsel dönüşüm

Bolu Belediyesi tarafından Ağda Camisi’nden eski Emniyet Müdürlüğü’ne inen yol, İsmetpaşa Caddesi’nin tamamı, oradan Stadyuma inen yol ve pazaryerinin tamamını kapsayan 40 dönümlük alanda kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirilecek. Çalışmanın bu yıl içinde başlamasını umduklarını belirten Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; “40 bin m2’lik alanda devasa bir proje gerçekleştirilecek. Bizim belediye olarak istediğimiz tek yer projenin bodrum katında oluşan katlı otopark ve bir üstünde oluşacak pazaryeri. Onun dışındaki ticari alanların ve yaşama alanlarının tamamı mülk sahiplerinin olacaktır” dedi.

 40 dönümlük kentsel dönüşüm

HABER: FARUK ÇİDEM

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu’da gerçekleştirilecek devasa Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili basın mensuplarına bilgiler verdi. Heyecan verici büyüklükteki proje ile Boluluların yıllardır özlemini çektiği modern pazaryerine kavuşması sağlanmış olacak. Aynı zamanda proje dahilinde hayata geçirilecek 2 bin araçlık otopark ile de otopark sorunu Bolu’da tamamen tarih olacak.

40 bin m2’lik devasa bir alanda gerçekleştirilecek projede katlı otopark ve pazaryeri haricinde oluşacak ticari alanlar ve yaşam alanları ise projenin gerçekleşeceği bölgedeki mülk sahipleri arasında taksim edilecek. O bölgede oluşacak rantın tamamının mülk sahiplerinin olacağının altını çizen Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, 100 m2 alanı olan birisinin en az 140 m2’lik bir alanı olacağını belirti.

 “İLK GÜNDEN BERİ BU PROJEYİ ÇALIŞIYORUZ”

“Yeni Kentsel Dönüşüm olarak çalıştığımız alan Pazaryeri Projesi’dir. Biliyorsunuz Belediye Başkanı olduğumuz günden bu güne kadar bu proje üzerine çalışıyoruz ve hatta Pazaryeri Projesi üzerine de bizim avam projemiz hazırlanmıştı ve bunun sunumunu sizlere de yapmıştık. Tabi o günün şartlarında sadece Belediyeye ait mülk olan Pazaryerini bu projeye dahil tutmuştuk. Fakat bu proje şu an Kentsel Dönüşüme girince Ağda Camisi’nden eski Emniyet Müdürlüğü’ne inen yol, İsmetpaşa Caddesi’nin tamamı, oradan Stadyuma inen yol ve pazaryerinin tamamını kapsayan 40 dönümlük alanda gerçekleşecek. Bu kentsel dönüşüm projesi ile birlikte belirlediğimiz 40 dönümlük alanda, eski binalar, işyerleri ve pazaryeri tamamen yok edilerek yeni bir şehircilik örneği içerisinde ciddi bir planlama ile bu bölgeyi planlamaya başladık. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile beraber çalışmaları yürütüyoruz. Şu anda burada bir planlama yaparak bu planlamanın karlılık açısından rantabl olup olmadığı üzerine çalışıyoruz. Bu şu demektir; bu alanda biliyorsunuz birçok bina ve işyeri var. Bu binalarda oturan insanlar ve işyerlerinde ticaret yapan insanlar var yani buraların mülk sahipleri var. Bu daire sahiplerinin ve işyeri sahiplerinin tamamının mülklerinin değerleri tespit edilerek onların avantajlı hale dönüşmesini sağlayarak ve vatandaşlarımızın da desteğini alarak bu projeyi hayata geçirmeyi düşünüyoruz”

“TEK TALEBİMİZ OTOPARK VE PAZARYERİ”

