Aday Olmak İçin Kararsızım##hb_manset.gif

Mengen Belediye Başkanı Osman Erarslan, yeniden başkan adaylığı için kararsız olduğunu, belirsizlik yaşadığını söyledi. Başkan Erarslan, “Sağlığım el verdikçe halka hizmet etmek, çalışmak isterim”...

Aday Olmak İçin Kararsızım##hb_manset.gif

Mengen Belediye Başkanı Osman Erarslan, yeniden başkan adaylığı için kararsız olduğunu, belirsizlik yaşadığını söyledi. Başkan Erarslan, “Sağlığım el verdikçe halka hizmet etmek, çalışmak isterim” dedi. Erarslan” Bugünü değil, yarını düşünerek attığımız adımlarla geleceği planlıyoruz” diye konuştu.

 

Mengen Belediye Başkanı Osman Erarslan ile Mengen’i, bugüne kadar yaptıklarını, icraatlarını ve yeniden aday olup olmayacağını konuştuk. Sorduğumuz sorulara samimiyetle cevap veren Başkan Erarslan ilk olarak aday olma konusunda kesin kararını vermediğini, ailesiyle ve yakın çevresiyle konuştuktan sonra kararını vereceğini söyledi. Başkan Erarslan, “Sağlığım el verdikçe halka hizmet etmek, çalışmak, üretmek ve faydalı işler yapmak istiyorum. Bu bir gönül işidir ve ben bu işi severek yapıyorum. Benim ekonomim oldukça yerinde. Allah’a şükürler olsun bir şeye ihtiyacım yok. Buradan aldığım paraya da ihtiyacım olmadığının bilinmesini isterim. İnsanlara bir şeyler yaptıkça mutlu olan bir kişiliğim var. Aileme zaman ayıramıyorum belki ama yinede onları da düşünmeden geçemem. Ankara-Mengen arasında sıkıştığım oluyor. Bunun içinde iyice düşünüp adaylığa öyle karar vermem gerekecek. Yani şu an belirsizlik içindeyim.” Dedi.

 

Az zamanda çok işler yaptık

 

“Az zamanda iyi işler yaptığımı sanıyorum” diyen başkan Eraslan; “ Bunu elbette vatandaşların takdirine bırakmak lazım. Mengen’de bu güne kadar olmayan 3 adet park yaptım. Gentaş Lojmanları yanında Site Parkı, merkezde Şehir Parkı ve Tabaklar Mahallesi parkları.48 Yıldır ilçemizde kanalizasyon sorunu kısmen yaşansa da ciddi bir yenileme çalışması yapılmamıştı. Şimdi İller Bankasından % 50’si hibe olmak üzere sağlanan kredi sayesinde 40 kilometresi değiştirildi. Su şebekesi ve su depoları da yine % 50’si hibe kredili olmak üzere İller Bankası destekli olarak yapılacak. Projeler bitti, ihale yapılıp işe başlanıyor. Tüm bunlar bir ilçenin çözüm bekleyen en önemli sorunları arasında yer alır. Tüm bunlara el attığımız için çok mutluyum” şeklinde konuştu.

 

Yıllardır yapılamayanı yaptık

 

“Mengen’de girilmeyen sokak, cadde, mahalle kalmadı” diye konuşan Mengen Belediye Başkanı Osman Erarslan “Yine yıllardır lokal olarak yapılan imar düzenlemeleri şimdi bitirilmek üzere. İmar Kanununun 18. Maddesi ilçe merkezde uygulanarak bitirildi. Kadastrodan aldığımız ada paftaların 150 dönümlük kısmını imarın 18. Maddesini uygulayarak tamamladık. Geri kalan 120 dönümlük alanı da korumak kaydıyla yeniledik. Bunlar kolay işler değil ve bu işler aylar yıllar sürecek, gün geçtikçe de içinden çıkılmaz duruma gelebilecek önemli işlerdir. Belediyemize Harita Mühendisi Ebru Yıldız’ı aldık. Kızımızla birlikte bütün paftaları elden geçirdik ve imar kanunu çerçevesinde ne gerekiyorsa onlar yapıldı. Ebru Hanım gece gündüz demeden çalışarak yıllardır yapılamayanı teknik olarak yapmaya özen duydu. Bizimde kendisine olan güvenimiz ve inancımız sayesinde arkasında durmamız işlerin hızlı şekilde ilerlemesine neden oldu. Hastanemiz yenileniyor kimse işin güzelliğinin farkında değil. İşlerin yoğunluğundan, hastanenin temel törenini yapamadan çatısını kapatıyoruz. Önemli olan işlerin yapılması, benim törenle gibi şeylerle işim olmaz.” Biçiminde konuştu.

