Acılar hala yüreklerimizde

Cumhuriyet Kadınları Derneği Bolu Şube Başkanı Güllü Yaman, üzerinden 23 yıl geçmesine rağmen hala daha aydınlatılmayan Sivas Katliamını hatırlatarak; “Her 2 Temmuz’da yüreğimiz tutuşuyor. Üzerinden geçen 23 yıla rağmen Sivas olaylarının sır perdesi aralanamadı hala. Yanan 37 canın çığlıkları kulaklarımızda, acıları hala yüreklerimizde” diye konuştu.

Acılar hala yüreklerimizde
Haber: Kasım ŞAHİN

Onlara yanan canlarımızla bir selam gönderiyoruz 2 Temmuz’da diyen Yaman, açıklamasını şöyle sürdürdü;  Orada yakılan yalnızca masum insanlar değildi. Orada katledilmek istenen adaletti, çağdaşlıktı, bağımsızlıktı ve özgürlüktü. Orada katledilmek istenen insanlıktı. Daha önce Kahramanmaraş’ta ve Çorum’da oynanmıştı bu oyun. Din, mezhep, etnik kimlik farklılıklarını bir yana bırakarak emperyalizme karşı omuz omuza savaşarak çağdaşlaşmanın kapısını aralayan bu halkı yeniden bölme oyunu Bir kez de Sivas’ta da denenmişti.

Bu Kadar geçen süreye rağmen katliamın perde arkasındakiler henüz ortaya çıkarılmamıştır. Demokrasi, insan hakları ve özgürlüklerin hamisi olduğunu söyleyenler ise en önemli insan hakkı olan “yaşam hakkı”nın yok edilmesine seyirci kalmışlardır. Bütün bu olanlar, yaşananlar yetmiyormuş gibi hukuksal süreç de adaleti tecelli ettirememiştir.

Ellerini kollarını sallaya sallaya gezen katiller, AKP’nin güdümündeki devlet eliyle ödüllendirilmiştir. Unutulmamalıdır ki, insanlığa karşı işlenmiş suçlarda zamanaşımı olmaz.

Bugün üzülerek görüyoruz ki: Ülkemizde Sivas katliamını yaratan koşullar henüz ortadan kalkmamış, Sivas olaylarından gerekli ders çıkarılmamıştır. Türkiye’de hala inanç ve etnik ayrımcılık yapılarak halkımız kamplara bölünmeye çalışılmaktadır.

Barış, kardeşlik, savaşsız bir dünyaya daha büyük bir özlem duyuyoruz şimdi..

Cumhuriyet Kadınları Derneği Bolu Şubesi olarak diyoruz ki: Cumhuriyetin kazanımları, Atatürk ilke ve devrimleri için tehdit oluşturan emperyalist güçler, gerici girişimler ve etnik ayrımcılıklar, Türk ulusunun duyarlılığı sayesinde hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaktır. Türk Ulusu, kendisine bırakılan emanete sonsuza kadar sahip çıkacak, bu güzel coğrafyada barış ve kardeşlik içinde yaşamaya devam edecektir. Mutlaka bunun koşullarını yaratacaktır.

O nedenle anıyoruz her Temmuz’da katledilen yakınlarımızı, sevginin, barışın, dostluğun, bilimin egemenliğinde bir dünya için..

Ve hasretle,

Ve özlemle,

Ve unutmak,

Ve kayıtsız kalmak ihanettir diyerek...

Sivas’ı unutmayacağız, unutturmayacağız...           

 

 

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2016, 15:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
sdsgjj
sdsgjj - 4 yıl Önce

helal

SIRADAKİ HABER

banner128