“Biz bu bölgede yaşayan vatandaşlarımızın tamamının bu proje bittiğinde, mevcut mülkünden çok daha modern daire ise daire sahibi olmasını, işyeri ise işyeri sahibi olmasını ve şu anda mevcut olandan daha fazla m2’de olmasını sağlamaya çalışıyoruz. Belediye ile ilgili olan kısmı ise şudur; belediye olarak bizim birinci önceliğimiz otopark problemini çözmek. Eskiden biz sadece bize ait olan pazaryeri alanı içerisinde bu problemi çözmeye çalışıyorduk, şu an ise az önce de sınırlarını belirttiğim 40 bin m2’lik bir alan üzerine çalışma yapıyoruz. Yani böyle bir alanın tamamı bodrum katta katlı otopark haline dönüşecek. Bu da neredeyse 2 binin üzerinde bir araç parkından ibaret olacak. 40 dönümlük bir alanda temel, onun bodrum katı otopark, onun üzeri ise pazaryeri. 40 dönümlük kapalı bir pazaryeri düşünün. Bolu Belediyesi olarak bizim talebimiz bu projenin bodrum katı ve pazaryeri katı. Onun dışında hiçbir talebimiz yok. Onun dışındaki proje alanında mülkü olan mülk sahipleri ne kazanacak. Bizim istediğimiz bodrum ve pazaryeri katının üstündeki katları kazanacaklar. Şimdi bir şey daha söylemek istiyorum. Bu proje ile bu bölge son derece modern ve yeni bir şekle kavuşacak. Ayrıca eskiden ticari alanlar bu bölgede 20-25 metrelik bir alanda gerçekleştirilirken şu anda 40 dönümlük bir alanda gerçekleştirilecek. Ankara ve İstanbul’da dahil Türkiye’de tek katta 40 bin metrekare büyüklüğünde bir ticari alan göremezsiniz. Bolu böyle büyük bir projenin içerisindedir”

YENİ BİR ŞEHİRCİLİK ÖRNEĞİ SERGİLENECEK

“Böyle bir ticari alan içerisinden Bolu Belediyesi olarak biz bir şey talep etmiyoruz. Buralar kimlere taksim edilecek? Tamamı buralarda mülk sahibi olan insanlara taksim edilecek. Tabi İsmetpaşa Caddesi’nde yapılacak ticari alanla pazaryeri katı arasında bir kat daha ortaya çıkacak ve o katta tamamen mülk sahiplerinin olacak. Bütün amacımız buradaki mülk sahiplerinin mülklerini mevcutlarından daha fazla hale getirebilmek ve dolayısıyla vatandaş memnuniyetini alabilmek ve aynı zamanda depremde sağlıklı düzgün yapılarda vatandaşlarımızın güven içerisinde yaşamalarını sağlamak. Ayrıca Kentsel Dönüşüm projesi adı altında kentimizi geleceğe doğru sağlıklı hazırlamak. Bu proje çok basit anlamı ile Bolu’nun kent merkezinde devasa bir ticari merkez ve aynı zamanda konut anlamında çok ideal, modern ve güvenli konutlar oluşturulmasını hedeflemektedir. Böyle bir proje Bolu’ya ne katacak dersek, Bolu merkezi kuvvetlendirecek, burada mevcut daire sahiplerinin oturduğu yerlerden daha lüks ve güvenli daire sahibi olmaları sağlanacak, daha ferah ve etrafı kapanmayacak şekilde yeni bir şehircilik örneği sergilenecek, Bolu Belediyesi’nin iddiası olan otopark probleminin çözecek ve aynı zamanda da Bolu insanlarına yakışır bir modern pazaryeri oluşacak. Dolayısıyla bizim istediğimiz tek yer katlı otopark ve pazaryeri. Onun dışındaki ticari rantın tamamını mülk sahiplerine vereceğiz”

“HİÇ KİMSENİN KAYBI OLMAYACAK”

