ACABA SUÇ KİMDE ?

Onur Ustaoğlu'nun kaleminden konuşsan yazı...

ACABA SUÇ KİMDE ?


Yazıyı Özge Nur Dilber’in sesinden dinlemek için videoyu çalıştırın...Günlük yaşamda amacımız hep ileri bakmak ve hep hızlı olmaktır daha doğrusu bizi buna yaşam şartları zorlar. Ancak hep çabuk, hep acele bir şeyleri bir yerlere yetiştirme uğraşımız bazen burnumuzun ucundaki olayları, yaşanan hayatları fark etmemizi önler ve böyle anlarda birinin çıkıp bizi dürtüklemesi gerekir. Ancak öyle bazı şeylerin farkına varırız.

Yazıya niye böyle başladın diyorsunuz değil mi? hemen anlatıyorum.

Geçtiğimiz hafta sosyal medyada Otizmli bir oğlu olan İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği Başkanı Sedef Erken milli eğitim bakanı Ziya Selçuk'a sosyal medyadan “otizmli çocuğunun eğitim sisteminde yaşadığı sorunları paylaşarak oğlunu örgün eğitimden alıp evde kendi imkânlarıyla eğitime devam edeceğini duyurmuştu. Sedef hanımın bu mesajına Milli eğitim bakanı Selçuk, "Sevgili Ozan Barış’ın ve özel evlatlarımızın okul ve eğitim hayatı bizler için çok değerli. @Sedeferken ve @osanlisoy bahsettiğiniz sorunları hep birlikte aşacağız. En yakın zamanda bir araya gelelim, konuşalım. Ozan’a selamlar... " diye karşılık verdi.

Bir engellenen birey olarak Milli eğitim bakanımıza konuya olan ilgisinden dolayı teşekkür ediyorum. Lakin bu sorunları bilen biri olarak işin hiçte kolay olmadığını söyleyebilirim. Çünkü bu konuda bir şeyler yapmak istiyorsak ilk önce Eğitim sistemimizi tekrar gözden geçirmeliyiz, öğretmenlerimizi bu konuda eğitmeliyiz. Onlarda önce velileri sonra öğrencilerini eğitmeli.

Bakın sınıfına bir engellenen öğrenci verildiğinde “bu çocuk beni ve diğer çocukları yavaşlatıyor” diyen öğretmenleri çok gördüm. Hatta bu yüzden velisini arayıp bu çocuğu okuldan alın diyen öğretmenler bile var. Şimdi burada öğretmenlerimize kızacak bir şey yok çünkü eğitim sistemi onlara hızlı olun, hızlı olmazsanız başarısız olursunuz diyor.

Ayrıca ülkemizin çeşitli yerlerinde veliler farklı bir öğrencinin olduğu bir sınıfa çocuklarını göndermek istemiyor. “ ya o çocuk benim çocuğuma bir şey yaparsa ve çocuğum o sınıfta başarısız olursa ‘ diye ve birazcık zorladığınızda da çocuklarını başka bir okula gönderiyorlar. Ayrıca şu da var. Okullarımızda gerekli alt yapı olmayınca devreye özel eğitim merkezleri giriyor. Devlet özel eğitim veren merkezlerde bu çocukların ek eğitim alması için haftada sadece 3 saatlik derse destek veriyor. Ancak örneğin otizmli bir çocuğun bir şeyler öğrenmesi için haftada 8 saat Özel eğitim alması gerekiyor. Bunu ben demiyorum doktorlar konunun uzmanları diyor

Durum böyleyken söyler misiniz bana suçlu kim? bu sıkıntıları dertleri biz niye yaşıyoruz? Sakın öğretmenlerimizi ve velileri suçlamaya kalkmayın. Esas suçlu Devletin şu anda uyguladığı eğitim sistemi ve eğitim politikalarıdır. Siz çocukları yarış atı gibi görürseniz. Ezberci yani testlere dayalı eğitim yaparsanız. Yaratıcı eğitime destek vermezseniz, 8 saat özel eğitim alması gereken özel çocukları sana 3 saat yeter diye evine gönderirseniz. Hiç kusura bakmayın Öğretmenlerde böyle davranır velilerde,

İşte tamda bu yüzden eğitim sistemini ve eğitim politikalarını baştan aşağı gözden geçirmemiz ve herkese uygun bir hale getirmemiz lazım. Şunu da Söylemeden geçemeyeceğim bu anlattığım olayda Sedef Hanım biraz sesini çıkardı. Aslında bir anlamda yetkilileri dürtükledi biz burudayız dedi. Bakın hemen en yetkili kişiden cevap geldi. Ne olur bu tür sorunlar yaşayan arkadaşlar susmasınlar Sedef Hanım gibi sesini çıkarsınlar sorunlarını paylaşsınlar, çünkü biz bazı Engelleri paylaştığımızda daha kolay aşarız.

Bu arada bu yazıda eğitimden ve öğretmenlerimizden bahsettik yarın 24 Kasım öğretmenler günü ben şimdiden Başta başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü buradan kutlamak istiyorum. Haftaya görüşmek dileğiyle…

Yazan: Onur Ustaoğlu – Seslendiren: Özge Nur Dilber - Bolu Olay Gündem Gazetesi…

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2018, 02:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128