“Engellilere Engel Olmayın Yeter”

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Özel Eğitim Topluluğu’nca 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir seminer düzenlendi. Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Özel Eğitim Topluluğu’nca...

“Engellilere Engel Olmayın Yeter”

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Özel Eğitim Topluluğu’nca 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir seminer düzenlendi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Özel Eğitim Topluluğu’nca 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Kültür Merkezi Mavi Salon’da bir konferans düzenlendi. Konferansa, Özel Sporcular Spor İl Temsilcisi Hikmet Manaz, Voleybol İl Temsilcisi ve aynı zamanda İzzet Baysal Devlet Hastanesi’nde memur olarak görev yapan Erdem Yılmaz ile özel sporcu ve aynı zamanda İzzet Baysal Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde memur olarak görev yapan Cengiz Karasu ile Özel Eğitim Bölümü öğrencileri katıldı.Hikmet Manaz, emekli Beden Eğitimi öğretmeni olduğunu ve şu anda engelli bireylere spor yaptırdıklarını ifade ederek, hedeflerinin her engelli bireyin spor yapmasını sağlamak ve bunların içinden iyi sporcuları bulup yetiştirerek müsabakalarda bu sporcuların hem Bolu’yu hem de Türkiye’yi temsil etmelerini sağlamak olduğunu söyledi.Engelli bireylere atletizm, masa tenisi, bowling ve bocce dallarında spor yaptırdıklarını belirten Manaz, “Hepimiz potansiyel engelliyiz. Engelliye bakışımız diğer insanlardan farklı olmamalı. Görme engelli ya da işitme engelli biriyle karşılaştığımızda normal davranmak engelli insanların da arzuladığı bir durum.” dedi.   Erdem Yılmaz da zaten zor şartlarda spor yapan engelli sporcuların başarılarının takdir edilmemesinin hayal kırıklığına yol açtığını vurgulayarak, “Sosyal yaşama özgürce katılmak istiyoruz. İsteğimiz sadece bu. Normal davranın, engellilere engel olmayın yeter. Bakışlarla rahatsızlık vermez ve engellileri desteklerseniz daha da başarılı sporcular çıkacaktır.”diye konuştu. Cengiz Karasu da hem iş hem de özel hayatında ailesi ve çalışma arkadaşlarından hep destek gördüğünü ifade ederek, hayatı boyunca spor yapmak istediğini ve engelliler için bir dernek kurmayı hedeflediğini söyledi. Konferansın ardından da “Farkındalık Gecesi” adlı gösteri düzenlendi.   

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128