ADALETLİ ÜCRET ARTIŞI İSTİYORLAR

Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz, yaptığı açıklamada; “AKP Hükümeti ve Memur Sen Kamu Emekçilerini Sefalet Zammına Mahkum Etmiş, 2014 Maaş Zammı Geçtiğimiz Altı Ay İçinde Tamamen Erimiştir!” dedi.

ADALETLİ ÜCRET ARTIŞI İSTİYORLAR
 Korkmaz, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Hükümet ile Memur-Sen arasında geçen yıl imzalanan toplu iş sözleşmesi uyarınca 1 Ocak 2014`ten geçerli olmak üzere kamu emekçilerinin maaşlarında net 125 lira, memur emeklisinin aylıklarında da seyyanen 140 lira artış yapılmış, 2014 yılı için enflasyon farkı ödenmemesi kararlaştırılmıştır. Yılın ilk altı ayında enflasyon oranı tüketici fiyatlarında (TÜFE) yüzde 6,18 olarak gerçekleşmiş, 2014 maaş zamları şimdiden buharlaşmıştır. Ayrıca ek ders ücretleri başta olmak üzere, eş ve çocuk yardımında da enflasyondan oluşacak farkın ödenmeyecek olması nedeniyle oluşan mağduriyet daha da artmıştır. Bugüne kadar her yıl enflasyon zammı alan kamu emekçileri, hesap kitap bilmeyen, en temel matematik bilgilerinden bile yoksun olan hükümet yandaşı konfederasyon yüzünden, ilk defa enflasyon farkı alamamış, enflasyon oranının hızla artması nedeniyle bugüne kadar yaşanabilecek en büyük mağduriyetle karşı karşıya bırakılmıştır. 

YÜZDE 6 GELİR KAYBI

Toplu sözleşme görüşmelerinde ve sonrasında konfederasyonumuz KESK`in tüm uyarılarına rağmen, daha önceki sözleşmelerde var olan maaşları erimekten kurtaran enflasyon farkı ödenmesi hükmü, Memur-Sen`in 2014 yılı için onay verdiği net 125 TL`lik seyyanen zamdan ötürü yer almamıştır. Yılın ikinci altı ayında kamu emekçilerinin satın alma gücünün yılbaşına göre çok daha fazla azalacak olması ve vergi dilimi uygulaması nedeniyle kamu emekçilerinin 2014 yılında fiilen en az yüzde 6 gelir kaybı yaşaması kaçınılmaz görünmektedir. Bu yıl enflasyon farkı ödenmeyeceği gibi, aile ve çocuk yardımı ile doğum ve ölüm yardımı ödemelerinde de 2013 yılı rakamları esas alınacaktır. Bu durum Memur-Sen`in 2,5 milyon kamu emekçisi ve emekliyi mağdur ederek, bir kez daha hükümetin sendikası olma görevini yerine getirdiğini göstermektedir. Kamu emekçileri, Hükümet ve Memur-Sen arasında imzalanan ve şimdiden tarihin en kötü toplu sözleşmesi olarak nitelendirilen bu "ihanet sözleşmesini" asla unutmayacaktır.

Kamu emekçilerinin yüksek enflasyon rakamlarından kaynaklı gelir kayıpları karşılanmalı ve geçmiş yıllarda olduğu gibi enflasyon farkları ödenmelidir. Eğitim Sen olarak, başta insanca yaşayacak ücret talebimiz olmak üzere, kamu emekçilerinin bugüne kadar yaşadığı ekonomik mağduriyetlerin giderilmesini, bunun için öncelikle artan oranlı vergi dilimi uygulamasına son verilmesini talep ediyoruz. Geçtiğimiz 12 yıl içinde satın alım gücümüzdeki azalmayı telafi edecek adaletli bir ücret artışı sağlanmasını istiyoruz. 
Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2014, 01:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124