banner120

Afiş davasında son karar Sayın ve Esen’e 5’er ay ceza

AK Parti Bolu İl Teşkilatı’nın 30 Mart yerel seçimler öncesi Kardelen Sineması ile Necip Fazıl Kültür Merkezinin ön kısmına asılan üzerinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi bulunan afiş ile ilgili yapılan suç duyuruları sonrasında açılan dava dün karara bağlandı. Mahkeme dönemin Ak Parti İl Başkanı Ömer Sayın ve Merkez İlçe Başkanı Adil Esen’e önce 6’şar sonrada indirime giderek 5’er ay hapis cezası vererek cezayı erteledi.

Afiş davasında son karar  Sayın ve Esen’e 5’er ay ceza

Haber: Kasım ŞAHİN
30 Mart yerey seçimler öncesi Bolu’da AK Parti İl Teşkilatı tarafından Kardelen Sineması ve Necip Fazıl Kültür Merkezinin ön kısımlarına asılan dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan afişleri ile ilgili, CHP ve MHP il teşkilatları tarafından yapılan suç duyurusu yapılmış ardından her iki dava tek dosyada bileştirilerek yeniden dava açılmıştı. 
AK Parti Bolu İl Başkanlığı, Cumhuriyet Savcılığı’nın, 8 Ocak 2014'te kaldırılmasına karar verdiği Başbakan Erdoğan'ın fotoğrafının bulunduğu 'Dik dur eğilme, Bolu hep seninle' yazılı pankartı, 47 gün sonra indirme kararı almıştı. Savcılığın kaldırın talimatına rağmen indirilmeyen ve muhalefet partilerinin tepkisine neden olan pankartın kaldırılacağını, il teşkilatı basın açıklaması ile duyurmuştu. 2 ay indirilmemesi için polis ekiplerinin nöbet tuttuğu pankartın indirileceğini, AK Parti Bolu İl Başkanı Ömer Sayın basın açıklaması ile duyurmuş, daha sonra indirilmişti.
Afişle ilgili Cumhuriyet Halk Partisi teşkilatından CHP Bolu İl Başkanı H. Kazım Karsu, CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Milliyetçi Hareket Partisi'nden de Merkez İlçe Başkanı Ruhi Doğanöz tarafından AK Parti Bolu il ve merkez ilçe başkanlığı ve afiş organizasyonunu hazırlayan reklam firması hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu. CHP ve MHP’nin şikayetleri tek dosyada birleştirilerek açılan dava sonucunda mahkeme bugün kara verdi.
Dün görülen davanın karar duruşmasında hakim; seçim yasaklarına muhalefet ettikleri ve seçim yasaklarına uymadıkları gerekçesiyle dönemin Ak Parti İl Başkanı Ömer Sayın’a ve Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Adil Esen’e 6’şar ay hapis cezası verdikten sonra 1’er ay indirim yaparak 5’er ay hapis ile cezalandırılmalarına ve bu cezaların da ertelenmesine karar verdi.  Sayın ve Esen’in bir üst mahkemeye müracaat ederek karara itiraz edecekleri öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2015, 17:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124