“Tanrı, bayraklı nevruz nasip etsin”

Türk Ocakları Bolu şubesi tarafından gerçekleştirilen “Türklerde Ergenekon Bayramı ve Nevruz” konulu sohbet toplantısında konuşan Prof. Dr. İsmet Çetin “Türkiye’de ayrılıkçı hareketin...

“Tanrı, bayraklı nevruz nasip etsin”

Türk Ocakları Bolu şubesi tarafından gerçekleştirilen “Türklerde Ergenekon Bayramı ve Nevruz” konulu sohbet toplantısında konuşan Prof. Dr. İsmet Çetin “Türkiye’de ayrılıkçı hareketin yoğun olduğu yerlerde değişik şekillerde kutlanan nevruz törenleri birden siyasi bir argüman olarak kendini gösterdi. O günlerden Diyarbakır’daki 2013 nevruzunun kutlandığı günlere geldik “ biçiminde konuştu. Çetin sözlerini “Tanrı, bayraklı nevruz nasip etsin” şeklinde tamamladı.

 

 

Türk Ocakları Bolu şubesi “Türklerde Ergenekon Bayramı ve Nevruz” konulu sohbet toplantısı gerçekleştirdi. Toplantının açılışında konuşan Türk Ocakları Bolu şube başkanı Hüseyin İka Türk dünyasında Nevruz kutlamalarının coşkulu bir şekilde yapıldığını vurguladı.Türk Ocakları Bolu şubesi tarafından düzenlenen “Türklerde Ergenekon Bayramı ve Nevruz” konulu sohbet toplantısına katılan Gazi Üniversitesi eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr.İsmet Çetin Nevruz’un tüm Türk dünyasında coşkulu bir şekilde kutlanmasına rağmen Türkiye’de değişik örneklerinin görüldüğüne dikkat çekerek; “1993 yılında Antalya’da Türk dünyası işbirliği kurultayı düzenlenmişti.Bu toplantı Nevruz’un ifade ettiği anlam açısından dönemeç niteliği taşımaktadır.”dedi.1990’lı yıllara kadar Türkiye’nin nevruz diye bir probleminin olmadığına dikkat çeken Çetin; “Mustafa Kemal Atatürk’ün döneminde kutlanan bizzat Atatürk’ün de katıldığı nevruz kutlamaları Mili Şef döneminde kutlanmamaya başladı.Türkiye’de ayrılıkçı hareketin yoğun olduğu yerlerde değişik şekillerde kutlanan nevruz törenleri birden siyasi bir argüman olarak kendini gösterdi.O günlerden Diyarbakır’daki 2013 nevruzunun kutlandığı günlere geldik “ biçiminde konuştu.

 

 

Kava ile ilgili olarak anlatılanlar büyük bir masaldır

 

Toplantıda Türk dünyasında nevruz adlandırmaları hakkında bilgiler veren Çetin daha sonra Nevruz’un kaynağı hakkında bilgiler verdi. Kava ile ilgili olarak son 20 yıldır anlatılanların büyük bir masal olduğunu vurgulayan Prof. Dr. İsmet Çetin daha sonra tarihte Türkler tarafından kullanılan takvimler bilgiler verdi. Osmanlının son döneminde Türkçülük yönündeki fikirlerin ön plana çıktığını vurgulayan Prof. Dr. İsmet Çetin ;”Ömer Seyfettin’in o dönemde yazdıklarına göz atmakta yarar var. Seyfettin Türklerin yılbaşını Ergenekon’dan çıkış tarihi olan 9 Mart ve tamamlanma tarihi olan 21 Mart olarak belirtir. Yani Ömer Seyfettin Türklerin yılbaşını Ergenekon’a bağlamıştır” şeklinde konuştu.

 

SSCB döneminde nevruz kutlamalarına izin verilmedi

 

1922 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün Ulus’ta bulunan şimdiki Sümerbank binası olan Taşhan önündeki nevruz kutlamalarına katıldığını hatırlatan Gazi Üniversitesi eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. İsmet Çetin ;”SSCB döneminde Türklerin bu bayramlarını kutlamalarına izin verilmedi. Oysa Nevruz, ‘yenigün” adıyla yeniden doğuşu sembolize eder Türklerin ergenekondan çıkışını ifade eder” diye konuştu. Türk dünyasının eski MHP liderlerinden Alparslan Türkeş’inde katılımıyla 1993 yılında büyük bir şekilde Türkiye’deki kutlamalara katıldığının altını çizen Prof. Dr. İsmet Çetin ;”Türk cumhuriyetlerindeki kutlamalarda Yeni yılın başlamasına dört hafta kala Nevruz hazırlıkları ve törenleri son aşamaya gelir. Bayram ayı olarak adlandırılan son ayda özel törenlerle kutlanır” biçiminde konuştu. Çetin sözlerini “Tanrı, bayraklı nevruz nasip etsin” şeklinde tamamladı.

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER