“Belediye Coştu”##hb_manset.gif

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz yapmış olduğu çalışmalarla Türkiye çapındaki belediye başkanlarına fark attı. Başkan Yılmaz, büyük şehirler dâhil yapılan değerlendirmelerde kendi kategorisinde üçüncü...

“Belediye Coştu”##hb_manset.gif

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz yapmış olduğu çalışmalarla Türkiye çapındaki belediye başkanlarına fark attı. Başkan Yılmaz, büyük şehirler dâhil yapılan değerlendirmelerde kendi kategorisinde üçüncü oldu ve ödülünü Başbakanın elinden aldı.

 

Bolu Belediyesi, Ak Parti Genel Merkezi Yerel Yönetimler Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Yaşanabilir ve Estetik Şehirler Proje Yarışması’nda üçüncü seçildi. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Ankara’da düzenlenen ödül töreninde, üçüncülük ödülünü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı. Muhabirimizin sorularını yanıtlayan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz,  göreve geldiği günden bugüne kadar genellikle çevre ile ilgili çalışmalar yaptığını belirterek, şunları kaydetti:“Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar çalışmalarımız hep çevre ile ilgili oldu. Bu kapsamda Bolu Belediyesi olarak 2012 yılında çevre ile ilgili üç ödül birden aldık. Türkiye’nin en ciddi yerel yönetimler ödülü olarak kabul edilen Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri’nde de iki ödül birden kazanırken,  aynı zamanda ‘En Çevreci İkinci İl’ seçildik. Bolu Belediyesi’nin adını, “Yeşil Çatı Projesi” gibi AB standartlarında Bolu’ya ve Türkiye’ye yakışır projeler ile 2013 yılında da ulusal platformlarda duyurmaya kararlıyız.”

 

ÇÖPLÜĞÜ ELEKTRİK SANTRALİNE ÇEVİRDİK

 

Çevreci projeler kapsamında Bolu Belediyesi, olarak kurduğu tesisle çöp depolama alanından çıkan metan gazını elektrik enerjisine çevirerek bin evin elektrik ihtiyacını karşıladıklarını ifade eden Başkan Yılmaz, şöyle devam etti:‘’Güney Kore firması işbirliğiyle yap-işlet-devret modeliyle kurulan Katı Atıktan Elektrik Enerjisi Üretim Tesisinde, kağıt, plastik, metal gibi geri dönüşümü sağlanan malzemeleri katı atık depolama tesisimizde ayırıyor bunların dışında kalan evsel atıklardan da elektrik üretiyoruz. Şu anda kapasitesi 1,5 megavat saat olan tesisle bin evin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek kadar enerji üretiyoruz. Bu sayıyı ileriki günlerde 10 katına çıkaracağız” 

 

“BÜYÜKSUYU YÜZÜLEBİLİR HALE GETİRDİK ”

Yeraltı şebekelerini de sıfırdan yeni bir hat çekerek yenilediklerini söyleyen Yılmaz, “  En yoğun çalıştığımız işlerden birisi de kanalizasyon sistemimiz. Kanalizasyon sistemimizi tamamen yeniledik. Yağmur suyu hattını kanalizasyon hattından tamamen ayırdık ki bu çalışma birçok yerde yok, bu konuda ilk olabiliriz. Birde, Bolu’dan Mudurnu Tepe Karakolu Mevkisi’ne, Bolu’dan Abant’ın çevresi de dahil olmak üzere Abant’a ve yine Bolu’dan Bolu Dağına kadar olan bölüme kolektör hattı çektik ki, bu bölgelerdeki doğayı kirleten atıkları toplayarak, Atık Su Arıtma Tesisimize ulaştırdık. Bu sayede de 40 yıldır canlı bile yaşamayan Büyük Su, artık balık bile tutulabilir hale geldi ki asıl anlamlı projelerimizden birisi de budur. Başta da söylediğim gibi çevreye karşı olan duyarlılığımız ve bu sebeple de gerçekleştirdiğimiz çevre projeleri göreve geldiğimizden bu güne devam ediyor ve bundan sonra da artarak devam edecek.” Şeklinde konuştu

