Abant’ta 3 kişilik aile kurtarıldı

BOLU'da Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) tarafından gerçekleştirilen kurtarma tatbikatı gerçeği aratmadı. Senaryo gereği, heyelan nedeniyle çöken evin altında kalan 3 kişilik bir aile kurtarıldı.

Abant’ta 3 kişilik aile kurtarıldı

HABER: KASIM ŞAHİN

34 UMKE üyesi tarafından Abant Tabiat Parkı’nda göl kenarında yer alan çadır alanına eğitim kampı kuruldu. 3 gün sürecek eğitim kampına katılan UMKE üyelerine arama ve kurtarma eğitimi verildi.

Olası doğal afet ve kazalar gibi olaylara müdahale şekillerinin de anlatıldığı kampın son gününde kurtarma tatbikatı yapıldı. Senaryo gereği Abant Tabiat Parkı'daki bir yaylada heyelan nedeniyle çöken evin altında kalan insanların olduğu ihbarını alan UMKE ekipleri bölgeye gitti. Biri hamile kadın olmak üzere 3 kişinin evin altında kaldığı tespit eden ekipler çevrede güvenlik önlemi alarak kurtarma çalışmasına başladı. Göçüğün bulunduğu alana giren ekipler yaralılara ulaştıktan sonra ilk müdahalelerini yaptı. Göçük altından kurtarılarak çıkartılan yaralılar ekipler tarafından ambulansa taşınarak tedavi için hastanelere sevk edildi.

Bolu İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Ayşe Sonay Sel, olası afetlere her an hazırlıklı olmak için eğitim çalışmalarını aralıksız olarak sürdürdüklerini belirterek, "Bolu UMKE'nin rutin tatbikatlarından birisini yapıyoruz. Abant mevkiinde bir göçük altında kalan 3 tane yaralıyı çıkarttık. Bu tatbikatlar sayesinde gerçek vakalarla karşılaştığımızda neleri yapabileceğimizi görmüş oluyoruz. Daha fazla tecrübe kazanmış oluyoruz. Böylelikle de gerçek olaylarda daha faydalı olabileceğimizi düşünüyoruz. Bolu UMKE bünyesinde 58 gönüllü var. Bu tatbikata katılan 24 kişi 3 gün boyunca Abant'ta doğal ortamda konaklayarak hem teorik hem de uygulamalı eğitim yapıyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2016, 18:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128