“Abant Davası” Avrupa insan hakları mahkemesine taşınıyor

Kamuoyunda “Abant davası “olarak bilinen davada karar verildi. Mahkeme Yargıtay’ın eski Bolu valisi İbrahim Akpınar hakkındaki takipsizlik kararına dayanarak sanıklar hakkında “Beraat” kararına hükmetti. Makine mühendisleri Odası Bolu İl temsilciliği avukatları ise kararı önce temyiz edeceklerini daha sonra anayasa mahkemesi gerekirse de Avrupa insan hakları mahkemesine götüreceklerini ifade ettiler.

“Abant Davası” Avrupa insan  hakları mahkemesine taşınıyor
 Makine mühendisleri Odası Bolu İl temsilciliğinin Abant Tabiat Parkı ile ilgili olarak açtığı davası geçtiğimiz Mayıs ayında Bolu Adliyesi I. Asliye Ceza Mahkemesinde görülmüştü. Sanıkların avukatları Bolu valisi İbrahim Akpınar’ın Yargıtay da görülen davasında takipsizlik kararının verildiğine işaret ederek Mahkeme’nin diğer 17 sanık hakkında da benzer yönde karar vermesini talep etmişlerdi. Dönemin Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar ve İl özel idaresi tarafından Abant Tabiat Parkı'nın çevresinde düzenleme yapılması ile ilgili, Tabiat Parkı'nın doğal yapısına zarar verilerek görevi kötüye kullandığı iddiasıyla TMMOB’nin açtığı davada İl özel idaresi avukatları dönemin Bolu valisi İbrahim Akpınar’ın Yargıtay da görülen davasında takipsizlik kararının verildiğine dikkat çekerek bu kararın davaya örnek teşkil etmesi gerektiğini söylemişlerdi. TMMOB avukatları ise karara itiraz ettiklerini vurgulayarak konu ile ilgili olarak ortada kesinleşmiş bir kararın olmadığını söylemişlerdi. Yargıtay’ın takipsizlik kararı verdiğine dikkat çeken Akpınar ve İl özel idaresi avukatları “İçersinde konuyla ilgili ifadelerin olmasından dolayı o dosyanın getirilerek incelenmesini istiyoruz” şeklinde konuşmuşlardı. Mahkeme hâkimi ise dosyanın gerekli yerlerden istenerek inceleme yapılması ve dosyanın içersindeki hükümlerin davaya örnek teşkil edip etmemesiyle ilgili karar vermek amacıyla davanın 26 Haziran Çarşamba gününe ertelenmesi yönünde karar vermişti. Davada İl genel meclis üyeleri ve İl özel idaresi çalışanlarının da arasında olduğu toplam 17 kişi görevi kötüye kullanmak fiiliyle yargılanıyordu.

 

Şimdi ne olacak?

 

 

Makine mühendisleri Odası Bolu İl temsilciliği avukatları kararı önce temyiz edeceklerini daha sonra duruma göre anayasa mahkemesine götüreceklerini ifade ettiler. Makine mühendisleri Odası Bolu İl temsilciliği avukatları gerekirse Avrupa insan hakları mahkemesine de davayı taşıyabileceklerini vurguladılar.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2013, 22:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124