 

“AB STANDARTLARINDA BİR ŞEHİR İÇİN KARARLIYIZ’’

 

Bolu’yu AB standartlarında bir şehir yapmaya kararlı olduklarını vurgulayan Başkan Yılmaz, “Çalışmalarımızı, şehrimizin kimliği ve dokusunu gözeterek yürütüyoruz. Bolu’yu AB standartlarında bir şehir haline getirmeye kararlıyız. Tüm projelerimiz tamamlandığında Bolu bambaşka bir çehreye kavuşacak. Bu açıdan belediyecilik tarihine geçeceğimize ben ve ekip arkadaşlarım tüm kalbimizle inanıyoruz” dedi.

 

“BOLU’NUN GELECEĞİNİ İNŞA EDİYORUZ”

 

Başkan Yılmaz, göreve geldikleri günden bu yana birçok ilklere imza attıklarını da belirterek: “Bolu’nun problemlerini ortadan kaldırmaya devam ediyoruz. Bolu’nun geleceğini inşa etmeye çalışıyoruz. Tek hedefim var, Bolu’nun Bolululara mutluluk getirmesi. Ufkumuz, yüreğimizle şehrimizin 50 yılını planlıyoruz. Belediyecilik anlayışımız sadece ‘süsleme’ olsaydı, bu kadar büyük projeleri göze almazdık. Ama o zaman da Bolu’ya da hemşerilerimize de layık olamazdık. İyi bir belediyecilik, ne sadece alt yapı ne de sadece üstyapıdan ibarettir. Maharet ikisini zamanında birleştirmektir ki biz de bunu yapıyoruz. Bolu’nun tüm altyapısını tamamladık. Üst yapı çalışmalarının ise kent kimliği ve dokusunu gözeterek son hızla sürdürüyoruz. İzzet Baysal Caddesi’nde başlattığımız çalışmalar, Kent Meydanı, Katlı Otopark projelerimiz bütünün parçaları… Hepsi tamamlandığında Bolu bambaşka bir çehreye kavuşacak. Kültürpark projesinde temeli attık, 29 Ekim’de otoparkı bitirmeyi planlıyoruz.  Bu projemiz hayata geçtiğinde belediye önünden pazar yerine yürüyerek geçilebilecek. Yine İzzet Baysal Caddesi’nde yapacağımız düzenleme ile Valilik önünden belediyeye, belediye önünden de pazar yerine olan ring tamamlanmış olacak. İleride orada bulunan stadyum kalkacak. Böylece proje bitmiş olan pazar yeri ile bütünleşmiş olacak. Sonrasında da ticari merkezle bütünleşerek ikinci küçük bir şehir meydanı da oluşmuş olacak. Bu arada şehrimizin otopark problemi de çözülecek. D-100 güneye doğru dönmeye başlayacak ve gelecekte D-100’ün şu anki mevcudunun kullanılmaması gerektiğini Bolulular görecek. İnşallah yakın zamanda Allah’ın bahşettiği doğayla uyumlu modern bir şehri buluşturacağız ve dünyada yaşanabilir kentlerden bir tanesi değil en güzel kent haline dönüştüreceğiz.” Şeklinde konuştu.Yılmaz, cephe giydirme projesinin de bitmesiyle birlikte, Bolu’ya gelen bir insanın şaşkınlık yaşayacağı bir cadde oluşturmaya çalıştıklarını da belirterek; “Bizim için şehirler önce ‘insan’ içindir. Şehir meydanı ve cadde hem sosyal ve ekonomik yaşam merkezi olacak hem de esnafımızın yüzünü güldürecek. Şehrimizin ruhuna, kimliğine uygun, Bolu’ya yakışan bir yaşam merkezi oluşturmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

 

 “BOLU’NUN SUYU TEMİZ, GÜVENLİ VE KALİTELİ”

 

    Belediyenin yaptığı diğer projelere ilişkin de bilgi veren Yılmaz, şunları kaydetti:

