banner120

49 Lise Birincisi Ödüllendirildi

İzzet Baysal Vakfı’nın ilimiz genelindeki lise birincilerini ödüllendirdiği geleneksel “İzzet Baysal Vakfı Ortaöğretim Okul Birincileri Başarı Ödül Töreni”nin 34’üncüsü gerçekleştirildi. Törende, ilimiz genelindeki liseleri birincilikle bitiren 49 öğrenciye ödülleri verildi.

49 Lise Birincisi Ödüllendirildi

Haber: Aysun Beykoz

Bolu Bilim ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen ödül törenine, Bolu Valisi Ahmet Ümit, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kamil Gürel, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Rasim Özdemir, Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Cemil Sarıcı, kurum müdürleri, İzzet Baysal Vakfı yönetim kurulu ve mütevelli heyet üyeleri, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve aileleri katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören protokol konuşmalarıyla devam etti.

Programda konuşan Bolu Valisi Ahmet Ümit; “Konuşmama son günlerde ülkemiz genelinde yaşanan yangın ve sel felaketlerinde kaybettiğimiz vatandaşlarımıza ve dahi bütün şehitlerimize Cenab-ı Hak’tan gani gani rahmet dileyerek başlamak istiyorum. Allah bütün şehitlerimize ve rahmeti rahmana kavuşan gazilerimize rahmet eylesin, hayatta olan bütün gazilerimize sağlık ve sıhhat versin.

Bugün burada ortaöğretim okullarımızda eğitim sürecini başarıyla tamamlayan ve okul birincisi olan evlatlarımıza ödüllerini vermek üzere bir arada bulunuyoruz. Bu vesileyle, öğrencilerimizi teşvik amacıyla organize edilen bu töreni düzenleyen İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal’a ve İzzet Baysal Vakfı Mütevelli Heyetine gönülden teşekkür ediyorum. Rahmetli merhum İzzet Baysal’ı rahmetle ve şükranla yâd ediyorum. Allah gani gani rahmet eylesin. Temennimiz yeni nesillerimiz içinden daha fazla İzzet Baysalların yetişmesidir.

2019 yılının başından itibaren maalesef dünya genelinde olduğu gibi 2020 yılının Mart ayından itibaren ülkemizde de yaşadığımız salgın sebebiyle yaklaşık 1,5 yıldır okullarımızdan, öğrencilerimizden, öğretmenlerimizden uzak kaldık, salgın dolayısıyla bu süreçte yüz yüze eğitim yapamadık.

İnşallah 6 Eylül itibariyle okullarımız açılacak, en geç Ekim ayında da Üniversitelerimiz açılmış olacak. Böylece dünya üzerindeki birçok ülkenin nüfusundan daha fazla bir nüfusu karşılayan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün deyimiyle eğitim-öğretim ordumuz harekâta geçmiş olacak. Bizler okullarımızı, öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi özledik, onlar da birbirlerini özlediler.

Sevgili öğrencilerimiz;

Sizler okullarınızı birincilikle bitirdiniz. Önemli olan çalışmaktır. İyi çalışmak başarıya ulaştırır.  Sizin için artık üniversite hayatı başlıyor. Aynı çalışmayı, başarıyı ve performansı üniversitede de gösterdiğiniz zaman başarılı olacağınızdan hiçbir tereddüdümüz yoktur. Bütün öğrencilerimize başarılar diliyor, öğrencilerimizin gelecek yıllarda çok daha güzel başarılara imza atması umut ve temennilerimle, hepinizi hürmet ve muhabbetle selamlıyorum” dedi.

Programda İl Milli Eğitim Müdürü Cemil Sarıcı’nın konuşmasının ardından İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal’ın öğrencilere gönderdiği mesaj İzzet Baysal Vakfı Genel Sekreteri Mustafa Yaman tarafından okundu.

İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal’ın öğrencilere gönderdiği mesaj şu şekilde, “Vakfımızın kurucusu İzzet Baysal’ı rahmet ve minnetle anıyorum. Orman yangınlarında sel felaketlerinde 17 Temmuz 1999 depreminde kaybettiğimiz vatandaşlarımızı ve tüm şehitlerimizi saygıyla anıyoruz. Ruhları şad mekanları cennet olsun. Bu gün şu anda Vakfımız her sene ödül ve takdirname vermeyi adet edindiği ilimizin değerli 49 Lisesinin en başarılı 49 öğrencisi ile bir arada bulunmanın mutluluğu yaşanıyor. Takdirnamenizi imzalayan İzzet Baysal Vakıf Başkanı olarak, şu anda aranızda bulunmamı çok arzu etmeme rağmen devam eden pandemi şartları nedeni ile bu imkandan mahrum olmanın üzüntüsü içindeyim. Buna rağmen siz başarılı öğrencileri en azından kısa bir mesaj la kutlamak istedim.  Koronavirüs salgını nedeni ile sizler de, bu sene, ülkenin diğer liseleri gibi zor şartlar altında, çoğu aman öğretmensiz, dışarıdan eğitimle sıkıntılı saatler geçirdiniz. Bu zor şartlarda olmanıza rağmen, aynı şartlar altındaki sınıf arkadaşlarınıza fark attınız ve lise son sınıfınızı birincilikle bitirdiniz.  Bu neticenin ileride sizi daha da ileriye taşıyacağına eminim.  Vakfımız Lise okul birincilerine neden bir ödül düşünmüştür; size kısaca onu anlatmak isterim: Vakfımızın kurucusu İzzet Baysal ülkemizin ilk özel teşebbüs sanayicilerinden biridir. 45 yıllık fabrikasında, 700'e yakın çalışan işçisinin Toplu Sözleşme ile tespit edilen sabit ücretleri dışında, günlük 8 saatlik çalışma saatleri içinde, aynı işten daha fazla üretene ayrıca parasal bir prim vermiştir. Böylece artan üretimden hem işveren olarak kendisi hem katlanan üretimden ülke, hem de 8 saatte eline daha fazla geçen işçi kazanmıştır. Özetle daha fazla çalışanı takdir etmenin faydasını fiilen yaşamış biri idi. Vakıf kurulduğu zaman bu ödül sisteminin Eğitim alanındaki öğrencilere de uygulanmanın onları daha fala çalışmaya teşvik edeceğini düşünmüş ve bugün siz Lise Öğrencileri arkadaşlarınız arasında birinci seçilmişseniz, emin olunuz ki bu, derslerinize ve görevlerinize onlardan daha çok çalışmanız neticesinde, yani kendi şahsi gayretlerinizle olmuştur. Bugün alacağınız Takdir Belgesi bunun tevsikidir. Bu nedenle her Lise birincisini ayrı ayrı tebrik ediyor; birinciliklerinizin bundan sonra da devam etmesini dilerken sizi bu noktaya taşıyan ailenizi ve öğretmenlerinizi de tebrik ediyorum. Ödülünüzü benim adıma sizlere, İzzet Baysal Vakfını yöneten değerli Bolulu halk üyelerimiz takdim edeceklerdir. Törene katılan herkese teşekkür ve saygılarımı sunuyorum” ifadelerine yer verdi.

LİSE BİRİNCİLERİ ÖDÜLLERİNİ ALDI

Konuşmaların ardından Bolu il genelindeki liselerde eğitim alan ve birinci olan 49 öğrenciye İzzet Baysal Vakfı tarafından gram altın, Şanlı Türk Bayrağı, Nutuk, takdir belgesi ve vakıf yayınlarından oluşan hediyeler protokol tarafından verildi.

Tören ödül alan öğrenciler ile hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2021, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124