AİBÜ Kariyer Günleri başladı

Abant İzzet Baysal Üniversitesi, İŞ-KUR Bolu İl Müdürlüğü, Elginkan Vakfı, KOSGEB ve İzzet Baysal Üniversitesi Mezunları Derneği (İBÜMED) tarafından 2010 yılından beri her yıl düzenlenen ‘Kariyer Günleri’ AİBÜ Mavi Salon’da başladı.

AİBÜ Kariyer Günleri başladı
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kültür Merkezi Mavi Salon’da başlayan ve 22-24 Aralık 2015 tarihleri arasında üç (3) gün boyunca sürecek olan Kariyer Günleri’nin ilk gün açılış törenine katılan Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu yaptığı konuşmasında gençlere iyi bir insan olma yolunda önerilerde bulundu.

2010 yılında başlayan ve bu yıl da beşincisi düzenlenen ‘AİBÜ Kariyer Günleri’ Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kültür Merkezi Mavi Salon’da başladı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi, İŞ-KUR Bolu İl Müdürlüğü, Elginkan Vakfı, KOSGEB ve İzzet Baysal Üniversitesi Mezunları Derneği (İBÜMED) tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Kariyer Günleri’ bu yıl 22-24 Aralık 2015 tarihleri arasında üç (3) gün boyunca birbirinden güzel programlarla devam edecek. Alanında uzman birçok profesör tarafından gerçekleştirilen konferans ve söyleşilerin yanı sıra eğitim çeşitli eğitim programlarının da yer alacağı ‘Kariyer Günleri’nin ilk gün programında açılış konuşmaları yapıldı ve Prof. Dr. Erkan Işığıçok tarafından ‘3. Göz: İstatistik’ adında bir seminer gerçekleştirildi.

Emine Davarcıoğlu’ndan gençlerin örnek alacağı bir başarı hikayesi

Açılış konuşmalarında kürsüye çıkan Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, gençlere iyi ve çalışkan bir insan olma yolunda önerilerde bulunarak içerisinde bir başarı hikayesinin de yer aldığı konuşmasını yaptı. Emine Davarcıoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Sevgili gençler çalışma hayatında zirvede olan insanların hayatlarına baktığınızda hepsinin çok zor şartlar altında hayata adım attıklarını görürsünüz. Çocuklukları hatta gençlik yılları zorluk ve sefalet içinde geçmiştir. Sahip oldukları tek şey hayalleri, başarma inancıdır. Size, bizden birini anlatarak konuşmama başlamak istiyorum. Kendisi Tokat’ın Reşadiye köyünde dünyaya gelmiştir. Anne ve babası ayrıdır. Köyde dedesi ile birlikte yaşar çobanlık yapar. Bir gün annesi der ki “oğlum paraya ihtiyacımız var. Sen Ankara’ya git orada çalış ve bana da para gönder. 9 yaşındadır henüz. Ankara’ya gider ve tuvalet temizleyiciliği yapar. Kalacak yeri yoktur tuvalette yatıp kalkar. Para biriktirir İngilizce öğrenmeye başlar. Para biriktirir İngiltere’ye gidebilmek için otobüs bileti alır. İngiltere’de bir restoranda çalışmaya başlar bir süre sonra restoranı devralır. Yıllar geçer ve bu kişi dünyanın en zengin insanları arasında ilk 16. Sıraya girmeyi başarır. Bu kişi Hüseyin Özer’dir.  Çocukluğunda yatacak yeri olmadığından tuvaletlerde yatıp kalkan Hüseyin Özer bugün şatolarda yaşamaktadır. Onunla röportaj yapan bir gazeteci şöyle sorar: ‘O zor günlerinizde neyi hayal ederdiniz?’ Hüseyin Özer’in verdiği cevap muhteşemdir. Der ki ‘Herkes çok zengin olmak isterken ben iyi bir insan olmak istedim’ Sofra Restoranlarının ve Sofra Dergisi’nin sahibidir kendisi. En dipten en yukarıya çıkmayı başarmıştır. Bunu yaparken değerlerini de unutmamıştır”

“Bu okuldan mezun olduktan sonra başarı merdivenlerini hızla tırmanacaksınız”

Konuşmasının devamında gençlere olan inancının tam olduğun vurgulayan Davarcıoğlu; “Azmimizi başarıya olan inancımızı hiçbir zaman yitirmeyeceğiz ama değerlerimizi de asla unutmayacağız. Alan el değil, veren el de olmayı bileceğiz. Sevgili gençler, evrenin bir dili vardır. Ne yaparsak onun karşılığını alırız. Dinimiz de ‘Ne ekersen onu biçersin’ der. Bir insana işlerinde kolaylık gösterirsek, bir başkası bize işlerimizde kolaylık gösterir. Biz karşımızda ki insana saygı duyarsak, başkaları da bize saygı duyar. Ve hayatın en anlamlı duygusu sevgidir. Biz insanlara sevgiyle yaklaşırsak, başka insanlarda bize sevgiyle yaklaşır. Her biriniz kendiniz için, aileleriniz için ve ülkemiz için çok değerlisiniz. Ben inanıyorum ki, bu okuldan mezun olduktan sonra değer yargılarınız çerçevesinde başarı merdivenlerini hızla tırmanacaksınız. Önce kendinize, sonra ailenize ve güzel ülkemize faydalı işler yapacaksınız. Sizlerle gurur duyuyoruz. Hepinizin yolu açık olsun, sevgiyle kalın” diye konuştu.

Emine Davarcıoğlu’nun ardından kürsüye çıkan Rektör Vekili Prof. Dr. Mustafa Gençer ise; beş (5) yıldır düzenlenen ‘Kariyer Günleri’nin öğrenciler için öneminden bahsederek, yılmadan her sene bu etkinliği düzenleyen ve düzenlenmesine emek verenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Erkan Işığıçok tarafından ‘3. Göz: İstatistik’ adında bir seminer gerçekleştirildi. HABER MERKEZİ
Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2015, 17:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128