“Tabi modern bir proje dahilinde oradaki mülk sahiplerine ne kadar fazla alana kalacak ne kar edecekler tam olarak şu anda söylemek güç fakat şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki orada bir insanın 100 m2 bir alanı varsa en az 140 m2 alanı olacaktır. Dolayısıyla hiç kimsenin kaybı olmayacağı bir projeyi hayata geçireceğiz. Böylesine büyük bir projeyi şu an itibariyle başlatmış durumdayız. Bu vesile ile siz basın mensuplarımız sayesinde bu bölgede yaşayan insanlarımızın tamamının bu projeyi duymasını sağlamak için bu toplantıyı yaptık. İnşallah bu projenin ilerleyen günlerde adım adım gerçekleştiğini görmek Allah bize nasip eder”

YARGI YOLU AÇIK

Bu projeden zarar göreceklerini düşünen mülk sahiplerinin karşı dava açma şansları olup olmadığı sorusuna Alaaddin Yılmaz; “Demokratik bir ülkede yaşıyoruz. Herkes hukuk kuralları çerçevesinde hareket edebilir. Bu konuda da yargı yolu sonuna kadar açıktır” dedi.

FİNANS PROBLEMİMİZ YOKTUR

Projenin fizibilite çalışmasını bir özel firmayla anlaştıklarını belirten Başkan Yılmaz; “En az 500 milyar liralık bu işin finansmanı kendi iç bünyesi içerisinde iller bankası tarafından yapılacağı için veya kentsel dönüşüm adı altında şehircilik bakanlığı tarafından yapılacağı için herhangi bir finans problemimiz de yok. Proje 10 bin’lik dilimlerle ilerleyecektir. Mümkün oldukça da insanların en az sıkıntıya girecek şekilde planlaması da yapılacaktır.

YAPICI FİKİR GELMİYOR

Daha önceki projelerine farklı kesimlerden tepkiler gelmesiyle ilgili Alaaddin Yılmaz; “Bizim şimdiye kadar yaptığımız işlere sürekli yapılmasın diye konuştular. Bunun yerine şu yapılsın yada şöyle yaparsanız daha iyi olur diyen olmadı. Ama şimdiye kadar karşı çıkanlar önerisiz ve fikirsiz yaklaşımlarla geldi. Vatandaş da bunlara cevabını her seferinde verdi. Biz Bolu halkının aleyhine bir iş yapmadık, yapmayız da. 21 yıldır bu şehri geleceğe nasıl taşırız diye uğraşıyoruz. Allah bize özel bir coğrafya vermiş. Bu coğrafyaya uyumlu kenti oluşturmaya çalışıyoruz. Bunu başardığımızda dünyada böyle başka bir kent olmayacak.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2015, 09:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bolu lu
Bolu lu - 6 yıl Önce

i̇nanmayın bu başkana aynışeyleri yeni sanayi için söyledi sözler verdi ama paralar yenildi başkan nerde küba da gezmelerde

adem dereli
adem dereli - 6 yıl Önce

sayın başkan bu işi de sanayi sitesi gibi eline yüzüne bulaştırır içinden çıkamaz başlamadan son bulur.adam sanayi sitesi taşınacak dedi ama kimse onu takmıyor ilerleme yok haber yok sonuç yok daha kazma vurulmadı hep proje sunuyor ama aslı çıkmıyor başkan yalancı çoban oldu.

hasan okur
hasan okur - 6 yıl Önce

sanayi sitesini halletti şimdi sıra oraya geldi.geçin bu işleri başkanın içinde olduğu hiç bir işten hayır gelmez boşuna heveslenmeyin.

tarık çiçek
tarık çiçek - 6 yıl Önce

aaa başkan küba'dan gelmiş.birileri başkanın bahsettiği alanda tarihi paralar ve eserler olduğunu çıtlatmıştır. yoksa kentsel dönüşüm falan filan türü hizmet anlayışı bu adamda yok. sadece mikrofonu eline alınca hizmet kelimesini kullanıyor. izzet baysal'ı anma töreninde merhumun hizmetlerinden bahsetmiş ve konuşmasında hizmet kelimesini kullanmıştı.

SIRADAKİ HABER

banner128