“Bakan Şahin girişimde bulunmalı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, polis akademisi başkanı Remzi Fındıklı’nın yayınladığı bir kitabında kadınları aşağılayan ifadelerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in katılmadığını açıklamasının...

“Bakan Şahin girişimde bulunmalı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, polis akademisi başkanı Remzi Fındıklı’nın yayınladığı bir kitabında kadınları aşağılayan ifadelerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in katılmadığını açıklamasının sevindirici bir gelişme olduğunu söyleyerek kadınları aşağılayan böyle bir kişinin görevde bulunmasını önlemeye davet etti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, “Bal arıdan kavga karıdan olur. Tarlayı taşlı yerden kızı gardaşlı yerden al. İşin eve, avradın ere, paranın da ele yakını makbuldür” diyen Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Remzi Fındıklı için “Bunlar hiçbir şekilde bakanlığımızın görüşlerini yansıtmamaktadır” açıklamasını yaptı.CHP İstanbul Milletvekili ve Eski BTSO Meclis başkanı Umut Oran, Remzi Fındıklı’nın, 2011’de yayımlanan “Hasılı Kelam” (Sözün Özü) isimli kitabında özellikle kadınlarla ilgili olarak küçümseyici ifadelerin yer aldığını belirterek TBMM’ye 3 ayrı soru önergesi verdi. 12 Temmuz 2012’de verilen önergeyi İçişleri Bakanı görmezden gelirken, Bakan Fatma Şahin ise önergeyi yanıtladı.

Bakan Şahin: Bizim görüşümüz değil

Fatma Şahin, Oran’a, Polis Akademisi Başkanı’nın kitabında kadınlar hakkında yer alan ifadeler için, “Önergeye konu olan sorular adı geçen müellif tarafından kaleme alınmış olup, hiçbir şekilde bakanlığımızın görüşlerini yansıtmamaktadır. Konuya ilişkin ayrıntılı bilgiler adı geçen müelliften talep edilebilir” yanıtı vermekle yetindi.

Umut Oran: Bakan girişimde bulunmalı

CHP’li Umut Oran ise bakanın bu yanıtı üzerine şu açıklamayı yaptı:“Öncelikle Sayın Fatma Şahin’i kutluyorum açık yüreklilikle Fındıklı’ya tepki gösterdiği için. Ancak Sayın Aile Bakanı yürütme erkinin bir parçası, dolayısıyla kendisinden kadınları bu denli aşağılayan bir kişinin Polis Akademisi Başkanlığı yapmasını önlemesini, gerekiyorsa görevden alınması için girişimde bulunmasını bekliyoruz. Çünkü “müellif” olarak nitelediği ve Prof. Dr. unvanı taşıyan bu kişi emniyetin gelecek onyıllarına yön verecek yöneticilerini yetiştiriyor.  Bu zihniyetteki birisinin yetiştireceği emniyet yöneticilerinin, Sayın Bakanın büyük duyarlılık gösterdiği kadın haklarını hangi noktaya taşıyacağına dikkatini çekmek isterim.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128