AİBÜ Sınıfta kaldı…

TÜBİTAK’ın ilk kez 2012’de hazırladığı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi ile her yıl Türkiye’nin en girişimci ve yenilikçi 50 üniversitesi belirlenmeye devam ediyor. 2014 yılı endeksi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından açıklandı. Buna göre ilk üç sırada Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi yer aldı. Adı son günlerde sıkça “Paralel” olaylarla yerel ve ulusal basında çıkan Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin ilk 50 üniversite arasında yer almaması gözlerden kaçmadı. Merhum işadamı İzzet Baysal tarafından yaptırılan ve gelecek için büyük umutlar vaat eden üniversitemizin bu halde olması, Baysal’ın kemiklerini sızlatacak durumda. Bir zamanlar ilçemiz olan ve daha sonra il olan Düzce Üniversitesi bile 41’inci sırada yer alması Rektör Hayri Coşkun’u üzmüyor mu? Diye de merak ediyoruz.

 AİBÜ Sınıfta kaldı…

Haber: Kasım ŞAHİN

 

Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi, üniversiteleri girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıralayarak, üniversiteler arası girişimcilik ve yenilikçilik odaklı rekabetin artmasına böylelikle girişimcilik ekosisteminin gelişmesine katkı sağlıyor.

Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi ile üniversiteler, bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliği, fikri mülkiyet havuzu, işbirliği ve etkileşim, girişimcilik ve yenilikçilik kültürü ile ekonomik katkı ve ticarileşme boyutları altında 23 göstergeye göre sıralandı. 23 göstergeden oluşan endeks kapsamında yaklaşık 900 bin hücrelik veri seti 6 aylık yoğun bir çalışma sonunda toplandı ve çeşitli kontrollere tabi tutularak değerlendirmeye alındı.

Bu sene üçüncüsü açıklanan endeks çalışmalarına, YÖK ve TÜİK’in yanı sıra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TPE, Kalkınma Bakanlığı, TÜBA, TTGV, KOSGEB ve üniversiteler katkı sağladı.

144 Üniversite Değerlendirmeye Alındı

Endeks kapsamında 50 ve üzeri öğretim üyesi olan 144 üniversite hesaplamaya dahil edildi. Bu yıl, ilk 10’a bir yeni üniversite dâhil olurken, ilk 10’daki 8 üniversitenin yeri bir önceki döneme göre değişiklik gösterdi. Aynı şekilde ilk 20’ye 2; ilk 50’ye 4 yeni üniversite dâhil oldu.

İşte 2014 Üniversite Sıralamaları Şöyle;

 

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2015, 17:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakan TAŞ
Hakan TAŞ - 6 yıl Önce

rektör üzülmüyormu diye sormuş haberi yapan arkadaş..adamlar hastanede calişan gariban personelin hakkını 15 bin tl döner alarak heray yiye yiye tebe olmuş gibi yürüyorlar.

utanmakmı o da ne?
utanmakmı o da ne? - 6 yıl Önce

alinan projeleri ele gecirip dagitan, gucunu hoslanmadigi personelin proje almasini engellemek icin kullanan, yurtdisi konferans desteklerini bile kesip el altindan sece begene yandaslara veren yonetim utanirmi hic, umurlarinda bile olmaz, keseler doluyor ve kadrolasiliyor ya onemli olan budur onlar icin.

SIRADAKİ HABER

banner128