banner120

86 yıllık kanun değişiyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, dere yataklarına konut yapılmasının önüne geçecek düzenleme de içeren Su Kanunu Taslağını görüşe açtı. Su kaynakları için kapsamlı bir koruma sistemi getiren...

86 yıllık kanun değişiyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, dere yataklarına konut yapılmasının önüne geçecek düzenleme de içeren Su Kanunu Taslağını görüşe açtı.

Su kaynakları için kapsamlı bir koruma sistemi getiren Su Kanunu Taslağı'na göre, kadastro çalışmaları sırasında taşınmazların tespit ve tescilinde, taşkın kriterlerine uygun olarak dere yatak genişliği esas alınacak.Tabii akışa imkân verecek şekilde dere yatakları tescil dışı bırakılacak. Yerleşim yerlerinin imar planlarının hazırlanması esnasında taşkın yönetim planlarına uyulması mecburi tutulacak. Taslağa göre, su tahsis belgesi olmadığı halde su kaynaklarından ve doğal mineralli sulardan ticari maksatla su kullananlar, 50 bin TL idari para cezası ile cezalandırılacak ve su kullanımından men edilecek. Su kaynağının ve kıyı sularının kalitesini olumsuz yönde değişmesine faaliyetleriyle sebep olan gerçek kişilere 5 bin TL; özel hukuk ve kamu hukuku tüzel kişilerine 90 bin TL idari para cezası uygulanacak. Akar ve kuru dere yataklarında su yapılarına zarar verenlere, izinsiz malzeme alanlara ve bu alanlara yapı yapan gerçek kişilere 1500 TL, özel hukuk ve kamu hukuku tüzel kişilerine 25 bin TL idari para cezası uygulanacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124