408 bin emeklinin hali ne olacak?

30 yıldan fazla çalışması bulunan 408 bin memur emeklisi, 30 yıl sınırı dikkate alınmaksızın çalışma sürelerine bağlı olarak geriye dönük emeklilik ikramiyelerini almaları rafa mı kalktı. Aralarında Bolulu mağdur memurların bulunduğu emekliler, derhal tasarının hayata geçmesini istediler.15 Temmuz akşamı bir takım subay tarafından başlatılmak istenen ve halkın iradesiyle geri püskürtülen darbe girişiminin ardından 30 yıldan fazla çalışması bulunan 408 bin memur emeklisinin durumu da sümen altı edilmiş oldu. Mağdur olan emeklilerin durumunun ne olacağı ve yetkililerin bu konu hakkında nasıl bir açıklama yapacağı da merak konusu haline geldi.

408 bin emeklinin hali ne olacak?

Haber: Kasım ŞAHİN

Anayasa Mahkemesi’nin emekli memurlar lehine verdiği ve geriye dönük uygulanmasını hükmettiği karar üzerine hazırlanan tasarı Meclis’e sunulmuş ve Hükümet, tasarıyı Meclis tatile girmeden önce çıkarılacak düzenlemeler içerisine almıştı. Memurların emekli ikramiyesinin hesaplanmasında 30 yıl sınırı Anayasa Mahkemesince kaldırılmıştı.

Ancak karar 7 Ocak 2015 sonrası emekli olanlara uygulanıyordu. AYM ve Danıştay kararları doğrultusunda bu hak geriye dönük uygulanacak. Bakanlar Kurulu’nca Meclis’e gönderilen tasarıya göre 408 bin emekliye yaklaşık 2 milyar lira ödenecek. Bu maliyetin 1 milyar 100 milyon lirası bu yılın bütçesinden, 908 milyon lirası da gelecek yılın bütçesinden karşılanacak açıklamaları yapılmıştı.

KAFALAR İYİCE KARIŞTI

Tasarıya göre 30 yılı aşan her tam hizmet yılı için, görevlerinden ayrıldıkları tarihteki emekli keseneğine esas aylık unsurları üzerinden aylıklarının başlangıç tarihindeki katsayılar ve emekli ikramiyesi ödenmesine esas hükümler dikkate alınarak ikramiye hesaplanacak.

Emeklilerin veya hak sahiplerinin 1 yıl içerisinde başvuruda bulunmaları şartıyla, 7 bin 500 lira üç ay içerisinde, kalan miktar da yasal faiziyle birlikte takip eden yılın aynı ayında ödenecekti. Ancak ne var ki memur emeklileri büyük bir heyecanla konunun sonuçlanması mağdur bir şekilde beklerken, hala bir sonucun çıkmaması Kafları her geçen karıştırmaya başladı.

BOLU MİLLETVEKİLLERİNİ GÖREVE DAVET ETTİLER

Yeni düzenlemeyle yürürlüğe gireceği tarihten önce başvuru yapıp dava açmamış olanların başvuruları, yasa yürürlüğe girdiğinde yapılmış sayılacak. Görülmekte olan davalarda ayrıca bir başvuru gerekmeyecek. Mahkemelerce, açılmış davalarda davanın konusuz kalması sebebiyle karar verilmesine yer olmadığına karar verilecek. Yargılama giderleri idare üzerinde bırakılacak ve vekalet ücretinin dörtte birine hükmedilecek. Ayrıca, ilk derece mahkemelerince verilen kararlar hakkında Sosyal Güvenli Kurumu, itiraz veya temyiz başvurularından vazgeçmiş sayılacak denilmesine rağmen, aralarında Bolulu emeklilerinde bulunduğu vatandaşlar bir an önce yeni düzenlemenin devreye sokulmasını ve daha fazla mağdur edilmemesi konusunda fikir birliğine varırken, mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini isteyerek Bolu Milletvekillerinin de derhal TBMM’de emekli memurların hakları için harekete geçmelerini talep ettiler.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2016, 15:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
bolu14
bolu14 - 4 yıl Önce

kardeşim emekli halinden çok çok memnun, siz de her şeye muhalefet olmayın. emekli halinden memnun olmasa akp % 50 oyu nerden alacak?

SIRADAKİ HABER

banner128