90 yaş üstüne evde aşı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında il sağlık müdürleri ile yapılan toplantıya İl Sağlık Müdürü Muhammed Emin Demirkol da katıldı. Toplantıda koronavirüs aşılaması masaya yatırıldı.

90 yaş üstüne evde aşı

Haber: N. Halid Altundal
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 81 il sağlık müdürü ile video konferans yöntemiyle görüştü. Toplantıya İl Sağlık Müdürü Muhammed Emin Demirkol da katıldı. Toplantıda Bakan Koca, Demirkol’a aşılama takvimine ilişkin talimatlarını aktardı. Perşembe günü başlatılan aşı kampanyasında 900 bin kişiye ulaşıldığını söyleyen Bakan Koca, il sağlık teşkilatlarına ve aşılamada görev yapan sağlık çalışanlarına yoğun gayretleri için teşekkür etti.
“Sağlık çalışanlarımıza yönelik yapılan aşılamayı Çarşamba günü itibariyle bitirelim istiyoruz. Çünkü Bilim Kurulumuzun hazırladığı plan çerçevesinde bizim aşamaları hızla takip ederek yol almamız gerekiyor” diyen Sağlık Bakanı, hastalık gibi bazı istisnai durumlar sebebiyle aşısını yaptıramayan sağlık çalışanlarının sürecin devamında aşı yaptırabileceğini de sözlerine ekledi.
“HAFTA SONUNA KADAR TAMAMLAMAYA GAYRET EDELİM”
Aşı sırası geçen sağlık çalışanlarına tüm basamaklar bittikten sonra tekrar sıra geleceğini hatırlatan Bakan Koca, konuşmasında ayrıca şunları söyledi: “Huzurevleri, engelli ve bakımevlerinde aşılamaya başlıyoruz. Bütün illerde bizim bu organizasyonu güçlü şekilde yapmamız önemli. Özellikle huzurevi, bakımevi ve engelli evlerini hafta sonuna kadar tamamlamaya gayret edelim. Yerinde yapılan aşıdan sonra, olabilecek alerjik ve benzeri reaksiyonlara gerektiğinde müdahale etmeleri için sağlık ekibinin 1 saat kadar beklemesi gerekir. Ayrıca 90 yaş üstünde olan vatandaşlarımızı da aşılamak istiyoruz. 90 yaş üstü vatandaşlarımızı sağlık kuruluşlarına getirmeden; aşılamalarını evinde, yerinde organize etmenizi istiyoruz. Sağlık ekibinin gerektiğinde müdahale yapabilecek nitelikte olması ve acil durum ekipmanıyla birlikte eve giderek yapması son derece önemli. Bunun takvimini de Cumartesi ve Pazar dahil olmak üzere hafta sonu tamamlamış olalım.”
Sağlık Bakanı Koca, toplantının devamında il sağlık müdürlerinden mevcut durumla ilgili bilgiler aldı ve değerlendirmelerini dinledi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124