“7 Haziran Türkiye için milat olacak”

HDP Bolu milletvekili adayları dün yapılan bir toplantıyla basına tanıtıldı. HDP Aday tanıtım toplantısına HDP Bolu İl Eş Başkanları Özgür Günaydın, Elif Esen, İl ve ilçe yönetimleri, milletvekili adayları Nevzat Sancak, Nur Türk ve Güner Yavuz, partililer ve Marmara Bölgesi Seçim Komisyonu Sözcüsü Hilmi Toy katıldı.

 “7 Haziran Türkiye için milat olacak”

HABER: FARUK ÇİDEM

Aday tanıtım toplantısında açılış konuşmasını yapan HDP Bolu İl Eş Başkanı Özgür Günaydın basın mensuplarını ve davetlileri selamladıktan sonra milletvekili adaylarını tek tek basın mensuplarına tanıttı. Günaydın; “Cumhuriyet tarihinin en önemli seçimlerinden birini yaşıyoruz. 70 yıllık, 80 yıllık handikaplar, ötekileştirmeler, baskılar, yaşadıklarımızın tamamının çözümünün, yepyeni bir yolunun açılıp açılmayacağının seçimini yaşıyoruz. Biz gergin bir seçim istemiyoruz. Sadece seçimin yapıldığı bir süreci istiyoruz. Olası provokasyonların uzağında kalıp halkımıza kendimizi anlatacağız” dedi.

 

“HDP AĞACINDA BİRLEŞTİK”

 

“Yıllardır dışlanan, birbirinden kopartılan halklar olarak her birimiz kendi değerlerimiz ve kimliğimizle, tek tipleşmeden, tam da olduğumuz gibi HDP ağacında bir araya geldik” şeklinde konuşan Özgür Günaydın şunları söyledi; “Bizler,  halkların gücü ve umudu olduk. Şimdi bizler aldığımız bu sorumlulukla, meclisteki her sandalye için Türkiye’nin her ilinden, yarısı kadın yarısı erkek 550 aday ile 2015 genel seçimlerine katılıyoruz. Türkiye’nin bütün halklarını mecliste temsil etmek, hepimizin haklarını gözetmek için büyük bir görevi üstlenmiş oluyoruz.”

 

“BİRLİKTE YAŞAMAK CESARET İŞİDİR”

 

Birlikte yaşamak, bütün kimliklerle, bütün inançlarla, bütün farklılıklarımız ve bütün renklerimizle birlikte yaşamaya karar vermek, cesaret işidir. Bu salonda bulunanlar Ortadoğu kan gölü içindeyken, 100 yıl sonra bir kez daha bütün bölge emperyalist heveslerle dizayn edilmeye çalışılırken, öte taraftan IŞİD ve benzeri vahşet insanlık dışı çizgi halklarımıza dayatılırken, mezhep çatışması, kin ve öfke üzerine siyaset üretmek, kimlik çatışması ve iç savaşlar içerisindeki coğrafyada Alevi ile Sünni'nin el ele vermesi, Türk ve Kürt'ün, Ermeni ve Çerkez'in omuz omuza vermesi, bizler farklılıklarımız ile 'bizler HDP'yiz, bizler Meclis'e bu şekilde gideceğiz’ demek büyük bir cesaret işidir.

 

“DEMOKRASİDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Her şeyden önce unutulmasın ki 7 Haziran'da bir seçim olacak, seçime gidiyoruz, savaşa gitmiyoruz. Savaş naraları ve savaş tamtamları ile iktidar panikledikçe gerilim, tansiyon yaratmak isteyecektir ama biz demokratik yarıştan vazgeçmeyeceğiz. Antidemokratik seçim hukuku ve yarışına rağmen bize dayatılan seçim barajı ve adaletsiz hazine yardımı, devletin bütün imkanlarını, cumhurbaşkanlığının bütün imkanları dahil olmak üzere tek bir partinin, iktidar partisinin emrine sunulduğu şu seçim ortamında bile demokratik yarıştan vazgeçmeyeceğiz. Hiçbir siyasi parti düşmanımız değildir, tamamı bizim siyasi rakibimizdir. Bizim dışımızdaki partilerin hiçbirinin adayı, bizim düşmanımız değildir. Tamamıyla insani, dostane ilişkilerle bu seçim kampanyasını yürüteceğiz.

 

“7 HAZİRAN AKŞAMI BAŞKA BİR TÜRKİYE OLACAK”

Halklarımıza verdiğimiz sözler var. Büyük özlemlerimiz, hayallerimiz var. 10 yıllardır yürütülen mücadele gelenekleri, birikimleri, miraslarımız var. 7 Haziran akşamı sandıklar açıldığında Türkiye, artık barışa doğru yelken açmış olacak. Türkiye artık istikrara doğru yelken açmış olacak. Bütün kaygıları, korkuları giderecek bir seçim sonucu ortaya çıkaracağız.

7 Haziran akşamı sandıklar açıldığında herkes, HDP'nin meşesinin yapraklarının, HDP'nin meşesinin yeşilinin, morunun, kırmızısının, sarısının muhteşemliği ile büyülensin istiyoruz. O akşam işçiler, köylüler, işsizler, kadınlar, yoksullar, gençler, memurlar, esnaflar, işverenler içlerine huzur dolmuş bir şekilde, 'Evet artık bu ülkede bizler kardeş kavgasını bitirecek, bizler diktatörlük yöntemini ve dayatmasını sonlandıracak, bizler bu ülkede açlığı, yoksulluğu, işsizliği bitirecek güne başladık' desinler. Seçim sonuçları bütün Türkiye'de aynı heyecanı yaratsın istiyoruz. Oy veren de vermeyen de o akşam huzurlu, mutlu olsun istiyoruz.

 

“BOLU YABANCI OLDUĞUMUZ BİR ŞEHİR DEĞİL”

 

Bu amaç ve inançlarla bizler de Bolu’yu Meclis’te temsil etmek için adayız. Çünkü Bolu çok yabancısı olduğumuz bir şehir değil.

Çünkü Bolu; 1 Mayıslarının yapıldığı bir işçi emekçi kentidir. Taşeron çalışmaya karşı pek çok işçi direnişinin yaşandığı bir kenttir.

Çünkü Bolu; Özgecan’ın katledilmesine karşı binlerce kadının sokağa çıktığı, kadın özgürlük mücadelesinin merkezlerinden birisidir.

Çünkü Bolu; Demokratik Müslüman çevrelerin geçmişten bu yana mücadele yürüttüğü merkezlerden birisidir.

Çünkü Bolu; Demokratik Alevi Hareketi’nin, Alevi toplumsal örgütlenmelerinin bulunduğu bir şehirdir.

Çünkü Bolu; Karadeniz’in her köşesinde olduğu gibi, HES’lere direnen, doğasına, akarsuyuna sahip çıkan köylülerin memleketidir.

Şimdi, bu birikimi ileriye sıçratma zamanı. Sınırlarımızı aşma, toplumla-halkla buluşma, HDP’yi Bolu halkına mal etme zamanı. Seçim barajını Bolu’dan da yıkmak üzere yola koyulduk. Türkiye’nin barışına Bolu’dan da omuz vereceğiz.

Sadece Bolu’da değil, Artvin’den Tokat’a, Ordu’dan Trabzon’a, Gümüşhane’den Kastamonu’ya kadar bütün Karadeniz coğrafyasında iddialı, tabana yayılan ve güçlü bir seçim çalışması yürüteceğiz.

Karadeniz’in doğa aşkını, HES’lere isyanını Yeni Yaşam’ın ekolojik perspektifiyle buluşturacağız.

Karadeniz’in çayını, fındığını, pirincini, elmasını yok edenlere Yeni Yaşam’ın ekonomisiyle karşı duracağız.

