AFAD 2014 Tatbikat Ankara’da gerçekleştirildi

5 ayrı senaryo ile gerçekleştirilen kimyasal, radyolojik ve nükleer (KBRN) risklere hazırlık tatbikatı iki gün sürdü.

 AFAD 2014 Tatbikat Ankara’da gerçekleştirildi

Haber Merkezi

Programın açılışında AFAD Başkanı Sn. Dr. Fuat OKTAY “AFAD olarak bizim yaptığımız, bir sistem kuruculuğu üstlenmemizdir. Rolümüz şemsiye kuruluştur, görevimiz bütün kurumları ve halkı afete hazır hale getirmektir.” dedi. Tatbikatın önemini ise “ Kimyasal, biyolojik, nükleer ve siber risklere hazırlıklı değil iseniz afet anında yapacak hiçbir şeyiniz yok. Bu yüzden KBRN’nin olmazsa olmazı, önceden hazırlıklarınızı her anlamda yapmanızdır. Olası bir afette sizin ve bizim üzerimize düşen KBRN alanında çok daha kritiktir.” sözleri ile vurguladı. 

9 AFAD Arama Kurtarma Birliği ve Bolu AFAD'ın da olduğu 10 AFAD İl Müdürlüğünün katıldığı tatbikatta: Kimyasal maddelerle taarruz edilen bir sinema salonundaki yaralıların tahliyesi ve dekontamine edilmesi, kimyasal madde taşıyan bir kamyonun devrilmesi, bir bakanlığa zarf içinde şüpheli biyolojik madde gelmesi, nükleer madde bulunan bir fabrikada kaza olması ve bir hastanedeki cihazdan radyoaktif yayılımı konularından oluşan senaryolar tatbik edildi.

Bu Tatbikatlar koordinasyon ve hareket gücümüzü artırıyor

Tatbikata katılan Bolu AFAD İl Müdürü Hasan ERDOĞAN konuyla ilgili düşüncelerini “AFAD Başkanlığımızla birlikte çok güzel işlere imza atıyor, afet ve acil durumlara hazırlıklı olma konusunda emin adımlarla ilerliyoruz. Olası durumlarda yaşanabilecekleri öngörmeye çalışıyoruz. Türkiye Afet Müdahale Planı(TAMP) hazırlıklarımıza bu yüzden hızla devam ediyoruz. Her konuda hazır olmaya çalışıyor olsak bile kendi gücümüzün yetmeyeceği durumlar olabilir bu zamanlarda  çevre illerin desteğine ve ortak hareket etmeye ihtiyacımız olacaktır. Bu tatbikatlar koordinasyon ve hareket gücümüzü artırıyor. Başkanlığımız 2014 yılında 6 bölgesel 1 ulusal ve 1 uluslararası olmak üzere 8 tatbikattan oluşan bir program hazırladı. Program KBRN risklerine hazırlık tatbikatının gerçekleşmesi ile tamamlanmış oldu. KBRN ile ilgili tehditleri öngörebilmek çok zor. Büyük tehditlere karşı birlikte hareket etmek gerekiyor bu nedenle özellikle bölgesel tatbikatlarda verilen görevleri ifa ediyor ve AFAD Başkanımızın da dediği gibi KBRN alanındaki çok daha kritik olan görevimizi en iyi şekilde yerine getirebilmek için çalışıyoruz. ” diyerek ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2014, 19:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER