Afiliasyon bitsin zulüm sona ersin

Türk Sağlık-Sen ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyesi yaklaşık 50 sağlık çalışanı İzzet Baysal Araştırma ve Eğitim Hastanesi önünde Sağlık Bakanlığı hastaneleri ile Üniversite Hastaneleri arasındaki birleşme süreci olan afiliasyon protokolünü protesto etti.

Afiliasyon bitsin zulüm sona ersin

Haber: Semih BAYKAL

İlimiz kamuoyunu uzun süredir meşgul eden ve içinden çıkılmaz bir hal alan afiliasyon sürecini İzzet Baysal Araştırma ve Eğitim Hastanesi önünde ‘Afiliasyon bitsin zulüm sona ersin’ yazılı pankartla Türk Sağlık-Sen ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyesi yaklaşık 50 sağlık çalışanı protesto etti. Protesto gösterisinde afiliasyon protokolü nedeniyle yaşadıkları sıkıntıları yaptığı basın açıklamasıyla dile getiren Türk Sağlık-Sen Bolu İl Başkanı Hakan Koca şunları söyledi; “ Uzun süredir Bolu Kamuoyunu meşgul eden hatta gangren bir hale gelen, Sağlık Bakanlığı ile Üniversite Hastanelerinin birleştirme süreci içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Aslında özü birlikte kullanım olan afilasyon fiilen sona ermiştir. Şöyle ki; şuanki fiili durumla afilasyon öncesi fiili durum arasında bir fark yoktur. Birlikte kullanım sona ermiştir. Burada sadece afile görünen personel kalmıştır. Durum içler acısı bir hal almıştır. Üniversite hastanesi yöneticileri ile Kamu Hastaneleri Birliği yöneticileri birbirlerine söz geçiremez hale gelmişler, bunun cezasını da gerek Bolu halkı gerekse hastanelerin çalışanları maddi ve manevi olarak zarar görmektedirler.  Üniversite Hastaneleri adeta kaderine terkedilmiş durumdadır. Aylardır Başhekim ataması yapılmamış işler vekâleten yürütülmeye çalışılmaktadır. Çalışanlar ekonomik olarak mağdur edilmektedirler. Bu gidişata daha ne kadar sessiz kalınacaktır. Üniversite yıkılsa da dökülse de, yöneticiler yüksek maaşlarını ve ek ödemelerini tam almaya devam ettikleri müddetçe, bu durumun böyle devam edeceği görülmektedir. Yine burada mağdur olan halkımız ve çalışanlarımız olacaktır. Üniversite hastanesinin durumu ortadayken, bu hastanenin yönetim anlamında bağlı olduğu Bolu İli Kamu Hastaneleri Birliği yöneticileri ne yapmaktadırlar. Hastaneleri ikinci ve üçüncü basamak olarak ayırıp, kendi deyimleriyle “gemi batıyor ne kurtarırsak kardır” mantığıyla, kendi menfaat ve çıkarları doğrultusunda, siyaseten, Bolunun önde gelen ailelerinin çocuklarını, kendi çalışma ortamlarına çekmiş, yüksek maaş ek ödeme alabilmeleri için kadrolarını çeşitli kurumlara kaydırmışlar, dolayısıyla kendi koltuklarını garantiye almışlardır” diye ifade etti.

“HANİ NEREDE HAK, NEREDE “ADALET”, NEREDE HARAM, HELAL”

