AİBÜ Tıp Fakültesi ilk 7 arasına girdi

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Koçoğlu Türkiye’nin en çok tercih edilen ilk 7 tıp fakültesi arasında olduklarını söyleyerek; “Eğitim ve araştırma faaliyetlerimiz daha iyi hale getiriliyor. Hizmet kalitemiz gittikçe artıyor” dedi.

AİBÜ Tıp Fakültesi ilk 7 arasına girdi
 Haber; Duygu Kaya

 

Bolu Olay gazetesi olarak Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Koçoğlu ile bir söyleşi yaptık. Koçoğlu fakültenin işleyişi, eksiklikleri, yeni gelişmeleriyle ilgili birçok şeyi paylaştı. İzzet Baysal Şükran Günleri’nde İzzet Baysal Vakfı’nın desteği ile açılan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hastanesi hakkında da bilgiler veren Hasan Koçoğlu hastanenin Bolu’ya çok şey kattığını söyledi.

 

“Borcumuz Yok, Gelirimiz Arttı”

Röportajımızın başında tıp fakültesinin işleyişi hakkında bilgiler veren Koçoğlu;”Biz tıp fakültesi olarak ayrıyız. Hastane ile ilgili teknik bilgileri Sayın Başhekimimiz bilir. Ben önce fakülteyle ilgili bilgi vereyim. Bizim fakültemiz 1997 yılının başında kurulmuştur. 2002 yılına kadar hizmet yapılamamış. Rahmetli İzzet Baysal Başbakan Süleyman Demirel ile bu iki binanın da temelini atmış. Yapımı 2002 yılına kadar devam etmiş. 2003 yılından itibaren öğrenci almışız. 2009 yılında ilk mezunlar verilmiştir. Bu sene 5.yılı mezunları verilecek. 120 öğretim üyemiz var. Hastane açıldığından beri her türlü yatırım yapılmış. Dış alımla hastanenin ihtiyaçları giderilmiş. O zamandan kalma malzemeler halen kullanılmaya devam etmektedir. Alınmayan malzeme yoktur. Aldık teslim ettik krediye kapattık. Şu anda bütün poliklinik dallarında yani her alanda hizmet veriyoruz Öğretim üyelerimizle devam ediyoruz. Zaman zaman öğretim üyelerimizin ayrıldığı haberleri duyuluyor. Tıp fakültesi hareketli bir fakültedir. Sürekli öğretim üyesi gelme veya gitme durumları olur. Birbirine geçişler olur. Özel üniversiteden buraya gelmeler buradan özele gitmeler olur. Önemli olan hocaların buradan gitmek nedenleridir. Buradan giden hoca buradan daha kötü bir yere gitmez iyi yerlere gider. Gelir gideri karşılamak noktasında sıkıntı çekiyoruz. Bu bütün ülkede böyle. İstanbulda’da Hacettepede’de böyle. Geliri arttırıyoruz ama. Gelirimiz 2 kat arttı. Borç konusunda şöyle diyelim. Malzeme alıyoruz geriden ödüyoruz. Ödenemeyecek bir borcumuz yok. Bizim hükümetten devletten beklediklerimiz oluyor. Bir defa paramızı Maliye Bakanlığı ödüyor. Bir de SGK ödüyor. Sağlık Uygulama Tebliği(SUT)fiyatlarına göre yapılıyor. Biz SUT fiyatlarının düşüklüğünden yakınıyoruz. Zor şartlarda ucuza iş yaparak borcumuzu ödüyoruz. Bu derdimizi ilgililere ulaştırıyoruz çözüm bulmalarını bekliyoruz.” dedi.

