banner120

72 yıllık geleneğe bu yıl Başkan Yılmaz’da katıldı

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Mengen’in Çubuk Köyü’nde 1944 yılından bu güne aralıksız devam eden Mevlid-i Şerif etkinliğine katıldı. 1944 yılında Mengen’de meydana gelen büyük depremde Çubuk Köyü’nde hiçbir can ve mal kaybının yaşanmaması üzerine başlatılan etkinliklerin bu yıl 72.’si gerçekleştirildi.

72 yıllık geleneğe bu yıl Başkan Yılmaz’da katıldı

Bundan tam 72 yıl önce 1944 yılında Bolu’nun Mengen İlçesi’nde meydana gelen büyük depremde 253 vatandaşımız ölmüş, 361 ev tamamen yerle bir olmuş ve 402 ev de oturulmayacak kadar ağır hasar görmüştür. Depremde, Mengen’e bağlı Çubuk Köyü’nde ise ne can kaybı ne de en ufak bir mal kaybı yaşanmamış. Bunun üzerine Çubuk Köyü halkı depremin olduğu yıldan bugüne kadar hep aynı gün köy meydanında Mevlid-i Şerif okutmaya başlamış.

Tam 72 yıldır köylülerin bir araya gelerek hep aynı günde gerçekleştirdiği Mevlid-i Şerif’e bu yıl Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, AK Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Böyle güzel bir etkinliğin aralıksız olarak devam ettirilmesi sebebiyle Köylüleri tebrik eden Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; “Her yıl düzenli olarak hep aynı tarihte böyle güzel bir etkinlik gerçekleştirmeniz aranızda olan bağlılığı ve iletişimi göstermektedir. Hele ki bunu 72 yıldır aralıksız devam ettirmeniz inanılır gibi değil. Ben bu geleneğin aksamadan devam etmesinde emeği geçen herkesi kutluyorum” diye konuştu.

Mevlid programına ilk defa gelen ve Çubuk Köyü’nü ilk defa gören birçok vatandaş, Köy meydanında 1944 depreminden de önce inşa edişmiş ve depremde hiçbir hasar görmediği gibi bu günlere kadar gelmiş tarihi evi hayretle izleyerek fotoğraflarını çektiler.
HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2016, 16:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124