banner120

‘Anadolu Güneşi’ klâsını ispat etti

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Anadolu Güneşi müzik topluluğu, 7-13 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 42. Uluslararası Balad Konferansı’nın açılış konserini verecek. Hacettepe Üniversitesi...

‘Anadolu Güneşi’ klâsını ispat etti

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Anadolu Güneşi müzik topluluğu, 7-13 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 42. Uluslararası Balad Konferansı’nın açılış konserini verecek.

Hacettepe Üniversitesi Geleneksel Müzik Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi (HÜGEM)  tarafından, 7-13 Ekim tarihleri arasında Muğla’da düzenlenecek konferansta Anadolu Güneşi bir konser verecek. Ana teması, “Türkülerde ve hikayevi halk şarkıları olan baladlarda semboller” olan konferansa, Türkiye bu yıl ilk kez ev sahipliği yapacak. Konferansa, 33 ülkeden halkbilimi, etnomüzikoloji, antropoloji, etnoloji, dil ve edebiyat alanlarından akademisyenler ve sanatçılar katılacak. AİBÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Uğur Alpagut ile Türk Halk Müziği uzmanı Kemal Bilsel Sarısözen tarafından 2003 yılında kurulan Anadolu Güneşi müzik topluluğu; kemanda Uğur Alpagut, bağlamada Kemal Bilsel Sarısözen, piyanoda Erdal Gültekin ve vurmalıda Rıza Akyürek’ten oluşuyor. Müzikte otantik değerlerle evrensel çalgı tekniklerini çağdaş yöntemlerle buluşturan topluluk, şu ana kadar Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Almanya, Çin, Kanada, Avustralya, Makedonya, Suriye, Ürdün, Macaristan, Malezya ve Pakistan’da konserler verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124