Açıklamasının devamında Milletvekillerine, Belediye Başkanına ve siyasi iradenin temsilcilerine seslenen Koca; “ Sayın Milletvekilleri, Belediye Başkanı, siyasi iradenin temsilcileri, hatırı sayılan aileler kendi yakınlarını ballı kaymaklı yerlerde çalıştırırken, diğer çalışanların durumlarını hiç düşünmezler mi? Hani nerede hak, nerede “Adalet”, nerede haram, helal. Bu kadar haksızlık ve adaletsizlikler ortadayken hiç kimseden çıt çıkmaması bizleri daha da üzmektedir. Haklarında ki yolsuzluk iddialarına dahi, doğru dürüst bir cevap veremeyen bu yöneticiler, sessizliğe bürünmüşlerdir. İzzet Baysal Devlet Hastanesi Merkez Ünitesi hizmete açılmıştır. Fakat ne yaman çelişkidir ki bu hastaneyi kapatanlar ile açanlar aynı kişilerdir. Sürekli olarak bir yerlerin kapatılması, tekrar geri açılması, bitmek tükenmek bilmeyen tadilatlar neticesinde, bu kurumlar, dolayısıyla da devletimiz zarara uğratılmış mıdır? Bir zarar söz konusuysa bunun için herhangi bir hukuki yaptırım uygulanacak mıdır? Yoksa hep olduğu gibi yapanın yanına kar mı kalacaktır” dedi.

“EY TAHAOĞLU VE DANIŞMAN YARIN HUKUK BUNUN HESABINI SORACAKTIR”

Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Metin Tahaoğlu’nun ve Tıbbı Hizmetler Başkanı Abdullah Danışman’ın, kanun ve yönetmeliklere riayet etmediğini ve hiçbir kritere uymadığını söyleyen Koca; “ Üçüncü basamak hastaneden ikinci basamak hastaneye, gerek ilk açılışında yapılan tayinler olsun, gerekse sonradan yapılan geçici görevlendirmelerde, Genel Sekreter Metin TAHAOĞLU ve Tıbbı Hizmetler Başkanı Abdullah DANIŞMAN, kanun ve yönetmeliklere riayet etmemişler, hiçbir kritere uymamışlardır. Keyfi bir takım uygulamalarla personel arasında ayrımcılık yaparak huzursuzluk çıkmasına ve iş barışının kaybolmasına neden olmuşlardır. İstekleri dışında önce üçüncü basamağa ataması yapılan sonrasında ikinci basamağa hizmet puanları yüksek olmasına karşın ataması yapılmayıp üçüncü basamakta bırakılan personel hem maddi hem de manevi olarak yıpratılmış aile yaşamları da dahil olumsuz şekilde etkilenmişlerdir. Geçici görevlendirmelerde dahi hiçbir kritere uymayarak, pazardan armut seçer gibi personel seçmişlerdir. Bunun neticesinde çalışanlar ve aileler siyasi iradeye adeta düşman edilmişlerdir. Ey TAHAOĞLU ve DANIŞMAN bu yaptığınız haksız hukuksuz uygulamalar bugün yanınıza kalsa dahi yarın hukuk bunun hesabını soracaktır. Uyguladığınız bu zulüm politikaları elbette bir gün sona erecek hukuk bir gün size de lazım olacaktır” diye söyledi.

“BU ZULÜM SON BULSUN”

Son olarak Koca; “Ey yöneticiler sizde haklısınız, eğer afilasyon biterse; saltanatımız bozulur, birçok yönetici koltuğunu kaybeder onlara da koltuk bulmak gerekir, rahat işe gidip gelemezsiniz, yandaşlarınızı kollayamazsınız, devlete kiralanan araçları mesai sonrasında özel aracınız gibi kullanamazsınız. Personel mağdur olmuş, yıpranmış, ezilmiş kimin umurunda? Biz çalışanlar olarak diyoruz ki; şuan neyin kimin afile olduğu belli olmayan bu afilasyon süreci sona erecekse ersin, bu zulüm son bulsun, halkımız ve çalışanlar daha fazla mağdur edilmesin. Eğer sona ermeyecekse çalışanların mağduriyetine çözüm bulunsun” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2016, 16:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
bolu
bolu - 4 yıl Önce

iyi öğrenmişsiniz afilasyon bitsin zulum bitsin sen önce biraz kendine bak

Krizalit
Krizalit - 4 yıl Önce

hi̇ç utanmiyorsunuz di mi ses ile beraber hareket etmekten. nerde sizin yalandan milliyetciliginiz . yaziklar olsun size ve sizin yanınızda olanlara!

SIRADAKİ HABER

banner128