”Yetkililerden yaptırım bekliyorum”

Barış Pastanesi sahibi Sabahattin Kocadağ okul kantinlerindeki satışı yasaklanan gazlı içecek ve cips gibi ürünlerin okul civarındaki birçok ticari işletmede bulunduğuna dikkat çekti. Kocadağ, yetkililerin bu konu...

”Yetkililerden yaptırım bekliyorum”

Barış Pastanesi sahibi Sabahattin Kocadağ okul kantinlerindeki satışı yasaklanan gazlı içecek ve cips gibi ürünlerin okul civarındaki birçok ticari işletmede bulunduğuna dikkat çekti. Kocadağ, yetkililerin bu konu da yaptırımcı olması gerektiğini vurguladı.

 

 

Son yıllarda yaptığı kantin işletmeciliği ile sektöre yeni bir boyut kazandıran Barış Pastanesi sahibi Sabahattin Kocadağ Bolu Olay gazetesine verdiği röportajda kantinlerde satışı yasaklanan gazlı içecek ve cips gibi ürünlerin okul çevresinde bulunan ticari işletmelerde de satılmaması gerektiğini söyledi.

 

Kantin işletmeciliğine nasıl ve ne zaman başladınız?

Kantin işletmeciliğine 6 yıl önce başlamak mecburiyetinde kaldım. Çünkü bir pastaneci olarak Kantin işleten kişilere ürünlerimizi veriyordum. Karşılıklı alışverişte ücret tahsilinde sıkıntılar çektiğim için Kantin işletmeciliğine başladım.

 

Kantin işinden memnun musunuz, sıkıntılarınız neler?

Aslına bakarsanız memnunum. Çünkü bu okulumuzun Kantin işletmeciliğini en iyi şekilde yürütmeye çalışıyorum. Burada 1500-1600 civarında öğrencilerimize, kaliteli ürünleri hijyenik bir ortamda hizmet verdiğimiz için son derece mutluyuz. Tarım İl Müdürlüğü izin belgemiz olması neticesinde bizlerde Belgeli ve markalı olan ürünlerin burada satışını yapıyoruz. Ayrıca Pastane İşletmeciliği yapmış olduğumdan dolayı burada üretmiş olduğumuz ürünleri hijyen kurallarına göre öğrencilerimizin beğenisine sunuyoruz. Hijyen konusunda taviz vermemeye çalışıyoruz. Personelimizde bu konulara dikkat etmesi için sürekli uyarılarımızı yapıyoruz. Sıkıntılarımıza gelince, Kantin kiraları oldukça yüksek miktarlarda, haftanın 5, ayın 18 günü hizmet vermekteyiz. Kantin kiraları anormal derecede yüksek olduğu için ekonomik anlamda hiçte memnun değilim. Çünkü yaptığımız satışlarda çok bir fazla kâr koymadığımız için kazancımız fazla olmuyor.

 

Hangi ürünleri satışa sunarak hizmet veriyorsunuz?

Biz özellikle obezite teşkil edecek türdeki ürünleri satışa sunmuyoruz. Bu yıl itibariyle Kantinimizde meyve satışını da yapmaya başladık. Satışları yasak olan gazlı içecekler yerine Süt ürünlerine ağırlık veriyoruz.

Tarım İl ve Sağlık İl Müdürlüğü ve Belediyeden ne talep edersiniz?

Bize verilen talimatlar gereği gazlı içeceklerin ve cips ürünlerinin satışlarının yasak olduğu beyan edildi. Biz artık bu ürünlerin hiç birinin satışını gerçekleştirmiyoruz. Ama Okul civarlarında ki Yiyecek ürünleri satışı yapılan yerlerde bizde yasaklanan bu ürünlerin hala satışı yapılmakta. Bu yüzden öğrenciler buralardan kolaylıkla bu tür ürünleri alabiliyorlar. Bizim isteğimiz, okul civarlarında bizlerde yasaklanan ürünlerin satışının o işletmelerde de yasaklanmasıdır. Bu konunun çok hassas bir konu olduğunu düşünüyor, yetkililerden bu konu da gerekli adımları atmasını istiyorum.

 Denetlemeler konusuna ne diyorsunuz?

Kantinlerimizin, Tarım İl Müdürlüğü, Sağlık İl Müdürlüğü ve Okul yönetimi tarafından periyodik olarak denetlemeleri yapılmaktadır. Bizde verilen kurallar neticesinde görevimizi yapmaya dikkat ediyoruz. Dolayısıyla biz kantinciler olarak çocuklarımıza son derece sağlıklı ürünler sunmaktan dolayı çok mutluyuz.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124