48 Bin öğrenci karnesini aldı

2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Karne töreni Bolu Valisi Aydın Baruş'un katılımı ile Çimento Çaydurtİlkokulunda gerçekleşti.

48 Bin öğrenci karnesini aldı

Törene Bolu Valisi Aydın Baruş, Vali Yardımcısı Ömer Eru, İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu,  İl Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Arık, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Taş, öğrenciler, veliler ve öğretmenler katıldı.

Çimento Çaydurtİlkokuluna giden Bolu Valisi Aydın Baruş ve beraberindekiler ilk olarak okulun 1-B ve 4-A sınıfını ziyaret ederek öğrencilerine karnelerini dağıttı. Okumayı yeni öğrenen 1-B sınıfı öğrencileri ile sohbet eden Vali Baruş, öğrencilere kitap okutturdu.

Karne dağıtımının ardından Çimento Çaydurt İlkokulu bahçesinde düzenlenen tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasını takiben konuşmalarla devam etti.

Çimento Çaydurt İlkokulu'ndan mezun olan 4-D öğrencisi Begüm Vural yaptığı konuşmasında, okul hakkındaki duygu ve düşüncelerini ifade etti.

Çimento Çaydurt İlkokulu Müdürü Şerafettin Tarım yaptığı konuşmasında okulun fiziki ve eğitim kadrosu hakkında bilgiler vererek, “Tatiller, dinlenmeyi hak ettiğimiz dönemlerdir. Bütün bir yılın yorgunluğunun atılma zamanlarıdır. Ancak unutmayınız ki dinlenmek sadece boşa vakit geçirmek değildir. Aslında her gün ve her an yaptığımız işi değiştirerek de dinlenebiliriz. Bunun için tatil süresince sizi dinlendirecek ve eğlendirecek aktivitelerin yanı sıra zayıf olduğunuz konularda kendinizi takviye etmelisiniz. En önemlisi okulda edindiğiniz kitap okuma alışkanlığını kesintisiz olarak devam ettirmelisiniz. Çünkü okumak, problemlerin ve sıkıntıların kaynağını kurutur” diyerek hem tatil yapacak öğrencilere hem de velilere tavsiyelerde bulundu.

İlimizde yaklaşık 48 bin öğrencinin bugün karne alacağını belirten İl Milli Eğitimi Müdürü İbrahim Çavuşoğlu ise yaptığı konuşmasında, "Bizler öğretmeniz ve işimizi severek yapıyoruz. İşini severek yapan insanlar her zaman tatilde sayılırlarmış. Ancak diğer insanların sandıklarının aksine öğretmenlik çok zor bir iştir. İlimizde 237 eğitim öğretim kurumunda yaklaşık 48 bin öğrencimiz karnelerini alacaklar. Bu öğrencilerimize 3 bin 450 öğretmenle hizmet vermekteyiz. Bu vesileyle tüm öğretmen ve öğrencilerimize iyi tatiller diliyorum" ifadelerine yer verdi.

Bolu Valisi Aydın Baruş da yaptığı konuşmasında eğitim ve öğretimin önemine değinerek "Düşünür der ki, ‘Nereye gidersen git bulacağın aydınlık zihninin  aydınlığı kadar olacaktır.’  Zihinlerimizi aydınlatmanın en temel yolu da eğitim ve öğretimden geçmekte. Okullar bu çabanın başlangıç noktası. Eğitim ve öğretim faaliyeti, bizi hayata hazırlayan, geleceğimize yön veren ve gelecekte toplumumuzun nasıl olacağına dair yön çizen bir uğraştır. Dolayısıyla öğretmenler, toplumun geleceğini yoğuran ustalardır, sanatkarlardır. Daha 3 yaşından itibaren çocuklarımızı bir anne-baba şefkatiyle aileleri ile birlikte büyüten, onları hayata hazırlayan ve gelecekte çok önemli liderleri, düşünürleri, sanatkarları yetiştirecek olan öğretmenlerimizdir. Bu anlamda öğretmenlerimizin bu çok değerli çabalarını takdirle karşılıyor, hepsine emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

