Afyon, kendi kaymağını savundu

Bolu Ticaret ve Sanayi Odasının manda kaymağı tescilini alması sonrasında Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve Ticaret Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser açıklamalarda bulundu.

Afyon, kendi kaymağını savundu

Haber:Erdal Tanrıverdi

Ticaret ve Sanayi Odasının coğrafi işaret seferberliği kapsamında başlattığı girişimleri ile ilimizin önemli yöresel ürünlerinden olan Bolu Manda Kaymağının coğrafi işaret tescili tamamlandı ve TSO adına tescilli ürün sayısı 5’e, Bolu’nun tescilli ürün sayısı da 9’a yükseldi. Bolu manda kaymağının tescillenmesi haberi Afyonkarahisar’da yankılandı. Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve Ticaret Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser açıklamalarda bulunarak Afyon kaymağının bir numara olduğunu savundular.

ZEYBEK: “BOLU’NUN TESCİL ALMASI BİZİ SIKINTIYA SOKMAZ”

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek yaptığı açıklamada Afyonkarahisar'ın kaymağı ile meşhur bir il olduğunu belirterek, “Bolu'nun tescil alması bizi sıkıntıya sokmaz. Arkadaşlarımıza hayırlı olsun diyoruz. Kaldı ki 2005 yılında Ticaret ve Sanayi Odamızın başvurusuyla Afyon kaymağı tescil belgemiz alınmış. Biz kendi kaymağımıza, kendi ürünümüze sonuna kadar güveniyoruz. Yine bir numara olduğumuzu iddia ediyoruz” dedi.

“BOLU'NUNKİ FARKLI BİR TATTADIR”

Başkan Mehmet Zeybek açıklamalarının devamında ise, "Yöresel ürünlerle ilgili Türk Patent Enstitüsü'ne müracaat eden her il alabilir bunu. Bolu'da da alınmış olması bizi hiçbir sıkıntıya sokmuyor. Şöyle ki; manda sütünden yapılan manda kaymağının yöresel olarak o bölgede yediği bitkilerden, beslendiği otlardan, rayihalardan elde ettiği sütten imal edilmiş olması farklı farklı lezzetleri gündeme getiriyor. Bolu'nunki farklı bir tattadır, özellik taşır. Afyonkarahisar'ınki kendine has bir tattır" diye konuştu.

SERTESER: “AFYON KAYMAĞI, MANDA SÜTÜNDEN ELDE EDİLİR”

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser ise konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi: "Odamız, Afyon sucuğu, Afyon pastırması, Afyon mermeri ve Afyon kaymağının coğrafi işaret tescilini almıştır. İlimizin önde gelen ürünlerinden olan Afyon kaymağının coğrafi işaret tescil belgesinde yer alan 'Ayırt Edici Özellik' maddesinde 'Afyon kaymağı, manda sütünden elde edilir' yazmaktadır. Bu bağlamda Afyon kaymağının coğrafi işaret etiketi kullanım hakkı da talep eden firmalara, gerekli incelemelerin ardından verilmektedir.”

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2020, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124