700 Araçlık dev konvoy HALEP’E YOL VER!

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Türkiye’nin dört bir yanından Cilvegözü sınır kapısına doğru yola çıkan kara konvoyu yoluna devam ederken Bolu’dan yaklaşık 700 araçlık bir grup geçti.

700 Araçlık dev konvoy HALEP’E YOL VER!

Haber: Kasım Şahin

Suriye’de dünyanın gözü önünde sistematik bir katliam gerçekleştiriliyor. Özellikle de son dönemde Halep, Esed rejimi ve Rus güçlerince havadan ve karadan gece gündüz bombalanıyor. Şehirde gıda malzemeleri tükenmiş, sağlık sistemi çökmüş durumda.

Konvoy güzergahı üzerindeki illerde Halep'teki saldırıları protesto için eylemler yapılacak. Konvoyda, içerisinde temel gıda malzemelerinin yer aldığı yardım TIR’ları da bulunuyor.  Konvoyun son durağı olan Cilvegözü sınır kapısında da bir basın açıklaması yapılacak. Açıklamada katliamların durdurulması ve insani yardım koridoru açılarak bu yardımların ulaştırılması çağrısı iletilecek.

RUS BÜYÜKELÇİLİĞİ ÖNÜNDE EYLEM YAPACAKLAR

Bolu’dan geçen İHH Marmara Bölgesi Grubu yetkilileri yol güzergahı üzerinde gazetemize bilgiler verirken, “Konvoyumuz buradan direkt Ankara’ya geçecek. Ankara toplanma yerimiz. Rus Büyük Elçiliği önünde bir eylem yapmayı planlıyoruz. Oradan Konya’ya geçeceğiz ve bu akşamı Konya’da geçireceğiz. Yarın sabah Konya’dan hareket ederek Adana’ya gideceğiz. Adana’da Doğu ve Güneydoğu illerinden gelen ve Akdeniz bölgesinden gelenler toplanacak ve nihayetinde hep birlikte Cilvegözü Sınır Kapısına ulaşacağız. Allah nasip ederse bu zulme karşı bütün Türkiye’yi harekete geçirip inşallah oradaki kardeşlerimizi sağ salim kurtarmayı planlıyoruz. Allah yardımcımız olsun.” İfadelerine yer verdiler.

Diğer tüm bölgeler bir araya geldiğinde yaklaşık 6-7 bin araçlık konvoyun oluşacağı tahmin edilirken, Adana’da toplanacak olan grup, Cilvegözü sınır kapısına gidecek ve Halep’teki katliama son vermek için büyük bir eylem gerçekleştirecek.  Bolu’dan geçen yaklaşık 700 araçlık konvoyda kadınların da bulunması bayrak sallamaları gözden kaçmadı. Konvoyun geçişi sırasında trafik ekipleri Ankara sınırına kadar eskortluk yaptılar.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2016, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128