Adliye binası tarih kokacak

Yapımına bir yıldır Sanayi Kavşağında devam eden yeni adliye hizmet binasının bitmesiyle birlikte hali hazırda kullanımda olan tarihi adliye binası Kent Müzesi haline getirilerek vatandaşların ziyaretine açılacak.

Adliye binası tarih kokacak
Haber; Faruk ÇİDEM

İzzet Baysal Müzesi ve Kültür Bakanlığı’na ait olan müze, yeni yapılan adliye binasının bitmesiyle birlikte şimdiki tarihi adliye binasına taşınacak. Kent Müzesi haline getirilecek bina ve Tarihi Kentle Birliği’nin Müze Özendirme yarışmasında Bolu Belediyesi’nin aldığı ödülle ilgili açıklama yapan Başkan Yılmaz, “Şehirler gelecekte kent müzeleriyle anılacaktır. Türkiye’nin en kapsamlı müzesini Bolu’da kurmak için yoğun bir çalışma sarfediyoruz. Şu an itibariyle kendi müzemizde 454 tane görsel eşya ve 600 adet yayın mevcut. Herkesin evinde atalarından kalma tarihi bir eşya, yazıt veya kitap bulunabilir. Bunların korunması ve bütün nesilllerin aydınlanması için vatandaşlarımız müzemize bağış yapılabileceği gibi emanet olarak da verebilirler” dedi.

Müzede bulunan eşyaların birileri tarafından bağışlandığı veya müzayedelerden satın alındığı ifade eden Yılmaz, “Yeni adliye binamız yapıldığında eski adliye binası Bolu Belediyesi’ne tahsis edilecek. Türkiye çapındaki kent müzesini oraya yerleştirmek ve hem Izzet Baysal Müzesi’ni hem de Kültür Bakanlığı’na ait müzemizi oraya taşımak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2017, 11:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
nur
nur - 4 yıl Önce

harika olur

memett
memett - 4 yıl Önce

kesinlikle yanlış ,orayı askeriyeye devretmek gerekir çünkü adliyenin etrafı tamamen askeri yapılar ve askere ait arazi var.güvenlik açısından son derece sakıncalı müze olursa o binadan herşekilde saldırıya açık müsait hedef olur şahsi kanaatim bina askeriyeye verilmeli.

SIRADAKİ HABER

banner124