banner120

550 yıllık geçmiş Bolu’da aydınlandı

Araştırmacı ve Eğitimci Tarih Öğretmeni Mehmet Köktürk, 550 yıllık Köktürk soyadının nereden geldiğine dair kitap çıkardı. Köktürk’ün yolu, araştırmaları sırasında Bolu’ya da düştü.   Zonguldak’ın...

550 yıllık geçmiş Bolu’da aydınlandı

Araştırmacı ve Eğitimci Tarih Öğretmeni Mehmet Köktürk, 550 yıllık Köktürk soyadının nereden geldiğine dair kitap çıkardı. Köktürk’ün yolu, araştırmaları sırasında Bolu’ya da düştü.

 

Zonguldak’ın Devrek İlçesinde eğitimcilik yapan 35 yıllık Tarih Öğretmeni Mehmet Köktürk, Zonguldak’ın Beycuma, Filyos ve Çaycuma İlçeleri ile Bolu’nun Mengen ilçesinde soyadı Köktürk olanların bu soyadı nereden aldıklarını araştırdı. Köktürk, “550 Yıllık Bir Aile" adlı 286 sayfalık kitabında soyadının nerelere uzandığını tespit etti. Uzun araştırmalar sonucu yazdığı kitapla ilgili bilgi veren Devrek Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Mehmet Köktürk, ”Aslen Zonguldak’ın Beycuma Beldesi doğumluyum. Yıllardan bu yana hep merak ederdim, Köktürk soyadımın nereden geldiğini. Bu soyad Zonguldak’ın Beycuma, Filyos ve Çaycuma İlçeleri ile Bolu’nun Mengen ilçesinde de var. Bu amacıma ulaşmak için amatörce yola çıktım. Hem kendi köyümü araştıracaktım hem de köyümün yaşlıları arasında dolaşan bu soydan iki sadrazam çıkmış onun çocukları bu bölgeyi yönetiyormuş. Araziyi eken biçen Türkmenleri Devletle kucaklaştıran kısaca yerel yöneticilik yapan Rumbey Oğulları kimdir? Soyları nereye kadar ulaşıyor? Osmanlı devleti içerisindeki rolleri ve yerleri nedir? Öte yandan Rumbey Oğulları cümlesindeki bey oğullarını söylemeyen yalnızca Rum kelimesine takılı kalan diğer kimselerin bunu neden böyle söylediklerini araştırmaya başladım. 1974 yılından bu yana amatörce yüksek öğrenime yeni başlamış bir öğrenci olarak belgeleri toplamaya başladım. Tek sıkıntım Osmanlıca, Arapça ve Farsça bilmememdi, oda bir dezavantaj olarak karşıma çıktı. Her şeye rağmen yılmadan usanmadan araştırmalarıma devam ettim. İlk olarak köy amcalarımın soyumuzla ilgili nedir bu söylenen sözler? Bu sülaleden iki Sadrazam çıkmış bunun torunlarından birisinin 3 oğlu olmuş. Biri Beycuma’ya, birisi Bolu’nun Mengen İlçesine diğeri ise Hisarönü Filyos’a vergi toplayıcı olarak devlet adına vatandaşları yöneten onlara hizmet getirmek için gönderilmiş. Bizler onların torunlarıymışız bu Köktürk soyadı buralardan gelmektedir. Bana kitabın hazırlanmasında desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum. Şunu kesinlikle belirtmeliyim ki bu hazırladığım kitaptaki bir nüfus soy kütüğü değil, ancak bu böyle büyük bir topluluğun atasını, kurucusunu ne işle bu bölgeye göreve nasıl yerleştiğini ifade etmektedir“ dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124