“Örnek belediyeler” Abant’ta meydana çıktı

Marmara Belediyeler Birliği tarafından birlik üyesi belediye başkanlarına yönelik ''2011 Yılı İlk Altı Ayı Değerlendirme ve 2012 Yılı Planlama Toplantısı'' ile ''Örnek Belediyecilik Projeleri Yarışması Ödül...

“Örnek belediyeler” Abant’ta meydana çıktı

Marmara Belediyeler Birliği tarafından birlik üyesi belediye başkanlarına yönelik ''2011 Yılı İlk Altı Ayı Değerlendirme ve 2012 Yılı Planlama Toplantısı'' ile ''Örnek Belediyecilik Projeleri Yarışması Ödül Töreni'' Abant'ta gerçekleştirildi.

Marmara Bölgesi'nde 11 ilde 230 üyesi bulunan Marmara Belediyeler Birliğinin, üye belediye başkanlarının yeni yönetmelik ve yasalar hakkında bilgilendirilmesi, belediyecilik faaliyetlerinin değerlendirilmesi amacıyla Abant Palace Otel'de bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantı hakkında bilgi veren Marmara Belediyeler Birliği Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, en eski belediye birliği olan Marmara Belediyeler Birliğinin, özellikle eğitim çalışmaları konusunda en aktif çalışan birlik olduğunu söyledi.  Altı aylık periyotlarla bir araya geldiklerini anımsatan Altepe, ''Kentlerimizde uyguladığımız belediyecilik hizmetlerini bu toplantılarda diğer başkanlarımızla paylaşıyoruz. Bunun yanında yenilenen yönetmelik ve yasaları değerlendirerek, bilgilerimizi sürekli taze tutmayı amaçlıyoruz. Bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı bu toplantılar, aynı zamanda üye belediyeler arasında koordinasyonun sağlanması açısından da önem taşıyor'' diye konuştu. Toplantıda ''Belediyecilikte Halkla İlişkiler ve Aile İçi İletişim'' konulu bir sunum yapan Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Üstün Dökmen, belediye başkanlarının halkla, ebeveynlerin ise çocuklarıyla olan ilişkileri hakkında bilgiler aktardı.Dökmen, yurt dışında bankamatikte biri para çekerken, sıradaki diğer kişilerin en az 1,5 metre geride beklediklerini ifade ederek, ''Ancak bizde sıradaki kişi para çekenin ensesinin dibinde bekler. Bu adama 'köylü' diye kızarız. Ancak o adam, yolda bayılıp düşseniz sizi sırtına alıp, hastaneye kadar taşır. Evinde üç gün sizi ağırlar. Yurt dışında bankamatikte 1,5 metre geride bekleyen insanlar, yolda bayılan birini görse, umursamadan yürür gider. Biz böyle duyarlı milletiz. Belediye başkanları insanını iyi tanımak zorunda. Maalesef, kendi insanını tanımayan başkanlar var. Aynı şekilde 40 yıldır evli olup da eşini tanımayanlar var. Belediye Başkanları sırf belediyelerinden değil, şehirden, ülkeden, dünyadan, hatta amazon ormanlarından bile sorumludur. Çünkü unutmayın Titanik battığında kimse mutfağının çok iyi olduğunu konuşmuyordu.'' Dedi. Belediyecilikte bilişim teknolojileri konulu bir sunum yapan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ise Turkcell'in Türkiye ve dünya genelindeki yatırımlarının yanı sıra Türkiye'nin bilişim teknolojilerindeki konumu hakkında bilgi verdi. Turkcell'in 9 ülkede 61 milyon müşterisi olduğunu ve Türkiye'deki müşteri sayısının ise 33.1 milyonu bulduğunu anlatan Ciliv, 1960'lı yıllarda işçi gönderdiğimiz Almanya'da da pazara girdiklerini ifade etti.Faaliyet gösterdikleri 9 ülkenin 5'inde pazar birincisi olduklarını kaydeden Ciliv, Fransız üniversitesinin Dünya Ekonomik Forumu ile yaptığı araştırmaya göre, 138 ülke arasında cep telefonu teknolojilerinde kapsama alanında Türkiye'nin dünyada birinci olduğunu vurguladı.

 

"Örnek Belediyecilik Proje Yarışması” sonuçlandı

Marmara Belediyeler Birliği'nin düzenlediği "Örnek Belediyecilik Proje Yarışması"nın sonuçları açıklandı. Bağcılar Belediyesi düzenlediği "Uluslararası Medya Sempozyumu" ile Jüri Özel Ödülü'ne layık görüldü. Belediyelerin toplam 409 başvurunun yapıldığı yarışma, Bilim Kurulu Başkanlığı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan ve Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu'nun yaptığı 6 kişilik jüri tarafından değerlendirildi. Farklı kategorilerde gerçekleştirilen yarışmanın "Basın, Yayın ve Tanıtım Çalışmaları" kategorisinde Bağcılar Belediyesi düzenlediği "Uluslararası Medya Sempozyumu" ile Jüri Özel Ödülü'ne layık görüldü. Abant'ta düzenlenen ödül töreni ile yarışmada dereceye giren belediyeler ödüllerini aldı. Törene katılan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, ödülü, Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Recep Altepe'den aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128