400 gram pide 3 TL olacak

Farklı gramajlarda farklı fiyatlarla yapılan ekmek satışı ve bu yılki Ramazan pidesinin fiyatı hakkında araştırma yapan haber ekibimiz fırıncıların ramazan pidesi için zam talep ettiklerini öğrendi.

400 gram pide 3 TL olacak

Marketlerde değişen ekmek fiyatları ve yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi Ramazan pidesine zam gelip gelmeyeceği merak edilirken, fırıncı esnafının ramazan pidesi için zam talep ettiği ortaya çıktı. Geçen sene Bolu’da 450 gramlık ramazan pidesi 3 liraya satılırken bu yıl fırıncıların 400 gramlık pideyi 3 liraya satmak istedikleri belirtildi. Artan çalışan giderleri, temel girdi olan undaki zam ve fırıncı esnafının üretici olarak kabul gördüğü için elektriği indirimli kullanırken değişen karar ile bu indirimden artık yararlanamadığını ifade eden esnaflar, 2 senedir ekmeğe herhangi bir zam gelmemesinde fedakarlıklarının önemli olduğunu söylediler.

Artan giderler karşısında ekmeğe zam yapılmamasında fedakarlıklarının önemli olduğuna değinen esnaflar, hammadde fiyatlarında örneğin temel girdi olan un iki yıl önce 60 lira bandında iken şu an 80 lira bandındadır. Enerji maliyetlerindeki artışa kamuoyu zaten şahit oluyor. Fırıncı esnafı daha önce üretici olduğu için elektriği bir miktar indirimli kullanıyordu. Yeni gelen uygulamayla bu indirimimiz de elimizden alındı. 2 yılda yaşanan enflasyonun değerlerini ve buna karşın fırıncının yaşadığı maliyetler göz önüne alınırsa ne kadar büyük fedakarlıklar yaptığımız açıkça belli olacaktır dediler.

Ramazan pidesinde bu sene zam talep edeceklerini aktaran fırıncı esnafı, Ramazan pidesi de aynı şekilde özveride bulunuyorduk. Bu yıl da bir miktar zam artışı için Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na talepte bulunduk. Bolu’daki pide ve ekmek fiyatları Türkiye’deki örneklerinden her zaman daha makul ve daha kalitelidir şeklinde konuştular.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2018, 09:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124