“İstanbul’dan Bolu’ya”

Nural Birden, “İstanbul’dan Bolu’ya” adlı Kişisel Resim Sergisi’ni, Bolu Belediyesi-Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi’nde açıyor. Ağırlıklı olarak İstanbul ve Bolu resimlerinden oluşan sergi, ...

“İstanbul’dan Bolu’ya”

Nural Birden, “İstanbul’dan Bolu’ya” adlı Kişisel Resim Sergisi’ni, Bolu Belediyesi-Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi’nde açıyor. Ağırlıklı olarak İstanbul ve Bolu resimlerinden oluşan sergi,  15 Ekim-04 Kasım 2012 tarihleri arasında Bolulu sanatseverlerle buluşacak.

1980 yılında Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nu bitirdikten sonra Hürriyet ve Milliyet gibi gazetelerin bünyesindeki çocuk dergi ve kitaplarına illüstrasyonlar yaparak sanat hayatına başlayan Nural Birden, çocuk dünyasındaki çalışmalarını dergi ve kitap editörlüğü olarak da uzun yıllar sürdürdü. 1986 yılında Japonya’da düzenlenen Çocuk Kitapları Resimlemesi Yarışması’na katıldı ve mansiyon ödülü aldı. Yazıp çizdiği ‘Telefonun Öyküsü’, ‘Oyuncu Bulut’ ve ‘Göz Kırpan Yıldız’ adlı kitaplarıyla çocuk dünyasında ressam-yazar olarak da yerini aldı. 1987 yılında yayıncılık dünyasının yanı sıra yağlı boya resim çalışmalarına başladı ve 1993 yılında İstanbul Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde ilk kişisel resim sergisini açtı. Daha sonra birçok karma resim sergisine katılan Nural Birden’in resimlerine giderek, yaşadığı ve her zaman etkilendiği kent olan İstanbul, esin kaynağı oldu. Nural Birden, kentlerdeki güzellik-çirkinlik zıtlıklarını sorguladığında, resimlerindeki üst üste mekan-figür bindirimleriyle kent kimliğini oluşturan elemanlara yeni bir perspektif boyut ekleyerek yaşanılası kentleri görselleştirmek isteğinin, yapıtlarının genel çerçevesini oluşturduğunu belirtiyor. Bunun yanında etkilendiği doğa-mekan karşısında resim yapma isteği karşı konulmaz bir boyutta yaşamının her anında var olagelen bir olgu olduğunu vurgulamaktadır. Bu bağlamda Bolu’nun sanat yaşamına eşsiz güzellikler sunduğunu, Bolu’da yaşamaktan çok mutlu olduğunu söylemektedir. Bolu Belediyesi-Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi’nde yer alacak,”İstanbul’dan Bolu’ya” adlı “Nural Birden Kişisel Resim Sergisi”, 15 EKİM-04 Kasım 2012 tarihleri arasında gezilebilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124