AGÜ geri adım attı

Gazetelere verdiği ilanlarda “Abdullah Gül Üniversitesi, Türkiye'nin ilk vakıf destekli devlet üniversitesi olarak özgün bir modelle yüksek öğretimde çığır açacak” ifadesini kullanan Abdullah Gül Üniversitesi aylar sonra geri adım attı. Üniversite tarafından gazetelere verilen son ilanlarda Bolu halkının büyük tepkisini çeken “İlk vakıf destekli devlet üniversitesi” ibaresinin kaldırıldığı görüldü.

AGÜ geri adım attı
 AGÜ Vakfı tarafında geçtiğimiz aylarda gazetelere verilen ilanlarda Abdullah Gül Üniversitesi’nin Türkiye’nin vakıf destekli ilk üniversitesi olduğu ibaresinin yer alması Bolu’da büyük bir tepkiye neden olmuştu. İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal yanlışlığın düzeltilmesi için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e ve Abdullah Gül Üniversitesi Destekleme Başkanı Mustafa Çıkrıkçoğlu'na mektuplar yazarak söz konusu yanlışlığın acilen düzeltilmesini istemişti. İzzet Baysal Şükran Günleri Bilim, Kültür, Sanat ve Turizm Festivali'ne katılan ünlü gazeteci Can Dündar ise Türkiye'de ilk kez İzzet Baysal Vakfının bir devlet üniversitesinin kuruluşuna ön ayak olduğuna dikkat çekerek “Yaşananlara bıyık altından gülmeden edemedim" diye konuşmuştu. Dün, Abdullah Gül Üniversitesi tarafından ulusal gazetelere verilen ilanlarda “Abdullah Gül Üniversitesi, Türkiye'nin ilk vakıf destekli devlet üniversitesi olarak özgün bir modelle yüksek öğretimde çığır açacak” ifadesine yer verilmediği görüldü. Üniversitenin web sitesinde ise “Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) ismiyle Türkiye'de ilk vakıf destekli devlet üniversitesi modeli ile 21 Temmuz 2010 tarihinde kurulmuştur. “ ibaresinin kaldırılmadığı görüldü. Şimdi Bolu halkı reklam spotlarından sonra resmi web sitesinde de söz konusu ibarenin kaldırılarak tarihsel yanlışın “resmi olarak” sona ermesini beklemeye başladı.

 

Haberin içinden

 

 

Abdullah Gül Üniversitesi(AGÜ)” ile ilgili yayınlanan reklam spotunda kullanılan “Abdullah Gül Üniversitesi, Türkiye'nin ilk vakıf destekli devlet üniversitesi olarak özgün bir modelle yüksek öğretimde çığır açacak” ifadesine en büyük tepkiyi İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal vermişti.İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal geçtiğimiz Mart ayında kaleme aldığı mektubunda Türkiye’nin vakıf destekli ilk üniversitesinin Abant İzzet Baysal Üniversitesi olduğunu vurgulamıştı.Son günlerde gazetelerde çıkan ilanlar üzerine İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e ve Abdullah Gül Üniversitesi Destekleme Başkanı Mustafa Çıkrıkçoğlu'na mektuplar yazarak söz konusu yanlışlığın acilen düzeltilmesini istemişti. İzzet Baysal Vakfı Yön. Krl. Başk. Ahmet Baysal Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yazdığı mektupta Türkiye’deki vakıf destekli ilk üniversitesinin Abant İzzet Baysal Üniversitesi olduğuna dikkat çekerek; “Vakıf Destekli Devlet Üniversiteleri modelini yaratmış olan büyük hayırsever rahmetli Amcam İzzet Baysal’a en azından bir vefanın ifadesi olarak Onursal Başkanlığını yaptığınız AGÜ Üniversitesini Destekleme Vakfının yayın yoluyla bu yanlışlığı düzeltmesine müdahalenizi derin saygı ve ricalarımla arz ederim.” İfadelerine yer vermişti.Baysal,  Abdullah Gül Üniversitesi Destekleme Vakfı Mustafa Çıkrıkçıoğluna yazdığı mektupta ise Türkiye cumhuriyetinin Vakıf destekli ilk devlet Üniversitesinin Abant İzzet Baysal Üniversitesi olduğunu vurgulayarak; “Bunu ülkede 2.Vakıf destekli Üniversite olarak Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi ve 3.Vakıf destekli Üniversite olarak Bitlis Ahmet Eren Üniversitesi takip etmiştir. AİBÜ’nin Gölköy kampüsünü geçen sene ziyaret etmiş olan ve bu ziyareti ile biz Vakıf üyelerini ziyadesi ile onurlandıran Vakfınızın Onursal Başkanı Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün bu ilanınızdan haberi olmadığına eminim. Zira orada Vakfımızın bu ilk örnekliğinden ve ayrıca ve bilhassa ülkemizde bir şehir halkına adanmış olan ilk Vakıf olmasından son derece mutlu olmuşlardır. İlanlarla duyurduğunuz bu ilk’lik gene tarafınızdan düzeltilmezse bu güne kadar “ilk”liği ile övünen Vakfımız halk nezdinde itibar kaybetmiş olacaktır. Zira Sayın Cumhurbaşkanının Onursal Başkan olduğu Vakfınız halk nezdinde muhakkak ki bu gibi kuruluşların en itibar edileni olacaktır. Yanlışlığın gene basın yolu ile düzeltilmesini rica eder, hem Vakfınızın hem Üniversitenizin başarılı çalışmalarının devamını dilerim ”ifadelerini kullanmıştı.

 

 

Dündar yaşananlara bıyık altından gülmüştü

 

İzzet Baysal Şükran Günleri Bilim, Kültür, Sanat ve Turizm Festivali'ne katılan ünlü gazeteci Can Dündar ise kürsüde yaptığı konuşmada "Türkiye'de ilk kez İzzet Baysal Vakfı bir devlet üniversitesinin kuruluşuna ön ayak oldu. Ben de belgesel çekimlerim dolayısıyla bunu yakından öğrendim. Bugünlerde Sayın Cumhurbaşkanının ismiyle kurulmuş üniversitenin, Türkiye'deki ilk devlet üniversitesi olarak lanse edildiğini görünce, bende bıyık altından gülmeden edemedim" diye konuşmuştu. Dündar'ın bu açıklaması, salondaki katılımcılar tarafından alkış yağmuruna tutulmuştu. Dündar, "Konuyu birde iyi yönünden ele alalım. Devlet, Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ni örnek aldı diye düşünelim. İzzet Baysal'dan kopya çektiler, diye düşünelim. Buradaki önderliğin ve öncülüğün ihmal edilmesi belki üzüyor olabilir ama Abant İzzet Baysal Üniversitesi cumhurbaşkanına bile örnek olmuş, diyelim. O açıdan ben İzzet Baysal Vakfı'nı tebrik ediyorum." Diye konuşmuştu.

 Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2013, 20:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124