Vali Baruş, "Bolu'da yaklaşık 48 bin öğrencimizin bugün bir üst sınıfa geçmesi veya mezuniyeti dolayısıyla okullarımızda karne törenleri düzenleniyor. Sevinçle söylemek gerekir ki, Bolumuz eğitim ve öğretim faaliyetleri bakımından başarılı iller arasında. Ancak bu başarı ile yetinemeyiz. Bolu'yu Türkiye'nin eğitim ve öğretim alanında ilk illeri arasına sokmak ve geleceğin başarılı bilim adamlarını, liderlerini, sanatkarlarını ve müzik adamlarını yetiştirmek hedefimiz olmalıdır" dedi.

Konuşmasında öğrencilere de seslenen Vali Baruş, "Çimento Çaydurt İlkokulu'nda eğitim gören çocuklarımızın sevincine bugün burada ortaklık ediyoruz. Hepsinin de gözlerinde bu sevinç ve mutluluğun vermiş olduğu ışığı görüyoruz. Sevgili çocuklar, hayat öğrenmeyi gerektiren bir süreçtir. Busüreç  ölüme kadar devam eder. Dolaysıyla sizlerin bu öğrenme süreciniz, ileriki yıllarda da devam edecek. Bu öğrenme aşkınızdan hiç bir zaman fedakarlık etmeyin, okumayı bırakmayın ve  zihninize aydınlık getirecek nerede bir yazı ve düşünce varsa ondan yararlanmaya, istifade etmeye gayret sarf edin. Bilgiyi her yerde arayınız ve nerede bulursanız ona sahip çıkınız. Öğretmen ve ailelerinize saygı gösterin. Ailelerinizle birlikte toplumun geleceğini kurmak yolunda çok önemli bir rol üstleneceğinizi unutmayın" dedi.

"Çocuklarınıza her zaman anlayışla yaklaşın ve onları hayata hazırlarken, bu hayat yolculuğunda hep birlikte çalışmak gerektiğini, anlayış göstermek gerektiğini unutmayın" diyerek ailelere de  seslenen Vali Baruş, "Çocuklarımız toplumumuzun geleceği. Onlar ülkemizin aydınlık yarınlarına yön verecek nesillerdir. Dolayısıyla öğretmenlerimizle iş birliği halinde çocuklarımızın en iyi eğitimi alması ve ileride çok başarılı birer insan olarak yetişmesi için elimizden gelen gayreti göstermek zorundayız" dedi.

Vali Baruş konuşmasını, "Değerli katılımcılar. 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılının başarılı bir şekilde geçmesi nedeniyle öncelikle sevgili çocuklarımızı tebrik ediyor, öğretmenlerimize teşekkür ediyor ve gelecek eğitim-öğretim yılının da hayırlar getirmesini Allah'tan niyaz ediyorum. Çocuklarımızın başarıları, mutlulukları daim olsun, toplumumuzun geleceği aydınlık olsun" ifadelerine yer vererek sona erdirdi.

Konuşmaların ardından Çimento Çaydurt İlkokulu"Eğitimde Toplam Kalite yönetimi çalışması" kapsamında başlatılan ve Ulusal Ajansa Erasmus Plus projesi olarak sunulan 'Sentetik Uyuşturucu Bağımlılığını Önlemede Ebeveyn Eğitiminin Rolü' isimli çalışmalarını yürüten Rehber Öğretmeni Ebru Aydoğan ile Sınıf Öğretmeni Yakup Başman'aplaketleriniBolu Valisi Aydın Baruş verdi.

Çimento Çaydurt İlkokulutarafından yürütülen "Köylerimizi tanıyalım, Okulumuzu tanıtalım" ile "Oku-yorum" projelerinde emeği geçenlere plaketlerinin verilmesi  ile devam eden tören çeşitliyarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile sona erdi. HABER MERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2015, 20:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128