9 Aylık bebekleriyle çöplerden ekmek parası kazanıyorlar…

Bolu’da bir aile kimseye muhtaç olmamak ve ekmek parası kazanmak için 9 aylık bebekleriyle birlikte çöpleri karıştırarak ekmek parası kazanmaya çalışması yürekleri burktu. Haberimizde gördüğünüz bu fotoğraf aslında Türkiye gerçeğini yansıtırken, örnek ailenin yaptığı ekmek mücadelesi ise gerçekten taktire şayan.

 9 Aylık bebekleriyle çöplerden ekmek parası kazanıyorlar…

Haber: Kasım ŞAHİN

Bolu’da bu damı oluyor demeyin. Gerçekten de oluyor. 36 yaşındaki baba Mecnun Kodaş elindeki çek çek arabasıyla, 31 yaşındaki anne Leyla Kodaş ise 9 aylık yavrusu Aleyna’yı bebek arabasına koyarak ekmek mücadelesi yapmaları herkese örnek olması  gerekir.  3 kişilik aile sabah erken saatlerinde kalkarak şehrin çeşitli yerlerindeki çöp kutularının içersindeki, plastik, kağıt, teneke kutularını toplayarak ekmek parası kazanmaya çalışıyorlar.

Borazanlar Mahallesinde küçücük bir oda içersinde yaşamaya mahkum olduklarını ve karınlarını doyurmak için soğuk havalarda ekmek parası uğruna yollara düştüklerini belirten baba Mecnun Kodaş, “Devletimizden ve sayın Valimizden tek isteğimiz, 9 aylık yavrumuzla birlikte başımızı sokacak bir doğru dürüst ev istiyoruz. Hırsızlık, namussuzluk, arsızlık yaparak değil, çöplerden topladığımız maddeleri satarak geçimimizi sağlamaya çalışıyoruz. Bazı insanlar bize kötü gözle bakıyorlar. 9 aylık yavrumuzu bile soğukta bebek arabasına koyup çöp kutularını karıştırmaya başlıyoruz. Yeri geldiğinde çöp kutularının içersinde bulduğumuz henüz bozulmamış yiyecekleri yavrumuza yedirmek zorunda kalıyoruz. Bulduğumuz giysileri de bazen kendimiz bazen de yavrumuza giydiriyoruz. Biz de bu toplumun insanıyız. Çöp karıştırıyoruz diye kimse bizi dışlamasın.  Tabi ki bende iyi bir iş istiyorum. Çöp karıştırarak değil, düzgün bir işte alın teriyle kazanacağım parayla aileme yardım etmek isterim” dedi.

Öte yandan 9 aylık kızı Aleyna ile birlikte eşini yalnız bırakmayan anne Leyla Kodaş; “Biz ekmeğimizi çöpten çıkartan bir aileyiz. Kim ister küçücük yavrusuyla sabahın köründe çöp karıştırmak için sokaklara çıkmaya. Ama, mecburuz, bir tarafta yavrumuz diğer tarafta ben ve kocam. Ne yapalım kaderimiz buymuş. Alnımızın akıyla papara kazanıyoruz”diyerek, eşini ve bebek arabasındaki yavrusunu yanına alarak ekmek parasının peşine düşmeye devam etti.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2015, 19:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dadas
Dadas - 6 yıl Önce

bolu'da gazeteci deyince ilk akla gelen ve bu yolda uzun yıllar emek veren tecrübeli gazeteci kasım abiye tamda yakışan bir haber olmuş. kendisini bir kez daha takdir ettim. gazetecilik budur dedirten bir haber okudum aslında bunu görünce. allah bu ailemizin yardımcısı olur inşallah, gerekli makamlar umarım bu durumu göz ardı etmezler.

AHMET
AHMET - 6 yıl Önce

vay benim cennet vatanimin güzel insanları bir insan da namus haysiyet şeref olduktan sonra ister hurda toplamış ister kağıt önemli olan kimseye muhtaç olmadan alın teriylen çalışmak allah cc yardımçıları olsun

BİLECİK İŞKUR
BİLECİK İŞKUR - 6 yıl Önce

vatandaşımız bilecikte iş isterse eşi ile birlikte işe yerleştirmeyi garanti ediyoruz.

oğuz can
oğuz can - 6 yıl Önce

bizde insanız komşumuz açken biz tok yatariz yakinimizdaki̇leri̇ görmeyi̇z eli̇n suri̇yeli̇si̇ i̇ranlisi iraklisina bakariz bi̇z böyle i̇nsaniz ve müslümaniz sonra bi̇z irkçiyiz dune kadar her mi̇lleti̇ severdi̇m bugun artik irkçiyim özelli̇klede i̇ran irak suri̇ye ve halkina burdan boykot edi̇yorum

SIRADAKİ HABER

banner128