banner120

“2023 Girişimcilik Stratejisi Yapılmalı”

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Emin Semercioğlu, ülkede girişimcilik alanında yürütülen çalışmaların sistemli bir biçimde ilerlemesi ve istenen hedeflere ulaşılabilmesi için, bu çalışmaların...

“2023 Girişimcilik Stratejisi Yapılmalı”

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Emin Semercioğlu, ülkede girişimcilik alanında yürütülen çalışmaların sistemli bir biçimde ilerlemesi ve istenen hedeflere ulaşılabilmesi için, bu çalışmaların bir strateji altında toplanması gerektiğini ifade etti.

 

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ve Bolu TSO işbirliğinde düzenlenen uygulamalı girişimcilik eğitiminin birinci gününe konuk olarak katılan ve kursiyerlere hitap eden Bolu TSO Başkanı Emin Semercioğlu, sonrasında yaptığı açıklamada konuyla ilgili şunları söyledi: “Ülkemizde, bilindiği üzere Bakanlık tarafından hazırlanan ve uygulanan bir sanayi stratejisi mevcut. Bütün faaliyetler bu stratejinin çatısı altında belirlenen hedeflere göre yürütülüyor. Aynı şekilde örneğin bir girdi tedarik stratejisi mevcut. Bunlar gibi, girişimcilik çalışmalarının da bir strateji dahilinde sürdürülmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Bunu, Odamız hizmet binasının açılışında yaptığımız konuşmada da dile getirmiştik. TOBB Başkanımız konuyu notları arasına aldı. TOBB’nin öncülüğünde ve ilgili Bakanlıklarımızla birlikte bu stratejinin en kısa sürede oluşturulmasını istiyoruz. Bundan 80 yıl önce, Cumhuriyetimizin 10. yılında nasıl 15 milyon genç yaratılabilmişse, Cumhuriyetimizin 100. yılına da bu girişimci sayısına ulaşma hedefiyle gitmeliyiz. Ülkemizin iktisadi geleceği, girişimcilerimizin omuzlarında yarınlara taşınacak. O yüzden girişimcilik faaliyetleri sistemli ve koordineli biçimde yürütülmeli. Bugün Sanayi Bakanlığı, KOSGEB, Kalkınma Ajansları gibi kuruluşlar kendi alanlarında bir dizi çalışmalar yapıyorlar. Bunlar birbirine entegre edilmeli ve ‘2023 Girişimcilik Stratejisi’ adı altında devam etmeli. Bu strateji içinde, varılmak istenen hedefler net biçimde tanımlanmalı, kurum ve kuruluşlarımızın sorumlulukları gözden geçirilmeli, koordinasyonlar sağlanmalı, diğer taraftan da girişimcilere verilen teşvikler yeniden değerlendirilmelidir. Net bir varış noktası belirlemeliyiz. Şuanda girişimci sayımız 1,3 milyon. Bu sayı 2023 yılına geldiğimizde en az 2,5 milyon olmalı.”

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124