400 ADET BİSİKLET DAĞITILDI

Sağlık Bakanlığı'nın başlatmış olduğu 'Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Programı' kapsamında Bolu'da9, 10 ve 11. sınıf öğrencileri ile yarışmalarda dereceye giren çocuklara400 adet bisiklet dağıtıldı.

 400 ADET BİSİKLET DAĞITILDI

Haber: Semih BAYKAL

Bolu İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan, 'Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Programı' işbirliği protokolü kapsamında, hareketli yaşamı ve fiziksel aktiviteyi artırmak ve beslenme alışkanlıklarını sağlıklı beslenmeye yöneltmek amacıyla 9, 10 ve 11. sınıföğrenciler için, Sağlık Bakanlığı tarafından Bolu'ya hediye edilen 400 adet bisikletin dağıtımı yapıldı.

Karaçayırda düzenlenen bisiklet teslim törenine, Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Daire müdürleri, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan tören konuşmalarla devam etti.

Düzenlenen törende ilk konuşmayı yapan İl Halk Sağlığı Müdür Vekili Tuncay Baştaş, proje hakkında bilgiler vererek, "2015 yılından itibaren Sağlık Bakanlığı tarafından öncelikle ilkokul  mekanlarında, daha sonra da 23 Nisan bayramları dolayısıyla da gençlerimizde ilkokul ve ortaokul ferdi olarak kendilerinin bisiklete binmeleri sağlanmıştır. İşte içinde bulunduğumuz hafta çerçevesinde 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı çerçevesinde Lise 9-10-11'nci sınıflarda fiziksel aktiviteyi artırmak amacıyla bisiklet dağıtım töreni, Sağlık Bakanlığımızın temin ettiği bisikletlerin sizlere teslimi tarafımızdan gerçekleşmektedir. Bugün burada Lise 9-10-11'nci sınıf öğrencilerimize, aynı zamanda Sağlık Bakanlığı sportif aktivitelerde başarı gösteren, yarışlarda dereceye giren öğrencilere bisiklet temini projesi başlattığı için de az önce düzenlenmiş olan Bisiklet Kupası'nda da dereceye giren öğrencilerimize bisiklet dağıtımını yapmak için toplanmış bulunmaktayız. Ben bu teslim törenimizin öğrencilere hayırlı olmasını diliyorum. Başarılar getirmesini ve sağlıklı ve hareketli hayat sürmelerini temenni ederek sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum" dedi.

"ŞU AN SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN BİSİKLETE İHTİYACIMIZ VAR"

Gelişmiş ülkelerde bisikletin hayatın içinde olduğunu belirten Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise yaptığı konuşmasında, "Hatta bazı ülkelerde bakanlar bile işe bisikletle gittiğini bilirseniz bizim Türkiye'deki sıkıntıyı görürsünüz. Belediyeler olarak biz de insan hayatının artık bisikletle devam etmesiyle bir çalışma yürütmek durumundayız. İlk defa İzzet Baysal Caddesinde en azından bir bisiklet algısını oluşturmak için renkli bir bisiklet yolu yaptırdık. Ancak burada bütün mesele artık bisiklet hayatımıza girmeliydi. Bu sağlıklı bir insan nesli için gerekli. Gelişmiş ülkeler bunu yapıyor, biz de bunu yapmak durumundayız. Allah nasip ederse bu yıl itibari ile 20 km'lik bisiklet yolunu Bolu'da planlıyoruz.  Yavaş yavaş ta artık bisiklet park yerleri olacak. Dolayısıyla bisiklet hayatımıza girecek. Şu an sağlıklı yaşam için bisiklete ihtiyacımız var. Bizim zamanımızda bisiklet alsak ta binsek derdik. Alınamazdı. Çok pahalı birşeydi. Ama şu an bisiklet çok basit ve alınabilir bir duruma geldi. Zaten Sağlık Bakanlığı da bu konuda sağlıklı bir yaşantı için bisikleti ehemmiyet veriyor ve belki 10 binlerce bisiklet dağıtılacak. Bizde belki bu konuda Belediyeler olarak çok ciddi görev yapacağız. Ben sadece gençlerimiz değil, benim gibi genç olanların da bisiklete binecekleri dönemi başlatmak durumunda olduğumuzu ifade ediyorum. Şu an Sağlık Bakanlığımıza bu yaptığı faaliyetten dolayı teşekkür ediyoruz. Bu bisikletlere binecek olan evlatlarımıza kazasız binmelerini rica ediyorum. Bu çalışmayı ve bisiklet alacakları kutluyorum. Ama bunlar bir başlangıçtır. Bisikletsiz insan kalmayacak şekilde çalışmanın devam etmesini diliyor, hepinize saygılar sunuyorum" ifadelerine yer verdi.