Karadeniz’in çoğul halklar mozaiğini Yeni Yaşam’ın demokratik ulus perspektifiyle buluşturacağız.

 

“ÇÖZÜM AKP’YE BAĞLI DEĞİL”

 

7 Haziran’da olası bir koalisyon hükümetinde çözüm sürecinin nasıl ilerleyeceği sorusuna cevap veren Marmara Bölgesi Seçim Komisyonu Sözcüsü Hilmi Toy; “Çözüm süreci için AKP olmazsa olmaz olan bir parti değildir. Artık bir yola girilmiştir, bundan sonra ülkede kim iktidar olursa olsun bu süreci devam ettirmek zorundadır. Çünkü bu partilerin sorunu değil Türkiye Cumhuriyeti’nin bir sorunudur. Bu sorun çözülmeden Türkiye’de hiçbir şey ilerleyemez. Yerleşik bir demokrasi için bu işin bitirilmesi gerekiyor. Eğer insanlarımız asker de ölmesin dağdakilerde ölmesin diyorsa çözüm sürecine devam edilmesi gerekiyor. Çözüm süreci ekonomik olarak da önemli. Ülkenin bütçesinin güvenlik için ayrılması mı yoksa ülke insanlarının yaşam şartlarının daha iyi bir hale getirilmesini mi isteriz? Tabiî ki önce insan diyoruz” dedi.

 

HDP BOLU MİLLETVEKİLERİ ADAYLARI ÖZGEÇMİŞLERİ

 

1.SIRA ADAYI Nevzat SANCAK:

 

1949 yılında Ağrı Patnos’ta doğmuştur.  Cengiz Topel İlkokulu’ndan mezun olduktan sonra Açıköğretim Lisesi Sanat Okulu’nu bitirdi. Seda İnşaat Ltd. Şirketi sahibi ve 25 yıllık müteahhittir. 1993’te siyasi sebeplerden dolayı tutuklanarak Erzincan Cezaevinde hapis yattı. 70’li yıllardan Kürt Siyasi Hareketi içinde yer aldı. Nevzat Sancak, Kürt Siyasi Hareketi partileri içerisinde uzun yıllar yöneticilik yapmıştır. Evli ve 9 çocuk babasıdır.

 

2.SIRA ADAYI NUR TÜRK:

 

1961 yılında Bolu Seben’de doğdu. İlkokulu Seben’de okuduktan sonra, Bolu Kız Meslek Lisesi’nden mezun oldu. Ardından,  Ankara Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulu’nu bitirdikten sonra Karadeniz bölgesinin il ve ilçelerinde 11 yıl el sanatları öğretmenliği yaptı. 1994 yılında Ankara’ya gelerek kişisel resim atölyesi açarak çalışmalarına devam etti.  2000 yılında ilk kişisel resim sergisini açtı, bunun dışında altı kişisel resim sergisi açtı. Birçok uluslararası karma sergilere katıldı. Kendine ait birçok özgün senaryosu vardır. Sivil toplum örgütlerinde kadın çalışmalarında bulundu, belgesel ve kısa film sanayi yönetmenliği yaptı. 47 yıllık yaşam öyküsünün 17 yılı Bolu ve çevresinde geçen Elma Güzeli adlı bir roman yazdı. Elma Güzeli romanı 22 Nisan’da raflarda olacaktır. Nur TÜRK, bir kız çocuğu annesidir.

 

3.SIRA ADAYI Güner YAVUZ:

 

1956 Ardahan doğumludur. Kars Alparslan Lisesi mezunudur. Üniversite yaşamını yarıda bırakmıştır. Bolu İl Özel İdareden emekli olan YAVUZ,  uzun yıllar YapıYol- Sen Bolu Şube başkanlığı yapmıştır. Güner YAVUZ HDP Bolu kurucu il başkanlığı yapmıştır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2015, 17:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128