Bolu Belediyesi olarak üç yılda 410 km’lik içme suyu boru hattı döşemesi ile asbestli boru devrini bitirdik. AB standartlarındaki yeni sistemle musluklardan akan su artık arıtılmış, temiz, güvenli, sağlıklı, bir hale geldi. Şebekede su kaçak olasılığını minimuma indirdik. Yeni sistem hat üzerine gelecekte yapılacak ilave bağlantıları da kolaylaştıracak bir sistem. Şebekeye verilen su, arıtılmış, temiz, güvenli, sağlıklı ve kaliteli sudur. Vatandaşlarımız, artık musluklarından akan suyu güvenle içebilir ve kullanabilirler. Bolu’nun elli yılını inşa etmeye çalıştığımızı düşünürsek içme suyunda attığımız bu adım hedeflerimiz doğrultusunda kararlı ilerleyişimizin en önemli göstergelerinden biri oldu. Çalışmalarımızı çevre dostu bir belediye olma noktasında devam ettiriyoruz. Estetik ve farklı projeler üretmeniz ve bunu hayata geçirmeniz Türkiye çapında örnek gösterilebilecek nitelikte sayılır. Bolu Belediyesine denk belediyeler arasında çöpten elektrik enerjisi üretmeye yönelik çalışmalarımızı ilkler arasında sayabiliriz. Bolu’nun her yönüyle örnek kent olması için tüm gücümüzle yılmadan ve yorulmadan çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Bunun mücadelesini aralıksız sürdürüyoruz. Demek ki başkanlığın gereğini yerine getiriyoruz. Keşke herkes ‘gereğini’ yapsa…’’

 

    YEŞİL ÇATI UYGULAMASI

    

    Bugün İsviçre başta olmak üzere pek çok Avrupa kentinde ve Amerika'da düz çatılar yeşil çatıya dönüştürülürken Bolu’da da ilk uygulamanın yapıldığını anlatan Yılmaz,’Bolu Belediyesi Koordinatörlüğü’nde ‘’yeşil çatı” uygulamalarını ilk olarak Atatürk Orman Parkı’nda bulunan çok amaçlı salonda hayata geçirdik. Bu çalışmaları daha sonra Bolu genelinde yöremizde yetişen kekik, yayla papatyası, somak gibi endemik bitkilerle farklı alanlarda yapacağız’’ diye konuştu.

 

     BOLU’DA TATİL KÖYÜ AYARINDA YAŞLILAR KÖYÜ

 

     Türkiye’deki sosyolojik değişimleri göz ardı edemeyeceklerini söyleyen Alaaddin Yılmaz, şöyle devam etti:‘’Çalışma hayatı, ailelerin bölünmesi, yaşlıların hayatlarını kaliteli bir şekilde sürdürmelerine engel oluyor çoğu zaman. Evet Türkiye’de huzur evleri var, çoğu da iyi hizmet veriyor ama bizim yapmak istediğimiz şey huzur evi anlayışının üzerinde bir modeli uygulamak. ‘Uluslararası Yaşlılar Köyü’ olarak hayata geçireceğimiz projemiz sadece Türklere değil, yabancılara da hizmet verecek. Buna benzer örnekler Almanya’da var… Amacımız,  herkesin kendisine ait bir yaşam ünitesi olması. Bu ünitelerde kendi evindeki gibi özgür yaşayacak, kendi yemeğini yapacak, istediği saatte gelip, istediği saatte çıkacak, isterlerse yemek ihtiyaçlarını sosyal tesislerde karşılayacaklar.Beş yıldızlı tatil köyü konforunda olacak.  Yaşlılar Köyü’nde sakinlerinin inançlarına göre ibadethaneleri de yer alacak. Köyde olası bir yangın anında müdahale etmek üzere hazır vaziyette itfaiye ünitesi de olacak.Bu köy, gerçekten yaşlılarımızın, barınmadan spora, sağlıktan sosyal ihtiyaçlarına kadar tüm gereksinimlerini en üst düzeyde karşılayacak bir merkez niteliği taşıyacak.  En az 1000 kişinin bu köyden yararlanmasını öngörüyoruz. Bu projenin devreye girmesiyle en mutlu yaşlılar, Bolu Uluslararası Yaşlılar Köyü sakinleri olacak.’’

