5 milyonluk vurgun ortaya çıktı

Geçtiğimiz hafta İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla arasında ilimizin de bulunduğu sekiz ilde operasyon düzenlenmiş ve sahte evraklarla araç satışı yapan bir nitelikli dolandırıcılık çetesi çökertilmişti.

5 milyonluk vurgun ortaya çıktı
HABER:C.Kutay Aykan
Operasyon kapsamında Bolu’da bulunan iki farklı adrese baskın yapan polis arasında devlet memuru olan üç kişiyi gözaltına almış ve ifadesi alınmak üzere çeşitli illerde yakalanan 28 zanlı ile birlikte İstanbul’a götürmüştü. Çete üyelerinin sorgusunda ortaya insanı hayrete düşüren bir dolandırıcılık organizasyonu çıktı. Araç kiralama şirketlerinden, otomobilleri sahte belgelerle kiralayan şebekenin yaklaşık 500 kişiden 5 milyon lira vurgun yaptığı öğrenildi. Çete üyeleri arasında bir jandarma, bir polis ve 6 noter katibinin de bulunduğu ortaya çıktı.
ARSIZLAR ÇETESİ
“Arsızlar Çetesi” olarak bilinen suç örgütüne yönelik operasyon İstanbul Emniyetine bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirildi. Polisi harekete geçiren olay, 6 ay önce polise yapılan bir ihbarla ortaya çıktı.  İddiaya göre; polisi arayan kişi, ‘Rent A Car’lardan araç kiralayan bir şebekenin sahte belgelerle bu araçları sattığını ihbar etti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla başlayan soruşturmada, çete üyelerinin tespiti için teknik ve fiziki takip çalışması yapıldı.
ÖNCE GPS SÖKÜLDÜ
Polisin yaptığı çalışmada; şebekenin 3 aşamalı işlem yaptığı anlaşıldı. Buna göre, şebeke üyesi önce İstanbul'a yakın yerlerden araç kiraladı. Aracı başka ile götürmeyeceğini söyleyen şebeke üyeleri, otomobillerdeki GPS cihazlarını “Organ nakli” adı verilen bir yöntemle söktü. GPS güç kaynağı kesilmeden çalışır vaziyette bırakıldı. Bu işlemlerin ardından, başka bir kente götürülen araç, sahte belgelerle bir şebeke üyesine devredildi.
İNTERNETTEN SATIŞ
Daha sonra ise piyasa değerinin 5 bin lira altında fiyatlara internetten satışa çıkarılan araç, üçüncü şahıslara satıldı. Polis ekipleri şebekenin satış işlemlerini kolay bir şekilde yaptığını belirleyince soruşturma derinleştirildi. Yaklaşık 500 kişiyi dolandıran şebekenin, 5 milyon lira vurgun yaptığı tespit edildi. Şebeke elebaşlarının vurgun yaptıkları paraları gece hayatında harcadıkları belirtildi.
SEKİZ İLDE OPERASYON
Araştırmaların tamamlanmasının ardından operasyon kararı alındı. İstanbul, Balıkesir, İzmir, Şanlıurfa, Kocaeli, Burdur, Mersin ve Bolu'daki adreslere eşzamanlı baskın düzenlendi. Operasyonda haklarında yakalama kararı bulunan şüphelilerden aralarında şebeke elebaşları noter katipleri ve kamu görevlilerin de aralarında bulunduğu 28 şüpheli gözaltına alındı.
ÇOK SAYIDA SUÇ
Emniyete götürülen şüpheliler hakkında “Resmi Belgede Sahtecilik” “Nitelikli Dolandırıcılık” “Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak ve Yönetmek” “Kurulan Örgüte Üye Olmak” “Kurulan Örgüte Üye Olmamakla Birlikte Örgüt Adına Suç İşlemek” “Rüşvet” suçlarından işlem yapıldı. Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüpheliler, adliyeye sevk edildi. Aralarında noter katibi ve kamu görevlilerinin de bulunduğu 20 şüpheli tutuklandı. Diğer 8 şüpheli hakkında ise adli kontrol hükmü uygulandı.
Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2019, 14:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner129