Abant araç trafiğine kapatılıyor

Bolu Çevre ve Orman Müdürlüğü'nce Abant Tabiat Parkı'nda yapılan çalışmaların tamamlanmasının ardından motorlu tren olarak tabir edilen araçların hizmete girmesiyle tabiat parkına araç geçişlerine...

Abant araç trafiğine kapatılıyor

Bolu Çevre ve Orman Müdürlüğü'nce Abant Tabiat Parkı'nda yapılan çalışmaların tamamlanmasının ardından motorlu tren olarak tabir edilen araçların hizmete girmesiyle tabiat parkına araç geçişlerine izin verilmeyecek. 

     Bolu Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından ''Abant Master Planı'' kapsamında yürütülen çalışmalar devam ediyor. Söz konusu plan kapsamında elektrik telleri yer altına alınarak otel ve göl çevresindeki tesislerin kanalizasyonları Bolu Belediyesi tarafından Abant girişine kadar çekilerek genel hatta bağlandı. Çevre düzenlemesi çerçevesinde ise göl çevresindeki alanların yeşillendirilmesi yapılarak tabiat parkının girişi otopark olarak düzenlendi. Tatilcilerin yaz aylarında göl çevresinde daha rahat dolaşabilmeleri için motorlu tren olarak tabir edilen ''çek çek''ler kullanıma açılarak park içinde oluşan araç yoğunluğunun önüne geçildi. Bolu Çevre ve Orman Müdürü Sezgin Akay, Abant'ın Türkiye ve dünya markası olması için çalışmaların devam ettiğini ifade ederek, yağmurun zarar verdiği piknik alanlarında çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Alınan önlemlerle yağmur sularıyla birlikte dağlardan gelen taş ve çamurların piknik alanlarını etkilemeyeceğini dile getiren Akay, yağmur barınaklarının yanı sıra at ve faytonlar için bekleme alanlarının yapılacağını kaydetti. Abant'ta bir adet motorlu trenin hizmet verdiğini anlatan Akay, ''Bu trenimiz göl çevresinde dolaşıyor. Kış aylarında yoğun kar nedeniyle dolaşması zor oluyor. Ayrıca tek olması nedeniyle de turu zaman alıyor. Aynı trenden 4 tane daha gelecek ve burada hizmet verecek. Trene binmek için bekleyen olmayacak. Bu araçların tamamı hizmete girdiğinde göl çevresini trafiğe kapatacağız. Araçlar girişte bulunan park alanlarında bekleyecek'' diye konuştu. Akay, tabiat parkı girişine 350 metrekarelik bir alana kütük evden oluşan bir tanıtım merkezinin de yapıldığını belirterek, ''Tanıtım merkezi olarak yapılacak olan bina, 190 metre küp ağaç kullanılarak, birbirine geçmeli ve çivi kullanılmadan yapılan bir bina. Bu binada Bolu ve Abant'ın tanıtımı yapılacak. Burada görev alacak olan rehberler yerli ve yabancı tatilcilere Bolu ve çevresi hakkında her türlü bilgiyi verecek'' ifadesini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128