 

    “TÜRKİYE’NİN EN UZUN YÜRÜYÜŞ PARKURLARINA SAHİP İL OLDUK”

    

    Belediyeciliğin özel bir yanının da kültürel hayata yaptığı katkılar olduğuna işaret eden Başkan Yılmaz, ‘’Bu kapsamda belediye olarak Bolu ile ilgili ne varsa ortaya çıkarmak ve bu birikimleri kayıt altına almak için çalışma başlatmıştık. Bu çalışmalarımız sonrasında bu yıl otuz beşinci kitabımızı vatandaşlarımızla paylaşmanın onurunu,  gururunu yaşıyoruz. “Tabiatın Kalbi Bolu” adlı eser hazırlanırken Bolu’da ki doğa yürüyüş parkurları da tespit edilerek işaretlendi. Böylece 1065 Kilometre ile Türkiye’nin en uzun yürüyüş parkurlarına sahip olan il olduk’’ dedi.

 

     “ENGELLİLERE DESTEK İÇİN PROTOKOL İMZALADIK”

 

    Yılmaz, yaptıkları projeler hakkındaki sözlerine şöyle devam etti:‘’Bolu Belediye Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve Dünya Engelliler ve Dostları Gelişim Derneği arasında mavi kapak toplama ve tekerlekli sandalye geri dönüşüm kampanyasındaki işbirliğimiz neticesinde toplanan kapaklar karşılığında alınan tekerlekli sandalyeleri de engelli vatandaşlarımıza takdim ederek onların daha mutlu ve huzurlu bir şekilde hayatlarını devam ettirmelerine katkıda bulunmaya çalıştık.”

 

     “ANADOLU’NUN İLK UMUT EVİ’Nİ AÇTIK”

 

     2012 yılında Bolu Belediyesi ve ünlü sunucu Esra Erol işbirliği ile hizmete sunduğumuz Umut Evi’nde 1 yılı geride bıraktık. Merkezde vatandaşlarımızın sorunlarını çözme noktasında yardımcı olacak psikolog ve gönüllü avukatlarımızda halkımıza ücretsiz olarak hizmet veriyorlar. Bir yılda 700’ün üzerinde görüşme yapılan Umut Evi’nin şehrimizde açılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

 

    BELEDİYE OLARAK İHTİYAÇLARIMIZI KENDİMİZ ÜRETİYORUZ

 

     Belediyemiz bünyesinde yaptığımız çalışmalarımızın birçoğunun artık kendi üretimiz olduğunu belirtmek isterim. Kilitli taş fabrikamızı kurarak dışa bağımlılığımızı ortadan kaldırdık. Kendi kurduğumuz seramızda artık çiçeklerimizin ve ağaçlarımızın üretime başladığımızı bir kez daha vurgulamak isterim.

 

BOLU’YA ULUSLARARASI ÖLÇEKTE KENT MEYDANI

 

Bolu’yu doğasıyla bütünleşmiş, özüne sahip çıkan ama aynı zamanda modern bir kent yapma hedefindeyiz. Buradan yola çıkarak, dünyanın en yaşanılabilir kentleri arasına sokmaya çalıştığımız Bolu için uluslararası ölçekte bir meydan ortaya koyuyoruz. Bugün 19 bin metrekare ile başladığımız kent meydanı önümüzdeki dönemde 131 bin metrekareye çıkacak. 

 

ÜNİVERSİTEYİ KAZANANLARA BİLGİSAYAR DAĞITIMI…

 

Türkiye’de ilk defa dördüncü yıldır Bolu’da ki bir okulda liseyi bitiren ve sonrasında dört yıllık bir üniversiteyi kazanan bütün öğrencilerimize bilgisayar dağıtıyoruz. Bu dağıtım sadece Bolu’da yapılmakta olup Türkiye’de ilk defa bizim dönemimizde başladı. Bu yılda 930 üniversite öğrencimize Büyük Bahar Buluşması adı altında gerçekleştirdiğimiz programla bilgisayarlarını takdim ettik.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124