Afganistan’dan Bolu’ya uzanan dram

İstikrarsızlığın hüküm sürdüğü Afganistan’da, ülkeden göç etmek isteyenler terör örgütlerinin pençesine düşüyor. Kaçabilenler ise bin bir zorlukla dram dolu yaşam mücadelesi içinde hayatını sürdürmeye çalışıyor.

Afganistan’dan Bolu’ya uzanan dram
 Haber: Semih Baykal

İç çatışmaların sürdüğü ve sürekli göç veren Afganistan’dan göç etmek isteyen Abdullah Alizade, savaştan kaçmak için çıktıkları tehlikeli yolcuğunu ve başlarına gelenleri anlattı. 4 ay önce Afganistan’daki çatışmalardan kaçıp üç çocuğuyla birlikte Bolu’ya gelen 52 yaşındaki Abdullah Alizade, aldığı geçici ikamet belgesi ile yeni bir hayat kurmuş gibi görünse de aslında pişmanlık yaşıyor. İnsan kaçakçılarına para ödeyerek göç eden Alizade ailesi, hikayesini şöyle anlatıyor: “Afganistan’dan önce İran’a geçtik. Orada Maku eyaletinde kötü bir evde 6 gün kaldık. Yaklaşık dört buçuk ay önce gece saat 01.00’da Türkiye’ye hareket ettik. Sınırda dikenli tellerden geçerek Doğubayazıt’a ulaştık. Gölü geçebilmek için bir bota 15 kişi bindik. Karaya ulaştıktan sonra küçük bir su birikintisinden geçerken 12 yaşındaki kızımın ayağı takıldı düştü. Eşime çocukların peşinden gitmesini söyledim. Daha sonra araçlara binecekken eşimin yanımda olmadığını fark ettim.”

“DIŞARI ÇIKMAMIZA İZİN VERMEDİLER”

Alizade geldikleri yerde birçok araç olduğunu söyleyerek, “Hava karanlıktı, arabaların içine baktım eşim yok. Kaçakçıya söyledim, ‘sen git ben karını getireceğim’ dedi. Bizi Doğubayazıt’ta pansiyon gibi bir yere getirdiler. Pansiyondan dışarı çıkmamıza izin vermediler. O sırada başka bir kaçakçıyla telefonda tanıştım. Eşimi aradığını söyledi” diyor.

“EŞİMİ ARIYORUM”

Doğu Beyazıt’ta yaklaşık bir hafta kaldıktan sonra Iğdır’a doğru hareket ettiklerini dile getiren Alizade sözlerine şu şekilde devam etti: “Polisler bizi takip ediyorlardı. Onlara sığındık. Yaşadıklarımızı polise anlattım. Çalışma başlattılar ama onlar da eşimi bulamadılar. Polisler bizi Erzurum’a kampa götürdü. Eşim için dilekçe verdik, ama oradan da bir şey çıkmadı. Geçici oturma belgesi alarak Bolu’ya geldik. Bolu’da şimdi üç çocuğumla birlikte yaşıyorum. Karım hem şeker hem de tansiyon hastası. İşsizim ben buraya hem iş hem de huzur için geldim. Şimdi ise eşimi arıyorum.”

 

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2018, 16:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128