 

‘’Konuyla İlgili Soruşturma Devam Ediyor’’

Geçtiğimiz aylarda AİBÜ Tıp fakültesinde gerçekleşen operasyonda böbrek üstü bezindeki kitle yerine sağlam olan böbreğinin alındığını iddia eden bir hastanın hakkını hukuki yollarla aramasıyla ilgili olarak görüşlerini açıklayan Hasan Koçoğlu ”Bu konu ile ilgili soruşturma devam ediyor. Savcılığa hasta yakınları şikâyette bulundu. Konu ile ilgili inceleme devam ediyor soruşturma yapılıyor. Soruşturma neticelenmeden bir şey söyleyemem. Sadece bir yönden değil birkaç açıdan devam ediyor. Hiçbir hekim arkadaşımız durup dururken bir insanın böbreğini almaz. Sansasyonel olması açısından bir takım şeyler söylemek doğru değil.’’ Diye konuştu.

 

‘’Yakın Zamanda Türkiye’nin En İyilerinden Olacak’’

İzzet Baysal Şükran Günleri’nde Karacasu yolunda bulunan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezi açılmıştı. Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Koçoğlu “Fizik Tedavi Hastanesi İzzet Baysal tarafından yapılıp bize bağışlandı. Biz de o bağışın gereğini yerine getirip çalışacağız. Allah vakfın hayırlarını kabul etsin. Orada vatandaşımız hizmet ettikçe hizmet gördükçe İzzet Baysal’a daha çok şükredecektir. Türkiye’de rehabilitasyon anlamında hizmete çok ihtiyaç var. Bizim amacımız Türkiye’de sayılı rehabilitasyon merkezi olmak. Bu anlamda hocalarımız var. Personelimizi de sağlıyor hükümet. Tam kapasiteye geçmeye çalışacağız. Bolu dışından insanlar gelmeye başladı. Bolu rehabilitasyon anlamında güzel işler yapıyor. Bu yeni yer gelecek zamanda en iyi rehabilitasyon merkezi haline gelecek. Normal kapasitesinin 150 yataklı olduğunu vatandaşlarımızın bilmesinde yarar var. Orası yeni bir hastane, Çok sayıda hemşire ya da güvenlik görevlisi alınacak türünden haberler yapılıyor ama gerçek böyle değil. Biz buradan oraya sevk ediyoruz personeli. Biz de imkânlarımızı zorlayarak buradaki personelden oraya aktarma yaptık. Oraya hemşire takviyesi yapıldı. Onun dışında bir personel alımı yok. Temizlik şirketinden temizlik personeli bağlamında toplamda 4 kişi alındı. Onlarda daha önce başvurdukları için belli kriterlere göre seçildiler.” Şeklinde konuştu.

“Türkiye’nin tercih edilen ilk 7 tıp fakültesi arasındayız”

Türkiye’de birçok yeni üniversite açılmaya devam ediyorken üniversitelerdeki fakültelerin kalitesi de önemli bir konu oldu. Bu anlamda Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde de yeni fakülteler açılmaya başladı. Üniversitenin en eski fakültelerinden Tıp Fakültesi eğitim kalitesini arttırarak tercih edilen üniversiteler arasına girdi. Tıp Fakültesi dekanı Koçoğlu konuyla ilgili olarak şunları söyledi ‘’Tıp fakültesinin esas vazifesi hekim ve uzman yetiştirmektir. Biz de bu anlamda eğitim ve öğretim kalitesini arttırmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar öğretim üyesi anlamında ihtiyacımız giderildi. Eğitim ve araştırma faaliyetleri daha iyi hale getirilecek. Hastanede de araştırma projeleri yapılıyor. TÜBİTAK’tan yararlanmak gibi hedeflerimiz var. Kalitemiz artıyor. Öğrenciler arasında tercih edilebilirlilik noktasında ilk sıralardayız. Türkiye’nin tercih edilen ilk 7 tıp fakültesi arasındayız. Birçok üniversitenin önüne geçebiliyoruz bu anlamda. Hazır binanın bize teslim edilmiş olması da çok önemli. Burada radyo terapi dışında bütün hizmetleri veriyoruz.’’

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2013, 21:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali
ali - 7 yıl Önce

yoğun bakıma gelen hastaların çoğu ölüyo hizmetliler bakıyo 1. olması lazım aslında geleni öldürüyolar

SIRADAKİ HABER