66 yıldır ayakkabıcılık yapıyor

İlimizde 66 yıldır ayakkabı imalatıyla uğraşarak ölmek üzere olan mesleği yaşatmaya çalışan 75 yaşındaki Mehmet Arslan, el emeği ürettiği ayakkabıları yok satıyor.

Haber: Aysun BEYKOZ

Bolu'da, 75 yaşındaki Mehmet Arslan tarihi çarşıdaki ayakkabı imalathanesinde 66 yıldır ürettiği ayakkabıları satıyor. Babasının ölümüyle ailesine bakmak zorunda kaldığı için 9 yaşında başladığı mesleğini sürdüren Arslan, günde 4 ayakkabı yapıyor.

Mehmet Arslan, babası öldükten sonra ailesine bakmak zorunda kalınca okulu bırakıp, 9 yaşındayken Bolu'da bir ayakkabı ustasının yanında çırak olarak işe başlatıldı. Bir dönem İstanbul'da da ayakkabı ustalarının yanında ayakkabı yapımını öğrenen ve ustalaşan Mehmet Arslan, askerden geldikten sonra kendi dükkanını açtı. 66 yıldır ayakkabıcılık yapan Mehmet Arslan, Bolu Tarihi Yukarı Çarşı'da bulunan imalathanesinde el emeği ayakkabılar üretiyor. Yaşlanması nedeniyle eskisi kadar fazla ayakkabı yapamadığını belirten Mehmet Arslan, günde 4 ayakkabı üretip tanesini 80 TL'den aynı çarşıdaki başka bir dükkanda satıyor. 2 çocuk babası Arslan, ayakkabı yapımının yanı sıra ayakkabıların tamir işlerini de yapıyor.

FABRİKA ÇIKINCA BİZİM MESLEK ÖLDÜ

Ayakkabıcılık mesleğinde çekirdekten yetiştiğini anlatan Mehmet Arslan, Fabrika çıkınca bizim meslek öldü. El işi öldü hemen hemen. Bizim zamanımızda çırak alırlardı. Ben çıraklıkta başladım bu işe. Yani çekirdekten yetişme ayakkabıcı oldum. Babam öldükten sonra annemle kaldım bir tek. Hayatımızı bu meslekte kazanmaya başladım. Okuma yazma da yok bende. Ben 10 sene İstanbul'da çalıştım. Şartlar çok zordu. El işi yapıyorduk. Eskiden fabrika yoktu. Ayakkabıların yüzlerini elde keserdik. Şimdi ben de makinede kesiyorum. Zor bir meslekti. dedi.

1 SİMİT İÇİN 2 GÜN ÇALIŞTIM

Mesleğinin emeğinin çok ama kazancının az olduğunu belirten Arslan, Emeği çok kazancı az bir meslek. Durumumuz yoktu. Ben çalışırken 1 simit için 2 gün çalışıyordum. 2 gün bir simide çalıştım. Yarısını bugün yedim yarısını ertesi gün yedim. Öyle çalıştım ben bu meslekte. Okuyamadım vakit yoktu. diye konuştu.

ÖZEL AYAKKABI YAPIYOR

Mehmet Arslan, ayağa özel ayakkabı yaptığını belirterek, şöyle konuştu;

Yeni ayakkabı yapıyorum, tamir yapıyorum. Böyle kendimi geçindiriyorum. 2 dükkanım var birinde imalat diğerinde satış yapıyorum. Tek tük ayakkabı yaptıranlar oluyor. Mesela adamın ayağı 41 numara fabrika ayakkabıları uymuyor. Ben onun ayağına özel kalıp yapıyorum. Ona göre ısmarlama yapıyorum. Piyasada 150-160 lira olan ayakkabıyı ben burada 80-90 liraya satıyorum. Engelli ayakkabıları yaptım. Hala daha yapıyorum.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2019, 13:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128