"BİR ÜLKENİN İNSAN KAYNAKLARININ SAĞLIKLI OLMASI, GENÇLERİMİZİN SAĞLIKLI OLMASINA BAĞLI"

"Bugün anlamlı bir vesileyle bir araya geldik. Öncelikle 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum. Milletimizin Gazi Mustafa Kemal önderliğinde Kurtuluş Savaşı'nı başlattığı ve bağımsızlık iradesini tüm dünyaya tescil ettirdiği bir tarihin 97'nci yıldönümünü yaşıyoruz" diyerek sözlerine başlayan Bolu Valisi Aydın Baruş, " Bu anlamlı günde gençlere verilen önemin göstergesi olarak burada onların sağlıklı bir şekilde yaşaması, fiziksel aktiviteye önem vermesi bakımından önem taşıyan bir dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Ülkemiz çok  çok uzun süre niteleyemeyeceğimiz bir zaman dilimini öncesinde yeterli beslenmeyi tartışırken bugün sağlıklı beslenmeyi tartışıyor. Bugün artık insanlar vücutlarını dinç tutabilmek için yeterli gıda almaktan ziyade fazla gıda ve plansız gıda tüketiminden kaynaklanan değişik hastalıklarla mücadele etmek durumunda kaldı. Günlük yaşam koşullarının getirdiği hareketsizlik, masa başında fazla oturmak, bilgisayar başında çok uzun zaman kaybetmek ve her yere taşıtlarla gitmek alışkanlıkları özellikle yeni neslimizi, gençlerimizi tehdit ediyor. Bir ülkenin insan kaynağının sağlıklı olabilmesi tabiki gençlerimizin sağlıklı olmasına bağlı. Çünkü ülkemizin geleceği olan gençlerin sağlıklı bir şekilde hayatlarını sürdürmeleri, ülkemizin geleceğinin de aynı sağlıklı olmasına katkıda bulunacaktır. Bu manada fiziksel aktiviteyi teşvik anlamında Sağlık Bakanlığımızın 2015-2018 yılları arasını kapsayacak şekilde bisiklet dağıtım programı var. Bu program çerçevesinde yaklaşık bir milyon bisikletin gençlerimize dağıtılması öngörülüyor.

"BİSİKLETLERİN DAĞITILMASI GENÇLERİMİZİN FİZİKSEL AKTİVİTELERİ ARTIRMASI BAKIMINDAN ÖNEMLİ"

Eskiden bisiklet almanın güç olduğunu ve maddi durumların imkan vermediğini belirten Vali Baruş, "Biz çocukluğumuzda bisiklet alabilmek için babalarımıza yalvarırdık. Çünkü ailelerin maddi imkanları yerinde değildi. En sonunda ona sahip olduğumuz zamanda dünyalara sahip olmuş kadar sevinirdik. Herkesin gücü yetmez ve alamazdı. Bugünkü gençlerimiz o kadar şanslı ki devlet, yerel yönetimlerimiz artık onların kullanabileceği bisikletleri hiçbir bedel talep etmeden, hiç bir bedel ödettirmeksizin kendilerine teslim ediyor. Bugün de 10 tanesi yarışmada dereceye girençocuklarımıza  390 tanesi de 9-10-11'nci sınıflarda okuyan öğrencilerimize dağıtılmak üzere Sağlık Bakanlığımızdan gönderilen bisikletlerimiz burada. Bunları hem İl Merkezi hem de İlçelerdeki gençlerimize dağıtacağız. Tabiki bu bisikletlerin dağıtılması gençlerimizin fiziksel aktiviteleri artırması bakımından önemli, ancak bu bisikletlerin sürüleceğirahat  mekanların olması da önemli. Bunun için belediyelerimize çok önemli görevler düşüyor. Bolu İl Merkezi'nde ve İlçelerimizde Belediyelerimizin çalışmaları ile sağlıklı bisiklet yollarının oluşturulacağını düşünüyoruz. Belediyelerimizin katkısını bekliyoruz ve aynı zamanda da bisiklet kullanma alışkanlığının oluşturulması bakımından bisikletlerin park edilebileceği, rahatça bırakabilineceği mekanlar oluşturulmasını da önemsiyoruz. Bu konuda da belediyelerimiz ve ilgili idarelerimiz bu çalışmayı yapacaklardır. Ben gençlerimize teslim edilecek bisikletlerin hayırlı olmasını diliyorum. 19 Mayıs'ın yıldönümünde sağlıklı nesiller oluşturma ve geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlere hem hediye hem de onların yaşam tarzlarında belirli bir bilinç oluşturma açısından önem taşıyan bu teslimin hayırlı olmasını diliyorum. Gençlerimiz bisikletlerini sürerken dikkatli olsunlar. Diğer araba sürücülerimiz de her hangi bir üzücü olaya mahal vermemek için bisiklet kullananlara lütfen saygı göstersinler. Allah hepinize sağlık versin. Sevgili gençler geleceğiniz mutlu ve umutlu olsun" ifadelerine yer verdi.

Yapılan konuşmaların ardından Bolu Valisi Aydın Baruş 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen Bisiklet Kupası yarışmasında dereceye giren öğrencilere madalyalarını takarak bisikletlerini teslim etti.

Karaçayır'da düzenlenen bisiklet dağıtım Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve protokol üyeleri tarafından  öğrencilere bisiklet dağıtımının ardından Vali Baruş ve beraberindekilerin Karaçayır Parkı'nda bisiklete binmeleri ile sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2016, 10:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128