Abak “Karalama kampanyalarına cevabı kongrede vereceğim”

Boluspor Kulübü Başkanı Savaş Abak 28 Mayıs’ta yaplacak olan kongre öncesinde Boluspor Kulübü resmi internet sitesinden basın açıklaması yaptı. Kendilerini karalamaya yönelik yapılan herşeye en iyi cevabı kongrede söyleyeceğini belirten Abak “Gerçeklerle yakından ve uzaktan hiç alakası olmayan ve kulübümüzü batmış havasına sokarak karalama kampanyaları düzenleyenlere belgeleriyle kongre günü cevap verilecektir” dedi.

Abak “Karalama kampanyalarına cevabı kongrede vereceğim”

Haber: Volkan YILMAZ

Bolupsor Kulübü Başkanı Savaş Abak kulübün resmi internet sitesinden yazılı açıklama yaptı. 28 Mayıs’ta yapılacak olan kongre öncesinde spor kamuoyunda adında çıkan haberlerin kendilerini karalamaya yönelik haberler olduğunu belirten Boluspor Kulübü Başkanı Savaş Abak en iyi cevabı kongrede belgelerler vereceğini söyledi.

İşte o açıklama:

Kulüp Başkanımız Sayın Savaş ABAK’ın, kongre öncesi basın açıklaması:

Öncelikle belirtmek isterim ki, küçük şehrin büyük öyküsü olan ve 51 yıllık mazisiyle yarım asrı deviren Bolusporumuzun Başkanı olmaktan gurur duyuyorum. Yine bu 51 yıllık serüvende kulübümüze hizmet etmiş tüm kulüp başkanlarımızı, yöneticileri ve emeği geçenleri saygıyla, minnetle anıyor saygılarımı sunuyorum. Ayrıca Boluspor Başkanlığı’nın makam ve mevkisini şahsi çıkar veya rant sağlanacak bir yer olarak değil, hizmet yeri olarak gördüğümü de başta ifade etmek istiyorum.

Bugüne kadar Boluspor’un menfaatine olacak her türlü çalışmada bir nefer olarak görev almak istedim ve 2013-2014 sezonunda da ilk olarak yönetici olarak görev aldım. Yönetim olarak göreve geldiğimizde kötü bir tablo ile karşılaştık ve nihayetinde iki ay sonra Başkanımız olağanüstü kongre kararı aldı. Kulübün çek ve senetleri yazılmaya başlamış ve kulüp maddi anlamda zor duruma düştüğünden şahsım devreye girerek Kulübü mevcut kötü tablodan kurtarma için maddi anlamda kendime ait imkanları kullanarak büyük destek verdim. Çünkü ben şunu çok iyi biliyorum ki bu görev büyük bir sorumluluk ve özveriyi gerektirir.

Kulüp Başkanımızın görevi bırakmak istemesine başta şahsım olmak üzere birçok kez karşı çıkmamıza rağmen, yeni bir yönetim için ilimizde farklı ortamlarda defalarca toplantılar yapılmış, ne yazık ki Kulübün mevcut durumu ve kötü gidişatı nedeniyle kimse yönetime talip olmamıştır. Bu toplantılardan bir tanesine de Belediye Başkanımız Sayın Alaaddin YILMAZ önderliğinde Sayın Cavit DEMİR, Sayın Hüseyin İKA, Sayın Nurettin DOĞANAY, Sayın Necip ÇARIKÇI ve şahsım katılmıştır. Yaş ve geçmişteki tecrübesine saygı duyduğum Sayın Necip ÇARIKCI’nın yönetimi devralması özellikle şahsım tarafından da istenmiş ancak Sayın Necip ÇARIKÇI kulübü bu haliyle alamayacağını, Valilik, Belediye yada Bolu eşrafınca acil nakit ihtiyacının ( 2,5-3 Milyon TL) karşılanmadığı sürece görevi alamayacağını belirtmiştir. Toplantı sonrasında kulübün sahipsiz kalamayacağı düşüncesi ile arkadaşlarımla beraber yönetime talip olmaya karar vererek yönetim kadrosunu oluşturduk. Bu durumu dönemin valisi Sayın İbrahim Özçimen açık ve net bir şekilde özetleyerek ‘‘ Savaş bey, iyi ki sen bu kulübe arkadaşlarınla beraber sahip çıktın, yoksa bu durum bizim için büyük bir kambur olacaktı’’ sözlerini bana ileterek ben ve arkadaşlarıma iyi dileklerini bildirmiştir.

03 OCAK 2014 tarihinde yapılan olağanüstü kongre sonucunda ben ve arkadaşlarım tek liste halinde yönetime seçildik ve borcu yaklaşık 5 Milyon TL olarak açıklanan ancak 2013-2014 sezon sonuna kadar yaklaşık 7,3 Milyon TL olması kesin olan bir mali tabloyu devralmış olduk.

Yönetimi devraldığımız ilk gün yönetici arkadaşlarım 50şer Bin TL ve şahsım 2 Milyon TL kulüp kasasına koymak suretiyle yazılan çek ve senetleri ödeyerek kulübümüzün spor camiasındaki itibarının bozulmasını engelledik. Ayrıca kongre borç devrinde gözükmeyen ancak önceki yönetimin taahhüt ettiği ilk yarı son maçı primi olan 125 Bin TL nakit olarak Antalya kampında futbolculara dağıtılmıştır.

Takım puanının 17 haftada 17 olması nedeniyle kadronun takviye edilmesi zorunluluğu ortaya çıkmış ve 2013-2014 sezonunun ara transfer sezonu dolmadan kadroya 5 futbolcu takviyesi yapılmıştır (Adem ALKAŞİ, Haluk TÜRKERİ, İsmail Haktan ODABAŞI, Mustafa KAYABAŞI, Atabey ÇİÇEK). Özellikle sezonun son yedi maçında maç başına 250 Bin TL prim dağıtılarak 2013-2014 sezonu sonunda lig 40 puanla tamamlanmış ve 4 takımın alt lige düştüğü o sezon kulübümüzün ligde kalması sağlanmıştır. Önceki dönemlere ait ve ödemesi yapılmayan vergi borçları yapılandırılmış ve bu durum kulübümüze 450 Bin TL gibi ek bir yük getirmiştir.

Yaklaşık 5 milyon olarak açıklanan kongre devir borcunun, 2013-2014 sezonu sonda 7,3 Milyon TL olmasının kaçınılmaz olduğu yukarıdaki açıklamalardan anlaşılacaktır. Dönemin sıkıntıları içerisinde kimse bu yüke elini atmazken, ben ve arkadaşlarım kulübümüze sahip çıkarak kulübün finansal açıdan batmamasını ve küme düşmemesini sağlamıştır. O dönem yapılan karalama kampanyalarının ne denli haksız ve mesnetsiz olduğunu gerçek Boluspor sevdalıları anlayacaktır.

PTT 1. Liginde mevcut 18 takımdan ciddi bütçeye sahip kulüplerin (Göztepe, Şanlıurfa, Karşıyaka gibi 25 Milyon TL üzeri bütçeye sahip kulüpler) şu an ne durumda olduğu aşikardır. Tüm Boluspor sevdalılarının istediği gibi bizlerde Süper Lige çıkmak, taraftarlarımıza ve Bolu halkına o heyacanı ve coşkuyu yaşatmak isterdik. Ancak dar bütçe ve sıkıntılar içerisinde yukarıda bahsi geçen kulüplerin üçte birine denk gelen bir bütçeyle, mevcut borcun üzerine ek yük bindirmeden kulübümüzü bu günlere getirmenin finansal bir başarı olduğunu düşünüyoruz. Vergi, SSK, futbolcu ve idari personel borcu olmayan ender kulüplerden birisi olduğumuzu belirtmek isterim. Bu konu Kulüpler Birliği toplantısında da Gençlik ve Spor Bakanımız tarafından da dile getirilmiştir.

Gerçeklerle yakından ve uzaktan hiç alakası olmayan ve kulübümüzü batmış havasına sokarak karalama kampanyaları düzenleyenlere belgeleriyle kongre günü cevap verilecektir. O gün 880 gün boyunca ben ve arkadaşlarımın menfaat beklemeden zor şartlarda yönettiği Bolusporumuzun gerçek durumunun detayı görüldüğünde, tüm kongre üyelerimizin bizlere olan güvenini bir kez daha sağlayacağımıza inanıyorum.

Tüm Boluspor sevdalılarına saygılarımla.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 16:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128