 

 

 

Mengen’in dokusuna uygun çalışmalar yaptık

 

Mengen Belediye Başkanı Osman Erarslan “Aşçılıkta marka olan Mengen’in dokusuna uygun olarak Gastronomi Fakültesinin kurulması için Mengen Halkı ile çalıştık. Burada herkes taşın altına eline koydu, Ankara’da yaşayan vatandaşlarımızda dâhil olmak üzere bunda hepimizin emeği var. Gastronominin yanı sıra mutfak sanatları bölümü de açılıyor. Bundan dolayı bütün Mengenliler gurur duymalılar. Mesela bu yıl Aşçılık Meslek Yüksek Okuluna gece bölümü de açıldı ve 41 öğrenci alarak eğitim devam ediyor. Gastronomi açılması için YÖK’e Ankara’daki dostlarımla giderek öğretim üyelerinin gelmesinde ısrarlı oldum. Rektörümüz Hayri Coşkun, eğitim yapılacak yer konusunu söyleyince çözüm aramaya başladık. Çok amaçlı Lisemizin yenisini yapması için Gentaş Gurubu Başkanı Ahmet Kahraman’dan destek istedim. Sağ olsun kendisi yeni liseyi yapınca diğer okulumuz boşa çıktı. Şimdi Milli Eğitim Müdürlüğü ile yazışmalar yapılarak bu eski okulumuzu Gastronomi Fakültesi yapmak üzere çalışıyoruz. Böylelikle de sorun çözülmüş olacak. Şu an itibarıyla 200 üzerinde dışarıdan gelen üniversite öğrencimiz var. Hepsi benim evladım ve ben onlara kalacak yerleri hazırladım. Sadece üniversite öğrencileri değil, aşçılık meslek liselerine de gelenler dışarıda kalmadan bizim gözetimimizde kalacak sorunu yaşamıyorlar. Bu açıdan yaklaşık 700 kişi’nin barınma sorununu hallettiğimizi söyleyebilirim” biçiminde konuştu.

 

 

Belediyeye açılan dava sayısı minimuma düştü

 

Mengen Belediye Başkanı Osman Erarslan ; “Belediyemize gelince, görevi aldığımda 1 milyon 500 bin lira civarında borcu vardı. Bu borcun 730 bin lirası iller bankasına geri kalanı piyasaya olan borçtu. Kimseye borcumuz kalmadı ama yeni yapılan kanalizasyon ve su şebekesi için iller bankasına borcumuz olacak, Şu an piyasaya borcumuz yok, gelirlerimizi belli bir düzene soktuk (kira, emlak, su) hepsi belli düzen içinde ödeniyor. Devlete olan vergi, stopaj, sigorta, emekli sandığı adı altında beş kuruş borcumuz yok. Belediyeyi aldığımdan sonra 13 araç daha satın aldım. Görev yaptığım süre içinde hep sabah 08’den evvel belediyenin itfaiye kısmında oldum. İş bölümü yaparak 08.05 de işçileri organize ederek işe başladık. Göreve başladığımda belediyemizin 16 davası vardı. Vatandaşlar kadar devletle de olan mahkemeler vardı ve devam ediyorlardı. Aradan geçen süre içinde birçoğu ile anlaşma yoluna gittik. Bazı davalar ise kendiliğinden bitti. Şu an belediyemizin 1-2 davası kaldı. Yakında bu davalarında sona ereceğini düşünüyorum” biçiminde konuştu.

 

Yeni TOKİ evleri yapılması için 600 müracaat yapıldı

Mengen Belediye Başkanı Osman Erarslan; “Hayat felsefesi olarak belediyelerin “baba ocağı” olduğuna inandığım iki kurum vardır. Bunlardan biri Karayolları, diğeri İller Bankasıdır. Buralarla ilişkilerimi iyi tutarak sorunları çözme noktasında rahat adımlar attım. Bakınız Tabaklar Mahallesine D-100 Karayolundan alt geçit yapılması için çalışmalar başladı. Bunların ana gerekçesi ilişkilerin iyi olmasıdır. Karayolları ana arteller olan şehir merkezinden geçen yolu Pazarköy’e kadar asfalt yaptı. Ayrıca 2 kilo metrelik TOKİ alanına da kaldırım ve asfalt atarak yürüyüş yollarını düzenledi. Bunların tek sebebi iyi ilişkilerdir. Şimdi de DSİ dereleri ıslah ediyor ve bende başlarında duruyorum. Bu arada yeni TOKİ evleri yapılması için 600 müracaat yapıldı. Bunların 480 tanesi alt gelir gurubu, 120 tanesi de üst gelir gurubundan müracaatlardır. Ben bu projenin bir an önce yaşama geçmesi için mücadele veriyorum. Bunun içinde 2-3 yerde arsa hazırladık. Müracaatlar 10 Kasımda bittiğinde devreye gireceğiz. Belediye başkanlığı için genç bir arkadaşım çıkıp adayım derse, arkasında dururum. Ama iş olsun diye birilerinin bu yapılanları mahvetmesine de göz yumamam. Benim derdim çalışmak, ilçeme faydalı olmak, insanımızın hayatını kolaylaştırmaktır.”biçiminde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128