“Umut Evi” Umutsuz İnsanlara Kapı Oldu

Haber; Duygu Kaya   Her geçen gün aile içi sorunların fazlalaşmasını ve bireylerin değişen yaşam koşullarından olumsuz etkilenişini Bolu’daki Umut Evi’ne gösterilen yoğun talep doğruladı.     Bolu...

“Umut Evi” Umutsuz İnsanlara Kapı Oldu

Haber; Duygu Kaya

 

Her geçen gün aile içi sorunların fazlalaşmasını ve bireylerin değişen yaşam koşullarından olumsuz etkilenişini Bolu’daki Umut Evi’ne gösterilen yoğun talep doğruladı.

 

 

Bolu belediye başkan yardımcısı Emine Davarcıoğlu Bolu’da çalışmalarını sürdüren “Esra Erol Umut Evi” hakkında değerlendirmelerde bulundu. Umut Evi’ne artan sayıda talep olduğunu söyleyen Davarcıoğlu; “ Bu sayının artması bizleri çok mutlu etmiyor. Keşke daha az müracaat olsa da insanlar buna ihtiyaç duymasa. İstatistiklere baktığımız zaman şimdiye kadar hem bayan, hem erkek, evli çiftler, aileler, çocuklar, engelliler ve onların ailelerinin yardım aldığını görüyoruz” dedi. Davarcıoğlu; “Bu kurumda yapılan terapiler; birey terapisi, aile terapisi, çift terapisi, engelli birey terapisidir. Umut Evi yaptığı çalışmalarda psikolojik ve hukuksal destek veriyor. Bu konuda kişi ayrımı yapılmıyor. Kuruluş amacı eşinden şiddet ve baskı gören hanımların aile yaşantılarına yardımcı olma ve bu hanımlara hukuksal destek vermek onlara sahip oldukları hakları öğretmektir. Her bir danışanla 6-8 hafta boyunca haftada 2 kez 45 dakika görüşülüyor. Bugüne kadar 400’ e yakın danışan oldu, 616 görüşme yapıldı.” Şeklinde konuştu.

Bolu belediye başkan yardımcısı Emine Davarcıoğlu görüşmelerin içeriğinde aile içi problemler, aile içi iletişim problemi, uyum problemi, çocuk eğitimi, ebeveyn kaybı, ergenlikle ilgili eğitim, menopoz, öfke kontrolü, boşanma öncesi, boşanma süreci ve boşanma sonrası, Çekingenlik, cinsel problemler, internet bağlılığı, engelliyle yaşam gibi unsurların yer aldığına dikkat çekerek; “Bu görüşmelerin içinde 250 kadın, 53 erkek, bugüne kadar 47 tanede 18 yaş altı görüşmeci oldu. Avukatımızla 150 tane görüşme yapılmış, bu görüşmeler randevu sistemi ile yapılıyor. Randevular Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nden alınıyor.” Dedi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER