AİBÜ, NÜRDAM ile Türkiye’de bir İlki Gerçekleştiriyor

Abant İzzet Baysal Üniversitesi bünyesinde, dünyanın askeri ve sivil amaçlı nükleer radyasyon detektörleri ihtiyacının karşılanmasını sağlayacak teknolojilerin geliştirileceği, "Nükleer Radyasyon Detektörleri...

AİBÜ, NÜRDAM  ile Türkiye’de bir İlki Gerçekleştiriyor

Abant İzzet Baysal Üniversitesi bünyesinde, dünyanın askeri ve sivil amaçlı nükleer radyasyon detektörleri ihtiyacının karşılanmasını sağlayacak teknolojilerin geliştirileceği, "Nükleer Radyasyon Detektörleri Araştırma ve Geliştirme Merkezi (NÜRDAM)" düzenlenen tören ile temeli atıldı.

Dünyadaki askeri ve sivil amaçlı nükleer radyasyon dedektörleri ihtiyacının karşılanmasını sağlayacak teknolojilerin geliştirileceği “Nükleer Radyasyon Dedektörleri Araştırma ve Geliştirme Merkezi”nin (NÜRDAM)  temeli,  Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde (AİBÜ) düzenlenen törenle atıldı. Törene, Bolu Valisi İbrahim Özçimen, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ile öğretim üyeleri katıldı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, törende yaptığı konuşmada, Abant İzzet Baysal Üniversitesinde Ar-Ge’ye özellikle önem verildiğini ve çok sayıda projenin yürütülmesi için farklı kaynaklardan destek sağlanarak üniversiteye birçok yeni birim kazandırıldığını belirterek, kısaca NÜRDAM olarak ifade edilen Nükleer Radyasyon Dedektörleri Araştırma ve Geliştirme Merkezi ‘nin de Kalkınma Bakanlığı’ndan sağlanan destekle başlatılan bir proje olduğunu kaydetti.

NÜRDAM’da askeri ve sivil amaçlı Nükleer Radyasyon Dedektörleri ihtiyacının karşılanmasını sağlayacak teknolojilerin geliştirileceğini ifade eden Prof. Dr. Coşkun, “Bu alanda Türkiye’de bir ilk olan NÜRDAM’ın dünyada da önemli araştırma merkezlerinden biri olacağına inancımız tamdır.” dedi. Rektör Coşkun, Radyasyon Dedektörleri, Dozimetre teknolojileri ve uygulamaları alanında araştırma, uygulama ve geliştirme çalışmaları yürüterek ülkemizin bu alanda rekabet gücünü arttırmayı hedefleyen NÜRDAM projesinin aynı zamanda üniversitenin İrlanda’daki Tyndall Mikroelektronik Araştırma Merkezi ortaklığı ile Avrupa Birliği FP7 Çerçeve Programı Marie Curie Araştırma Programları kapsamında desteklenmeye hak kazandığını söyledi.Projede, Fizik Bölümü öğretim üyeleri, fakültenin diğer bölümleri, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Milli Savunma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve İrlanda Tyndall National Microelectronic Araştırma Merkezinin işbirliği içinde çalışacağını kaydeden Prof. Dr. Coşkun,  konuşmasına NÜRDAM’ın fiziki özellikleri hakkında bilgi verdi. Temeli atılan NÜRDAM’ın inşaat çalışmalarının yaklaşık 1 yılda bitirilip üniversitenin, Bolu’nun, bölgenin ve ülkenin hizmetini sunmayı amaçladıklarını ifade eden Prof. Dr. Coşkun, Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Ercan Yılmaz ile proje ekibine teşekkür etti.Törende Bolu Valisi İbrahim Özçimen ile Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz da birer konuşma yaparak, merkezin üniversiteye, Bolu’ya ve ülkemize hayırlı olmasını dilediler.Konuşmaların ardından, Nükleer Radyasyon Dedektörleri Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nin temeli törene katılan Bolu protokolü tarafından atıldı.     

“Nükleer Radyasyon Dedektörleri Araştırma ve Geliştirme Merkezi”

Doç. Dr. Ercan Yılmaz tarafından Ocak ayında başlatılan ve Kalkınma Bakanlığı’nca desteklenen bir proje kapsamında kurulacak olan Nükleer Radyasyon Dedektörleri Araştırma ve Geliştirme Merkezi, Türkiye’de 1’inci dünyada ise 2’nci büyük merkez olacak. 

Merkez, radyasyon dedektörleri ve dozimetre teknolojileri alanında araştırma yapacak, ulusal ve uluslararası alanlarda projeler yürütecek. Ulusal ve uluslararası düzeyde kurslar, konferanslar, seminerler, yarışmalar, kongreler ve sempozyumlar düzenleyecek olan merkez, üniversite mensuplarının araştırma faaliyetlerine destek olacak. Proje kapsamında geliştirilecek olan mikro radyasyan sensörleri, Nükleer Tıp ve Radyoterapi alanlarında kullanılacak. Kanser tedavisinde anlık radyasyon dozlarını verecek olan bu sensörler aracılığıyla daha güvenilir bir tedavi sağlama imkanı oluşacak.NÜRDAM’da, Nasa, Jaxa, Esa ve Cern gibi önemli merkezlerin gereksinimi olan mikro dedektör ve sensörlerin üretimine paralel olarak Rasat ve Bılsat gibi yerli üretim uydularının gereksinimi olan radyasyona duyarlı elektronik aygıt elemanlarının ve dedektör sistemlerinin üretilmesi de planlanıyor. Merkez, kamu ve özel sektöre araştırma, inceleme ve danışmanlık hizmeti verecek, rapor hazırlayacak ve amaçları doğrultusunda ulusal ve uluslararası işbirliğini geliştirecek.Merkez, Türkiye’de bu teknolojiler alanında çalışanlar için en uygun ve elverişli ortamı yaratarak beyin göçünü azaltmayı ve yurtdışında bu alanda çalışanlar için ülkeye geri dönüş için imkan yaratmayı da hedefliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128